Place zabaw

Park Reduta – trójpoziomowy plac zabaw i drugi dla mniejszych dzieci

Park Reduta i trójpoziomowy plac zabaw robi wrażenie! Jest to pierwsze takie w Krakowie wielopoziomowe miejsce do zabawy dla dzieci. Jakby nie patrzeć to w sumie mamy tu aż 3 place zabaw, a nawet 4, ponieważ dalej jest cudowny i całkiem spory plac zabaw dla mniejszych dzieci. Co więcej, na każdym z nich znajdziemy coś innego. Do tego dodajmy, że wokół na terenie parku jest wiele huśtawek typu bocianie gniazdo i dużo miejsca na piknikowanie na zielonej trawce oraz spora ilość ławeczek na odpoczynek. A co ciekawe każda z ławeczek ma tu swój „prywatny” kosz na śmieci. Tak, to o tym parku było kiedyś głośno w sprawie wspomnianych koszy na śmieci, których ponoć jest aż 135 na terenie tego 8 ha parku! Ale wracając do placów zabaw, dla dzieci jest to świetne miejsce!

Trójpoziomowy plac zabaw w parku Reduta

Nie powiem, ten plac zabaw jest imponujący! Choćby swoją wielkością i pomysłem zabudowy. Otóż trzy poziomy tworzą ogromne betonowe mury oporowe. Ale nie obawiajcie się, tu ten surowy beton nie przytłacza. Ściany mają wnęki i posadzone są tam pnącza. Wokół jest dużo zieleni, traw, roślin, drzewek oraz dużo elementów wiklinowych, które dodają temu miejscu uroku.

Dodatkowo z dużych plusów – plac zabaw jest zamykany na bramki. Jest również oświetlony, więc można się bawić ciepłymi wieczorami, ale i też jesienią i zimą, kiedy dni są coraz krótsze i szybko zapada zmrok.

Z minusów to poruszanie się tu wózkiem jest ciut utrudnione, ale możliwe. Ponieważ cały plac zabaw wybudowany jest na skarpie, aby zejść na sam dół, zrobiono tu schodki. Wózkiem można oczywiście przejechać obok, ale tu już nikt nie pomyślał i nie wydzielił miejsca do zjazdu, także trzeba zjechać po trawniku. Ale samo poruszanie się wózkami po poziomach placu zabaw jest jak najbardziej dobrze rozwiązane – są podjazdy i zjazdy także jak już wjedziecie, to poruszanie się jest proste. Dodać musimy także, że całość podłoża placu zabaw w parku Reduta jest wysypana kamykami.

Poziom górny

Tu niezaprzeczalnie największym hitem są huśtawki. Ale uwaga to nie są zwykłe huśtawki – zrobiono tu tak zwaną „partner swing”, którą można rozbujać na kilka metod. Identyczną konstrukcję można spotkać w Ogrodzie Doświadczeń i nam tu ta konstrukcja od razu się skojarzyła ze świetną zabawą z ogrodu – tu nasza relacja i opis spaceru po Ogrodzie Doświadczeń. W parku Reduta również najwięcej czasu spędziliśmy właśnie tu, huśtając się w różnych konfiguracjach. Polecamy, bo to fantastyczna zabawa i nauka w jednym. Dzieci dodatkowo mają taką radochę, że mogą huśtać się z rodzicem albo kolegą. Oprócz wspomnianej huśtawki znajdziemy tu również małą drewnianą konstrukcję do wspinaczki z pajęczyną nisko rozwieszoną nad ziemią. Są tu też zjeżdżalnie ze skarpy oraz ciekawe linki, którymi można dostać się na górę.

Środkowy poziom

Tu raj będą miały dzieci, które uwielbiają wspinaczkę i sporty ekstremalne. Tak, Jagoda była tutaj w swoim żywiole! Znajduje się tu spora, drewniana konstrukcja, stworzona z dużych pali połączonych w różny sposób, tworząca trójwymiarowy labirynt do przechodzenia. Ukryte są tu również liny i pajęczyna. W tej części placu zabaw w parku Reduta znajdziecie również huśtawkę typu bocianie gniazdo oraz ciekawy instrument muzyczny. Minusem jego jest jednak, że małe dzieci nie są w stanie dosięgnąć do rurek, żeby wprawić w brzmienie rury. Na szczęście z małą pomocą rodzica jest to naprawdę fajna atrakcja tego placu zabaw. Filip był zachwycony dźwiękami, które mógł razem z bratem wystukiwać. Oczywiście na tym poziomie dzieciaki również znajdą zjeżdżalnie ze skarpy, a dostać się na górę mogą za pomocą kolejnych ciekawych schodków z pali zawieszonych na łańcuchach.

Poziom dolny

Na tym poziomie znajdziecie kolejne dwie zjeżdżalnie ze skarpy. I jak to mówią nasze brzdące zjeżdżalnie tu są „osobowe”, czyli takie na których zawsze trzeba zjeżdżać w parze, najlepiej z rodzicem. Dzieciaki mają też ciekawie ułożone schodki, aby się dostać na górę. Główną atrakcją w tej części jest plątanina lin, którą można pokonać na wysokości. Jest pajęczyna, liny ułożone w kratkę oraz liny pojedyncze. Kolejny hit dla dzieci uwielbiających takie sporty. Agnieszka, która weszła na górę, stwierdziła, że czuje się tu, jak w parku linowym! 😉 Atrakcja fajna dla większych dzieci, 3-latki też dadzą radę, ale koniecznie pod opieką dorosłych, bo czasem jest tu naprawdę wysoko! Poza tym dzieci mają tutaj jeszcze małą konstrukcję do wspinania, oraz trampolinę, ale też inną niż zazwyczaj. Skacze się tu na deseczkach, które się odbijają.

Gdzie jest trójpoziomowy plac zabaw?

W zachodniej części parku. Na mapie poniżej zaznaczamy dokładną lokalizację trójpoziomowego placu zabaw w Parku Reduta. 👇 Współrzędne GPS: 50.096813, 19.985781.


Aby dostać się na ten plac zabaw, najlepiej zaparkować na ul. Rozrywka i przez lasek oraz dzikie (!) przejście przez rzeczkę, przejść do góry na najniższy poziom placu zabaw. Tu uwaga po przejściu potoczku widać schody – wózkiem można przejechać oczywiście obok, ale po co się męczyć. 😉 Radzimy pójść w lewo i następnie ścieżką bez schodów do góry. 🙂

Plac zabaw dla maluszków

To według nas jest jeden z najlepszych placów zabaw dla małych szkrabów! Naprawdę! Naturalny, zielony i ciekawy plac zabaw w parku Reduta. Podzielony jest jakby na dwie części. Jedna na piasku, druga na kamykach. Choć ten piasek tu już jest mieszanką piasku i kamyków.

Po jednej stronie znajdziemy dwie, zwykłe huśtawki oraz coś co zachwyci każdego malucha, czyli mostki, schodki, tunele, zjeżdżalnie! Wszystko na małych górkach porośniętych trawą. Cudowne miejsce do zabawy, a ten most zwodzony – extra! Można by wszystko to nazwać tu małym torem przeszkód. Dzieci bawiły się tu wyśmienicie!

Ale to nie koniec naszych zachwytów nad tym placem zabaw, bo część na piasku jest również bardzo przemyślana. Jest tu bardzo ciekawa, drewniana konstrukcja gąsienicy z otworami. I tu zaczyna się zabawa. Otóż dzieci mogą się bawić metalowymi miseczkami, garnkami, przesiewaczami, rurkami, które są na stałe przymocowane i przesypywać do woli piasek oraz kamyki. Nasze maluchy tutaj tak pochłonęły się zabawą, że sami nie wiemy, kiedy mijały kolejne kwadranse, siedząc i odpoczywając na pobliskiej ławeczce. Do tego na dzieci czeka tu piaskownica w kształcie węża. Polecamy ten plac zabaw chyba najbardziej, bo naprawdę dzieci zajęły się tu zabawą! Musimy też dodać, że ten plac zabaw dla mniejszych dzieci również jest ogrodzony. Jest to naprawdę dużym ułatwieniem w upilnowaniu brzdąców.

Gdzie jest to miejsce do zabawy dla mniejszych dzieci?

Tuż obok drewnianego budynku, w którym docelowo ma być kawiarnia, ale są z tym jakieś problemy przetargowe, i nadal budynek jest zamknięty i niewykorzystywany. Lokalizację placu zabaw zaznaczamy na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.096993, 19.987532.


Gdzie jest park Reduta i jak dojechać oraz gdzie zaparkować?

Park Reduta znajduje się w dzielnicy Prądnik Czerwony. Dokładnie pomiędzy ulicą Księdza Mikołaja Kuczkowskiego, blokami przy ulicy Reduta (tu uwaga uliczki przy blokach są drogami prywatnymi i są tam szlabany, więc tam nie wjedziecie – przechodzić nie próbowaliśmy) i potokiem Sudoł Dominikański. Trafić tak szczerze powiedziawszy, nie jest tu łatwo! A dojść tym bardziej!

➡️ Dojazd autem: parking na końcu ul. Rozrywka. Zaznaczamy go na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.097828, 19.984641.


‼️ Ale uwaga, zaparkujecie tu i nie wiadomo gdzie iść. Trochę jakby dziko! Należy wtedy przejść przez rzeczkę Sudoł trochę dzikim „mostkiem”, i kierować się po schodach w górę, lub przejść w lewo i wejść ścieżką bez schodków.

➡️ Drugie miejsce, gdzie można zaparkować auto, to ul. Księdza Mikołaja Kuczkowskiego. Zaznaczamy to miejsce również na mapie poniżej. 👇Współrzędne GPS: 50.096038, 19.987807.


➡️ Komunikacją miejską: najbliższy przystanek Kurzei – jeżdżą tu autobusy linii 139, 182. Z przystanku należy kierować się na ul. Kurzei, a następnie w prawo na ul. Księdza Mikołaja Kuczkowskiego.

Park Reduta – co tu jest jeszcze ciekawego dla dzieci?

Dużo ścieżek spacerowych, zielona trawa zachęcająca do rozłożenia kocyka. Do tego wiele ławeczek ze słynnymi „prywatnymi” koszami na odpadki. Są hamaki i leżaki do wypoczynku, a nawet ostatnio wybudowany wybieg dla psów. Jest tu jeszcze jedna perełka dla dzieci, a mianowicie ścieżka edukacyjna „Drugie Życie Drzew”. Zaczyna się ona mniej więcej na wysokości trójpoziomowego placu zabaw i prowadzi wzdłuż potoku Sudoł Dominikański. Ma ok. 2 km. Zasługuje ona na przejście całości, dlatego wyczekujcie wpisu i o tym miejscu, bo na pewno się pojawi. 🙂

Czy nam się tu podobało? Bardzo! Mieliśmy w planach spacer ścieżką edukacyjną, ale tyle czasu spędziliśmy na wszystkich placach zabaw, że nie starczyło nam już sił i czasu, żeby przejść się na spacer. Dzieci mieszkające na pobliskim osiedlu mają wspaniałe miejsca do zabawy i na spacer. Trochę im zazdrościmy. 😉 My na pewno nie raz tu wrócimy!


Oczywiście więcej inspiracji na spacery po Krakowie znajdziecie w naszych zakładach na blogu: NA SPACER oraz PLACE ZABAW. Szczególnie polecamy plac zabaw w parku Krakowskim, plac zabaw Zaskroniec w parku Żeromskiego. Oczywiście nie zapominamy o cudownych smoczych skwerach: w parku Dąbie, w parku Lotników, w parku Wadów, w parku Maćka i Doroty.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *