Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków – Filia nr 48 ze ślicznym kącikiem czytelniczym dla dzieci

Filia nr 48 Biblioteki Kraków na os. Bohaterów Września 26 to nowa, odremontowana i oddana do użytku zaledwie w październiku 2021 r. przestrzeń dla mieszkańców Krakowa. Mnie przyciągnęła i zachęciła do wybrania się tutaj czasowa wystawa lalek Barbie. Jednak przyznam szczerze, co innego mnie tu zachwyciło! Nie sądziłam, że mamy w mieście tak piękne biblioteki! Serio – ja zatrzymałam się na tych starych, ciemnych, zakurzonych bibliotekach lat 90, a nawet i pamiętających wcześniejsze czasy! A tu wow! Wyszłam z tak wielkim zachwytem tym miejscem, że postanowiłam zgłębić temat i co się okazało biblioteki w Krakowie wypiękniały i przy okazji ich remontów tworzą się cudowne kąciki czytelnicze dla dzieci!

Zatem drodzy nasi obserwatorzy będzie tu chyba mały (albo nie taki mały, bo filii Biblioteki Kraków jest aż 56) cykl o bibliotekach przyjaznych dzieciom! Co Wy na to?

Ale zacznijmy od tej nr 48 na os. Bohaterów Września 26.

Przepiękna Filia nr 48 Biblioteki Kraków

Przede wszystkim, co rzuca się w oczy, cała przestrzeń urządzona jest w jasnych, przyjemnych kolorach. Wszystko jest przejrzyście zagospodarowane. Są tu regały z pozycjami dla dorosłych, z przestrzenią dla dzieci w wieku szkolnym, młodzieży, strefa do nauki/pracy. Oczywiście jest również przestrzeń z książeczkami dla najmłodszych.

Biblioteka Kraków to tak naprawdę 56 filii i 2 punkty biblioteczne rozsiane po całym mieście oraz Biblioteka Główna. Prawie we wszystkich z nich są działy z literaturą dla dzieci. W oddziałach dla najmłodszych urządzane są kąciki z zabawkami, stolikami, kredkami, miejscem do zabawy. Bez wątpienia to super pomysł, by jeszcze mocniej zachęcić dzieci i rodziców do przyjścia w takie miejsce.

Śliczny kącik czytelniczy dla dzieci w filii nr 48

Biblioteka Kraków – filia nr 48 jest bardzo przyjazna dla dzieci. Godnym uwagi jest fakt, że jest przestrzeń ta, jest bardzo dobrze dostosowana pod maluchy. Księgozbiór poukładany jest na niskich półkach, dzięki którym dzieciom jest łatwo buszować w poszukiwaniu ciekawej pozycji. Są tu również stoliczki z żółtymi krzesełkami oraz fioletowe pufy pod ścianą – w sam raz, aby się rozsiąść i zagłębić w lekturze. Najciekawsze pozycje książkowe dla dzieci są ładnie wyeksponowane na półkach pod oknem. Moje dzieci z wielką ochotą szperały i wyszukiwały dla siebie książeczki. W strefie dla dzieci znajduje się także drewniany mini teatrzyk oraz była układanka z owoców na jednym ze stolików.

Tuż obok na lekkim podwyższeniu znajduje się kącik z pozycjami książkowymi dla starszych dzieci. Z pewnością pufy i otwarta przestrzeń z dywanem także zachęcają do skorzystania.

Strefa do nauki/pracy

Mnie urzekła i zaskoczyła. Ahh, dlaczego jak byłam na studiach, takich miejsc nie było? Ja bym się tu z chęcią pouczyła albo posiedziała porobić jakieś projekty. Hm ciekawe czy moje dzieci przystałyby na to, że one do strefy z książkami, a ja tu na chwilkę z laptopem? Z pewnością w pandemii i w czasie nauki zdalnej to także miejsce, które może zostać fajnie wykorzystane przez małych i dużych.

Wypożyczalnia gier i audiobooków

To według mnie interesująca sprawa. Szczególnie, jeśli chodzi o gry! Godnym uwagi jest fakt, że były tu naprawdę ciekawe pozycje. Następnym razem postaram się zarezerwować może jakąś grę, którą planowałam kiedyś kupić.

Gry dostępne są w placówkach:
Filia nr 16 (ul. Radzikowskiego 29)
Filia nr 20 (ul. Opolska 37)
Filia nr 42 (ul. Telimeny 9)
Filia nr 45 (ul. Teligi 24)
Filia nr 48 (os. Bohaterów Września 26)
Filia nr 51 (os. Kalinowe 4)
Filia nr 56 (os. Zgody 7)

Gdzie znajduje się filia nr 48 Biblioteki Kraków?

➡️ Adres: os. Bohaterów Września 26 (1 piętro). Mapa poniżej. 👇


➡️ Dojazd komunikacją – najbliższy przystanek Piasta Kołodzieja.
🅿️ Parking ogólnodostępny przy ulicy.

Filia nr 48 Biblioteki Kraków – praktyczne informacje:

– Godnym uwagi jest fakt, że jest tutaj toaleta z przewijakiem!
– Filia nr 48 znajduje się 1 piętrze – brak windy, prowadzą tu tylko schody.

Godziny otwarcia:

Jak wypożyczyć książki, ile można wypożyczyć pozycji, na jak długo, czy to coś kosztuje?

✔️ Do biblioteki Kraków może zapisać się każdy. Należy w dowolnej filii wypełnić formularz, okazać ważny dokument tożsamości i nr PESEL.
👉 Dzieci również mogą posiadać swoją kartę biblioteczną – w tym  przypadku kartę podpisuje rodzic.
✔️ Wydana karta biblioteczna działa we wszystkich filiach Biblioteki Kraków.
👉 Zapisanie się do biblioteki jest BEZPŁATNE.
✔️ Do biblioteki można zapisać się online i tak też rezerwować książki, wypożyczenie następuje po osobistym zapisie w dowolnej filii.
👉 Z jednej filii jednorazowo można wypożyczyć 5 materiałów bibliotecznych (książek, audiobooków, dokumentów elektronicznych), w tym 1 grę planszową. W przypadku korzystania z kilku filii można wypożyczyć maksymalnie 15 materiałów, w tym 3 gry planszowe.
✔️ Pozycje wypożycza się na 31 dni.
👉 Można przedłużać wypożyczoną pozycję online przez formularz, mailowo, telefonicznie, osobiście.
✔️ Kara za niezwrócenie wypożyczonej pozycji to 20 gr za dzień zwłoki.

Moje dzieci przy założeniu karty bibliotecznej dostały także Kartę Małego Czytelnika wraz z książeczką „Pierwsze Czytanki dla…”. Po dopytaniu pani w bibliotece – załapały się one na program dla dzieci z rocznika 2016-2019 i w związku z tym dostały prezent i taką właśnie kartę. Na Karcie Małego Czytelnika zbiera się naklejki i po 10 wizytach w bibliotece dostaje się dyplom. Z pewnością to fajna opcja na zachęcenie do regularnego wypożyczania książek i kształtowania od małego miłości do literatury.

Księgozbiór pozycji dla dzieci Biblioteki Kraków

Prawie w każdej filii znajduje się dział z literaturą dla dzieci. Bez wątpienia to super, że książki są przeznaczone dla najmłodszych maluchów, a także dla nieco starszych dzieci. Na półkach można odnaleźć pozycje nastawione na rozwój, a także opowieści przygodowe, fantastyczne, czy książki edukacyjne. Niewątpliwie ważną sprawą jest też to, że każdy Rodzic może sam zgłaszać literackie propozycje w Katalogu Online poprzez zalogowanie się na swoje konto biblioteczne.

Biblioteka Kraków dla dzieci, jak widać – stoi otworem, a filia 48 jest dla nich bardzo przyjazna. W następnych wpisach postaramy się pokazać Wam inne filie Biblioteki Kraków, w których znajdują się ciekawe kąciki dla małych czytelników, bo trochę ich już w naszym mieście jest. Zatem zapraszamy do korzystania i czytania dzieciom!


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *