Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków – filia nr 51 na os. Kalinowym z kącikiem dla dzieci

Nasze zwiedzanie krakowskich bibliotek trwa. Choć ostatnimi czasy upodobaliśmy sobie jedną filię i dawno nie było nowości. Ale w końcu odnaleźliśmy motywację. Biblioteka Kraków nadal nas zadziwia, tym razem jesteśmy po wrażeniem tego miejsca – filia nr 51 na os. Kalinowym

Wiedziałam, że będzie tu pięknie po zdjęciach znalezionych w internecie, ale się przeliczyłam! Tu jest ładniej, niż sądziłam! Czyściutko – spokojnie dzieciaki mogły siedzieć na wykładzinie. Wnętrze jest urządzone w jasnych, pięknych stonowanych kolorach zieleni. Znajdziecie tu duży kącik czytelniczy dla najmłodszych podzielony na dwie strefy oraz drewniane zabawki do zabawy. Prześliczne miejsce, aby zabrać dzieci na buszowanie wśród książek i spotkanie z literaturą. A i co ważne jest tu toaleta z przewijakiem!

Jak wygląda kącik czytelniczy dla dzieci w filii nr 51?

Głównym punktem jest drewniany domek z miękkimi poduchami ustawiony blisko okna. W sumie takie domki są dwa. Drugi był z drugiej strony tuż pod oknem, w strefie z książkami dla starszych dzieci. Do tego znajduje się tu miękka pufa oraz dużo miejsca na czystej wykładzinie. Nawet niemowlaka śmiało zostawiłam tu na podłodze na chwilę zabawy z książeczką! Także uważam, że warunki wręcz idealne, aby zagłębić się w lekturze od najmłodszych lat, a nawet i miesięcy.

Na niskiej półeczce pod oknem dzieci mają także dostępnych kilka drewnianych zabawek do zabawy (przeplatanki, samochodziki z klockami, układanki). A gdy wchodzi się do tej filii, uwagę przyciąga od razu kolorowy, namalowany na ścianie alfabet. Bardzo to ładnie wygląda.

Książki są posegregowane na półkach alfabetycznie, co ułatwia wyszukiwanie lektur. Ponadto w szufladach są poukładane pozycje tematycznie np. baśnie, legendy, serie książek. Szperanie w poszukiwaniu ciekawych pozycji jest tu łatwe dla najmłodszych. Półki z pozycjami dla nich są niskie i dostępne.

W części dla dzieci starszych znajdują się niskie stoliki z krzesełkami, gdzie można sobie usiąść i poczytać.

Przestrzeń filii nr 51 Biblioteki Kraków

Ta filia biblioteki jest całkiem spora. Podzielona na dwie części – dla dzieci i młodzieży oraz z pozycjami dla dorosłych. W tej drugiej części są także stanowiska komputerowe i stoliki.

Wypożyczalnia gier

A co warto zapamietać – w tej filii Biblioteki Kraków można wypożyczyć gry planszowe!

Gry dostępne są w placówkach:
Filia nr 16 (ul. Radzikowskiego 29)
Filia nr 20 (ul. Opolska 37)
Filia nr 42 (ul. Telimeny 9)
Filia nr 45 (ul. Teligi 24)
Filia nr 48 (os. Bohaterów Września 26)
Filia nr 51 (os. Kalinowe 4)
Filia nr 56 (os. Zgody 7)

Filia nr 51 Biblioteka Kraków – praktyczne informacje:

➡️ Filia ta znajduje się na 1 piętrze. Wejście jest po schodach. Nie ma windy, ani podjazdu. Z wózkiem będzie tu ciężko się dostać.

➡️ W filii nr 51 Biblioteki Kraków jest dostępna toaleta z przewijakiem! Znajduje się ona tuż za kącikiem czytelniczym dla dzieci. Co istotne znalazłam tutaj też różowe pudło, w którym znajdowały się ratunkowe akcesoria higieniczne dla kobiet!

Godziny otwarcia:

poniedziałek   08:30 – 19:00
wtorek   08:30 – 19:00
środa   08:30 – 19:00
czwartek   12:00 – 19:00
piątek   08:30 – 19:00
sobota nieczynne

Biblioteka Kraków filia nr 51 – gdzie się znajduje?

➡️ Adres: os. Kalinowe 4. Mapa poniżej. 👇


➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Dunikowskiego.

🅿️ Parking – osiedlowy na wyznaczonych miejscach.

Biblioteki w Krakowie nas naprawdę zaskakują. Ta filia odremontowana została prawie 3 lata temu, a nadal pachnie nowością. Postawiono tu w dużej mierze na przytulną i zachęcającą do czytelnictwa przestrzeń dla dzieci. Te kilka zabawek, urocze domki i pufki zachęcają do kolejnego przyjścia. Zachęcamy także i Was do odkrywania, bo być może w bibliotece blisko Twojego domu, również kryje się ciekawa filia z literaturą dla dzieci, która zachęci maluchy i Was do odwiedzin, wypożyczania książek i czytania. 💙

Tutaj zostawiamy Wam linki do bibliotek, które odwiedziliśmy do tej pory:

Filia nr 48 na os. Bohaterów Września:

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/01/17/biblioteka-krakow-filia-nr-48-ze-slicznym-kacikiem-czytelniczym-dla-dzieci/

Filia nr 10 przy al. 29 Listopada:

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/02/17/biblioteka-krakow-filia-nr-10-przy-al-29-listopada-z-kacikiem-dla-dzieci/

Filia nr 8 przy ul. Brodowicza:

Filia nr 50 na os. Kościuszkowskim:

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/04/18/filia-nr-50-biblioteki-krakow-na-os-kosciuszkowskim-z-super-domkami-dla-dzieci/

Informacje ogólne na temat Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków to 56 filii i 2 punkty biblioteczne rozsiane po całym mieście oraz Biblioteka Główna. Prawie we wszystkich z nich są działy z literaturą dla dzieci. W oddziałach dla najmłodszych urządzane są kąciki z zabawkami, stolikami, kredkami, miejscem do zabawy.

Jak wypożyczyć książki, ile można wypożyczyć pozycji, na jak długo, czy to coś kosztuje?

✔️ Do biblioteki Kraków może zapisać się każdy. Należy w dowolnej filii wypełnić formularz, okazać ważny dokument tożsamości i nr PESEL.
👉 Dzieci również mogą posiadać swoją kartę biblioteczną – w tym przypadku kartę podpisuje rodzic.
✔️ Wydana karta biblioteczna działa we wszystkich filiach Biblioteki Kraków.
👉 Zapisanie się do biblioteki jest BEZPŁATNE.
✔️ Do biblioteki można zapisać się online i tak też rezerwować książki, wypożyczenie następuje po osobistym zapisie w dowolnej filii.
👉 Z jednej filii jednorazowo można wypożyczyć 5 materiałów bibliotecznych (książek, audiobooków, dokumentów elektronicznych), w tym 1 grę planszową. W przypadku korzystania z kilku filii można wypożyczyć maksymalnie 15 materiałów, w tym 3 gry planszowe.
✔️ Pozycje wypożycza się na 31 dni.
👉 Można przedłużać wypożyczoną pozycję online przez formularz, mailowo, telefonicznie, osobiście.
✔️ Kara za niezwrócenie wypożyczonej pozycji to 20 gr za dzień zwłoki.

Księgozbiór pozycji dla dzieci Biblioteki Kraków

Prawie w każdej filii znajduje się dział z literaturą dla dzieci. Bez wątpienia to super, że książki są przeznaczone dla najmłodszych maluchów, a także dla nieco starszych dzieci. Na półkach można odnaleźć pozycje nastawione na rozwój, a także opowieści przygodowe, fantastyczne, czy książki edukacyjne. Niewątpliwie ważną sprawą jest też to, że każdy Rodzic może sam zgłaszać literackie propozycje w Katalogu Online poprzez zalogowanie się na swoje konto biblioteczne.


Przy okazji wizyty tutaj możecie wybrać się również do znajdującej się nie daleko restauracji Wesołe Gary, gdzie jest mini małpi gaj dla dzieci.


Oczywiście, więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy, znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!