Tatry z dziećmi,  Wycieczki poza Kraków

Dolina ku Dziurze z dzieckiem – krótki szlak do Jaskini Dziura

Zupełnie nie planowaliśmy się tu wybrać z dziećmi, ale tak się sprawy potoczyły, że obraliśmy ten kierunek na szybką wycieczkę. Znaliśmy wcześniej ten szlak i wiedzieliśmy, że będzie dla nas w sam raz. Zatem, czy Dolina ku Dziurze z dzieckiem? Tak, jest to przyjemny, niebyt trudny i fajny, bo krótki szklak prowadzący do Jaskini Dziura w Tatrach. Sąsiaduje on ze szlakiem Doliny Strążyskiej, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Krótki szlak – idealny dla kilkuletnich dzieci

Według tabliczek TPN spacer Doliną Ku Dziurze i dojście do Jaskini Dziura powinien zająć Wam ok. 25 min. Oczywiście warto, idąc z dziećmi, brać poprawkę na to, że jednak może być ciut dłużej, ale to chyba wiadome. Szlak jest stosunkowo łatwy. Początkowo łagodnie idzie w górę, potem jest lekkie wypłaszczenie. Sama końcówka ok. 5-7 minut jest pod górę i po schodach ułożonych z kamieni. Tam trzeba z dziećmi uważać – szczególnie przy schodzeniu. Co warto zauważyć, jest to szlak bez kontynuacji. Kończy się pod Jaskinią Dziura i nie da się tu pójść nigdzie dalej. Wraca się tą samą ścieżką.

Nam przejście z 3 dzieci zajęło ok. 1.5 h. Ale dla nas ta wyprawa jest sukcesem z niespełna 5-latką, 3-latkiem i 3.5 miesięcznym bobasem w chuście. Uważamy, że szlak ten jest przyjemny i dla takich dzieci w sam raz na górską wyprawę. Nasi dali radę przejść trasę sami, co uznaliśmy za ogromny sukces! A dla nas samych był to przyjemny spacerek, zaś dla naszych dzieci, prawie jak zdobycie Rysów.

Co warto też podkreślić, przy wejściu na szlak nie ma budki z opłatami. Teoretycznie można się tam przejść bez biletu wstępu, a według zasad powinniśmy ten bilet kupić online lub w innej kasie wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. My nie musieliśmy takiego biletu kupować, ponieważ posiadacze Karty Dużej Rodziny mają bezpłatny wstęp. Jupiii pierwszy raz karta naprawdę coś nam daje korzyści!

Jaskinia Dziura – ciekawostki

Jaskinia Dziura powstała na skutek cyrkulacji hydrotermalnej. Podgrzane wody z wnętrza ziemi do ok. 60-100 stopni Cencjusza wypływając na powierzchnię, rozpuszczały wapień. Na taką genezę wskazują formy skalne zachowane wewnątrz jaskini.

Jaskinię Dziura można zwiedzać w środku, ale nie jest to takie łatwe. Trzeba mieć tu latarki, kaski oraz na pierwszym miejscu wiedzę! Jest to dzika jaskinia nieprzystosowana do zwiedzania. Jaskinia ma 175 metrów długości i ok. 40 metrów deniwelacji. Gdy się pod nią podchodzi, robi wrażenie! Dzieciom bardzo się podobała. I tak oczywiście chciały wejść do środka.

Skąd wyruszyć – parking?

🅿️My zaparkowaliśmy na jednym z parkingów przy wlocie do Doliny Strążyskiej. Ceny od 15 do 30 zł za cały dzień parkowania. Potem trzeba się kierować na lewo czarnym szlakiem Pod Reglami i po ok. 5 min docieramy do wejścia na niebieski szlak – Dolina ku Dziurze.

Przydatne informacje:

➡️ Czas przejścia w jedną stronę – 25 min. Z dziećmi trasa w dwie strony zajęła nam ok. 1,5h.

➡️ Zapomnijcie tu o wózku – nie ma szans! Dla dzieci lepiej zabrać nosidło lub dla maleństw chustę.

❤️ Uważamy, że spokojnie już 3-latek da radę tu pomaszerować.

👉 Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Cennik tutaj. Z Kartą Dużej Rodziny wstęp jest bezpłatny. 😊

Zatem, jeśli rozważacie lub szukacie jakichś alternatyw na górską, krótką wycieczkę z dziećmi w Tatrach, to jak najbardziej polecamy ten stosunkowo nietrudny szlak. Dolina Ku Dziurze z dzieckiem – jak najbardziej na tak! A jeśli się jest ciut bardziej wprawionym piechurem, można za jednym razem przejść się do Doliny Ku Dziurze jak i Doliny Strążyskiej, bo nie są to bardzo wymagające szlaki nawet, jak na jeden dzień.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *