Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków – filia nr 42 na os. Złocień

Czy my naprawdę chcemy odwiedzić wszystkie przyjazne dzieciom biblioteki w Krakowie? A pewnie, że chcemy! Wiecie dlaczego? Po Waszych reakcjach widzimy, że nie wiedzieliście, że obok Was, czasami bardzo blisko są takie miejsca! Nie zdawaliście sobie sprawy, że biblioteki są takie ładne i bardzo przyjaźnie nastawione na najmłodszych czytelników! Że można wypożyczyć gry! Bardzo się cieszymy, że z nami takie miejsca odkrywacie i dlatego chcemy pokazać ich jak najwięcej! Filia nr 42 na os. Złocień – tym razem tutaj skierowaliśmy swój kierunek poznawania Biblioteki Kraków.

Zapewne jeśli się tu wybrałam, to znaczy, że jest kącik dla dzieci. Jest! Co więcej, jest też dostępna toaleta z przewijakiem (z którego nawet skorzystałam!) oraz można wypożyczyć gry! Jednak na wstępie już zaznaczę, że ta filia jest niewielkich rozmiarów, a w kąciku dla dzieci nie ma za wielu zabawek. To taka osiedlowa biblioteka, ale za to bardzo ładnie urządzona.

Jak wygląda kącik czytelniczy dla dzieci w filii nr 42?

Tym, co przyciąga tu dzieci, jest niewątpliwie huśtawka. Oj tak. Moja dwójka, z którą się tutaj wybrałam, długo się spierała, kto ma na niej się bujać! Tak mała Idalka zaczyna walczyć o swoje! Kącik z literaturą dla dzieci urządzony jest w jasnych, drewnianych barwach. Oprócz wspomnianej huśtawki jest malutki stolik z krzesełkami, kilka poduch do siedzenia. Niestety tutaj na podłodze są płytki, także rozsiąść się na ziemi nie za bardzo jest jak. I tak jak wspomniałam we wstępie dzieci nie znajdą tu zabawek – oprócz kilku pluszaków, które siedzą na parapecie i na półkach z książkami.

Na dzieci za to czeka tu szeroki i ciekawy księgozbiór. Książki są poukładane na niskich półkach, i są na wyciągnięcie dziecięcych rączek. Warto też zaznaczyć tutaj, że są ciekawe posegregowane, otóż nie tylko alfabetycznie, ale także tematycznie (obrazkowo) i tak najdziemy tu np. dział Disneya, smerfów czy serii o Martynce, czy Franklinie. Dzieciom takie oznaczania bardzo pomagają w poszukiwaniu lektury.

Biblioteka Kraków filia nr 42 – przestrzeń

Ta filia biblioteki jest bardzo niewielkich rozmiarów. Wchodząc, przechodzimy pomiędzy regałami z pozycjami dla dorosłych i na końcu trafiamy do strefy z literaturą dla dzieci i młodzieży. W bibliotece jest dostępny stół z krzesłami. Spokojnie da się w środku poruszać z wózkiem.

Wypożyczalnia gier

Warto zapamietać – w filii nr 42 Biblioteki Kraków można wypożyczyć gry planszowe!

Gry dostępne są w placówkach:
Filia nr 16 (ul. Radzikowskiego 29)
Filia nr 20 (ul. Opolska 37)
Filia nr 42 (ul. Telimeny 9)
Filia nr 45 (ul. Teligi 24)
Filia nr 48 (os. Bohaterów Września 26)
Filia nr 51 (os. Kalinowe 4)
Filia nr 56 (os. Zgody 7)

Filia nr 42 Biblioteka Kraków – praktyczne informacje:

➡️ Filia ta znajduje się na wysokim parterze. Jest podjazd dla wózków.

➡️ W filii nr 42 Biblioteki Kraków jest dostępna toaleta z przewijakiem! Znajduje się ona zaraz przy wejściu. Co istotne znalazłam tutaj też różowe pudło, w którym znajdowały się ratunkowe akcesoria higieniczne dla kobiet! Jedna uwaga – toaleta była dosyć mocno „zagracona”.

Godziny otwarcia:

poniedziałek   08:30 – 19:00
wtorek   08:30 – 15:00
środa   08:30 – 19:00
czwartek   12:00 – 19:00
piątek   08:30 – 19:00
sobota 09:00 – 14:00

Biblioteka Kraków filia nr 42 – gdzie się znajduje?

➡️ Adres: ul. Agatowa 33 na os. Złocień. Mapa poniżej. 👇


➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Złocień.

🅿️ Parking – obok przy centrum handlowym (choć dla klientów), bezpłatny do 90 min po pobraniu biletu z parkometru.

Choć ta filia nie zaskoczyła nas niczym szczególnym to i tak polecam się wybrać, w szczególności jeśli ktoś mieszka niedaleko. Na regale z grami było tu dostępnych naprawdę sporo gier, na które czasami w innych filiach trzeba rezerwować i na nie czekać. To co, zachęceni do pójścia do biblioteki w Krakowie?

Tutaj zostawiamy Wam linki do bibliotek, które odwiedziliśmy do tej pory:

Filia nr 48 na os. Bohaterów Września:

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/01/17/biblioteka-krakow-filia-nr-48-ze-slicznym-kacikiem-czytelniczym-dla-dzieci/

Filia nr 10 przy al. 29 Listopada:

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/02/17/biblioteka-krakow-filia-nr-10-przy-al-29-listopada-z-kacikiem-dla-dzieci/

Filia nr 8 przy ul. Brodowicza:

Filia nr 50 na os. Kościuszkowskim:

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/04/18/filia-nr-50-biblioteki-krakow-na-os-kosciuszkowskim-z-super-domkami-dla-dzieci/

Filia nr 52 na os. Kalinowym

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/06/08/biblioteka-krakow-filia-nr-51-na-os-kalinowym-z-kacikiem-dla-dzieci/

Informacje ogólne na temat Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków to 56 filii i 2 punkty biblioteczne rozsiane po całym mieście oraz Biblioteka Główna. Prawie we wszystkich z nich są działy z literaturą dla dzieci. W oddziałach dla najmłodszych urządzane są kąciki z zabawkami, stolikami, kredkami, miejscem do zabawy.

Jak wypożyczyć książki, ile można wypożyczyć pozycji, na jak długo, czy to coś kosztuje?

✔️ Do biblioteki Kraków może zapisać się każdy. Należy w dowolnej filii wypełnić formularz, okazać ważny dokument tożsamości i nr PESEL.
👉 Dzieci również mogą posiadać swoją kartę biblioteczną – w tym przypadku kartę podpisuje rodzic.
✔️ Wydana karta biblioteczna działa we wszystkich filiach Biblioteki Kraków.
👉 Zapisanie się do biblioteki jest BEZPŁATNE.
✔️ Do biblioteki można zapisać się online i tak też rezerwować książki, wypożyczenie następuje po osobistym zapisie w dowolnej filii.
👉 Z jednej filii jednorazowo można wypożyczyć 5 materiałów bibliotecznych (książek, audiobooków, dokumentów elektronicznych), w tym 1 grę planszową. W przypadku korzystania z kilku filii można wypożyczyć maksymalnie 15 materiałów, w tym 3 gry planszowe.
✔️ Pozycje wypożycza się na 31 dni.
👉 Można przedłużać wypożyczoną pozycję online przez formularz, mailowo, telefonicznie, osobiście.
✔️ Kara za niezwrócenie wypożyczonej pozycji to 20 gr za dzień zwłoki.

Księgozbiór pozycji dla dzieci Biblioteki Kraków

Prawie w każdej filii znajduje się dział z literaturą dla dzieci. Bez wątpienia to super, że książki są przeznaczone dla najmłodszych maluchów, a także dla nieco starszych dzieci. Na półkach można odnaleźć pozycje nastawione na rozwój, a także opowieści przygodowe, fantastyczne, czy książki edukacyjne. Niewątpliwie ważną sprawą jest też to, że każdy Rodzic może sam zgłaszać literackie propozycje w Katalogu Online poprzez zalogowanie się na swoje konto biblioteczne.


Oczywiście, więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy, znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!