Biblioteki Kraków

Filia nr 50 Biblioteki Kraków na os. Kościuszkowskim z super domkami dla dzieci

Kolejna, polecona nam filia Biblioteki Kraków odwiedzona i powiemy Wam – wow – filia nr 50 na os. Kościuszkowskim to świetne miejsce na wybranie się z dziećmi. Nie spodziewałam się aż tak sporego kącika dla dzieci, zabawek, a nawet pudełka klocków LEGO. Bez wątpienia urocze domki dla najmłodszych także czynią to miejsce wyjątkowym. 😍 Naprawdę jest to godne polecenia miejsce, choć może nie znaleźliśmy tu jakiś najnowszych tytułów to i tak wyszliśmy z torbą pełną książek! I co też warto podkreślić, filia ta jest czynna w soboty!

Tutaj zostawiamy Wam linki do bibliotek, które odwiedziliśmy do tej pory:

Filia nr 48 na os. Bohaterów Września:

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/01/17/biblioteka-krakow-filia-nr-48-ze-slicznym-kacikiem-czytelniczym-dla-dzieci/

Filia nr 10 przy al. 29 Listopada:

https://www.krakow.z-dzieckiem.pl/2022/02/17/biblioteka-krakow-filia-nr-10-przy-al-29-listopada-z-kacikiem-dla-dzieci/

Filia nr 8 przy ul. Brodowicza:

Jak wygląda kącik czytelniczy dla dzieci w filii nr 50?

Uwagę przyciągają trzy, urocze, kolorowe domki z poduchami. Aż od razu chce się w nich rozsiąść i zagłębić w lekturze! Z pewnością to bardzo fajny i oryginalny pomysł, który bardzo mi się spodobał. Ponadto w tej przygotowanej dla dzieci przestrzeni znajdują się także zabawki! Był tu drewniany domek dla lalek z malutkimi mebelkami – chyba najwięcej czasu moje spędziły na zabawie nim. Godnym uwagi jest fakt, że najmłodsi znajdą też tu pudełko z klockami LEGO, autkami i kolejnymi klockami.

Z pewnością warto również zaznaczyć, że jest tu kącik do rysowania, kilka zabawek dla maluchów. Na środku znajduje się dywan, oraz poduchy do siedzenia. Spokojnie maluszka można tu położyć – tym razem nasza najmłodsza Idalka została z tatą w domu. Bardzo fajne było to, że zaraz obok miejsca do siedzenia na podłodze, na półkach znajdowały się książeczki dla najmłodszych, więc od razu dzieci mogły po nie sięgać.

Godnym uwagi jest też pomysł, że w pudłach pod domkami były posegregowane seriami książki. Naprawdę dzieciom ułatwiało to szukanie. Nie musiały wyszukiwać książek na półkach, lecz wystarczyło wysunąć pudło i poszperać.

Poza miejscem dla małych dzieci znajduje się tu również duży stół z krzesłami oraz pufy pod oknem. Gdy dzieci były zajęte zabawą, miałam okazję usiąść i odpocząć ze swoją lekturą. Choć oczywiście zbyt długo to nie trwało. 🤣

Dla dzieci wyszukiwanie i wybór książek tutaj jest łatwy i dostępny. Książki są poukładane na niskich półkach oraz we wspomnianych pudłach. Jedyne co zauważyłam to tu praktycznie każda książka miała przeźroczystą okładkę – czy ktoś wie dlaczego? W pozostałych filiach biblioteki się z tym nie spotkałam.

Nieduża, ale jasna przestrzeń filii nr 50 Biblioteki Kraków

Cała filia nie jest bardzo duża. Jest to jedno pomieszczenie podzielone na kilka stref pod względem rodzaju literatury. Jak już wspomniałam spora część to miejsce dla dzieci. Co warto zauważyć, jest tu bardzo jasno, są duże okna, bo filia ta znajduje się na 1 piętrze.

Filia nr 50 Biblioteki Kraków – praktyczne informacje:

➡️ Filia ta znajduje się na 1 piętrze. Wejście jest po schodach klatki schodowej wewnątrz budynku. Nie ma windy, ani podjazdu. Z wózkiem będzie tu ciężko się dostać.

Godziny otwarcia:

poniedziałek   12:00 – 19:00
wtorek   08:30 – 15:30
środa   12:00 – 19:00
czwartek   12:00 – 15:30
piątek   12:00 – 19:00
sobota 9:00 – 14:00

niedziela   nieczynne

Gdzie znajduje się filia nr 50 Biblioteki Kraków?

➡️ Adres: os. Kościuszkowskie 5. Mapa poniżej. 👇


➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek os. Na Lotnisku, os. Kościuszkowskie.

🅿️ Parking – wzdłuż ul. Braci Schindlerów.

Na koniec stwierdzam, że filia nr 50 Biblioteki Kraków to bardzo przyjazna przestrzeń dla dzieci! Nie dosyć, że kącik czytelniczy jest ładnie zagospodarowany, to znajdują się tu zabawki, miejsce do rysowania, dywan i łatwo posegregowane książki dla najmłodszych. Nam się tu bardzo podobało! To już kolejny raz jak biblioteka nas zadziwia! Aż chce się poznawać więcej! Zachęcamy także i Was do odkrywania, bo być może w bibliotece blisko Twojego domu, również kryje się ciekawa filia z literaturą dla dzieci, która zachęci maluchy i Was do odwiedzin, wypożyczania książek i czytania. 💙

Informacje ogólne na temat Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków to 56 filii i 2 punkty biblioteczne rozsiane po całym mieście oraz Biblioteka Główna. Prawie we wszystkich z nich są działy z literaturą dla dzieci. W oddziałach dla najmłodszych urządzane są kąciki z zabawkami, stolikami, kredkami, miejscem do zabawy.

Jak wypożyczyć książki, ile można wypożyczyć pozycji, na jak długo, czy to coś kosztuje?

✔️ Do biblioteki Kraków może zapisać się każdy. Należy w dowolnej filii wypełnić formularz, okazać ważny dokument tożsamości i nr PESEL.
👉 Dzieci również mogą posiadać swoją kartę biblioteczną – w tym przypadku kartę podpisuje rodzic.
✔️ Wydana karta biblioteczna działa we wszystkich filiach Biblioteki Kraków.
👉 Zapisanie się do biblioteki jest BEZPŁATNE.
✔️ Do biblioteki można zapisać się online i tak też rezerwować książki, wypożyczenie następuje po osobistym zapisie w dowolnej filii.
👉 Z jednej filii jednorazowo można wypożyczyć 5 materiałów bibliotecznych (książek, audiobooków, dokumentów elektronicznych), w tym 1 grę planszową. W przypadku korzystania z kilku filii można wypożyczyć maksymalnie 15 materiałów, w tym 3 gry planszowe.
✔️ Pozycje wypożycza się na 31 dni.
👉 Można przedłużać wypożyczoną pozycję online przez formularz, mailowo, telefonicznie, osobiście.
✔️ Kara za niezwrócenie wypożyczonej pozycji to 20 gr za dzień zwłoki.

Księgozbiór pozycji dla dzieci Biblioteki Kraków

Prawie w każdej filii znajduje się dział z literaturą dla dzieci. Bez wątpienia to super, że książki są przeznaczone dla najmłodszych maluchów, a także dla nieco starszych dzieci. Na półkach można odnaleźć pozycje nastawione na rozwój, a także opowieści przygodowe, fantastyczne, czy książki edukacyjne. Niewątpliwie ważną sprawą jest też to, że każdy Rodzic może sam zgłaszać literackie propozycje w Katalogu Online poprzez zalogowanie się na swoje konto biblioteczne.


Przy okazji wizyty tutaj możecie wybrać się również do znajdującej się nie daleko restauracji Wesołe Gary, gdzie jest mini małpi gaj dla dzieci.


Oczywiście, więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy, znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!