Wycieczki poza Kraków

Ogrody sensoryczne w Muszynie – piękne miejsce na wycieczkę


Ogrody sensoryczne w Muszynie z pewnością Was urzekną. To piękne i odprężające miejsce, gdzie możecie wybrać się na spacer z rodziną, zrelaksować się oraz wszelkimi zmysłami chłonąć naturę. Bez wątpienia – spacer i rekreacja połączone z oddziaływaniem na zmysły – brzmi świetnie, prawda? Hmm, a my dodamy, że tam naprawdę jest, czym zainteresować i zmęczyć dzieci! Tak to chyba będzie bardziej odpowiednim określeniem tego miejsca, ponieważ teren ogrodów sensorycznych w Muszynie jest ogromny! Spaceruje się tu chwilę pod górkę, więc nasze dzieci miały trochę chodzenia i lekko się zmęczyły, ale oczywiście tak pozytywnie, że chcą tu wrócić ponownie. 😀

Czym tak naprawdę jest ogród sensoryczny lub ogród zmysłów?

Otóż z pewnością nie każdy wie, że ogrody sensoryczne powstają głównie z myślą o potrzebach rozwojowych osób niepełnosprawnych i pełnią funkcję dydaktyczną, rewalidacyjną i terapeutyczną. Pobudzają rozwój narządów zmysłów, prowokują mózg do efektywniejszego działania w warunkach środowiska naturalnego oraz stymulują ośrodkowy układ nerwowy. Czytając to, pomyślicie z pewnością, że to świetnie musi także oddziałowywać na dzieciaki, które dopiero co poznają świat, które wiedzę i doświadczenia czerpią właśnie wszelkimi zmysłami! I macie rację, nasze chłopaki nie dosyć, że świetnie się tu bawili, to zadawali mnóstwo pytań!

Ogród sensoryczny w Muszynie podzielony na strefy. Każda z tych stref jest opisana na tablicach informacyjnych, z wyszczególnieniem roślin, jakie tam spotkamy. Godnym uwagi jest fakt, że napisy w tym miejscu są po polsku, angielsku, słowacku, a także pismem Braile’a!

Ogród zapachowy

Jak sama nazwa wskazuje, można się tu spodziewać gammy wszelkich roślin zapachowych. Głównie można wyczuć w tej strefie zapach roślin kwitnących sezonowo lub tych, których liście stale posiadają olejki eteryczne. Znajdziemy tu m.in.: szałwię, tymianek, lilię, hiacynty, jodły, sosny. Niewątpliwie to fajna zabawa podchodzić do roślin i móc je wąchać z dzieciaczkami. Nasi chłopcy bardzo wczuli się w tę zabawę i próbowali zgadywać co to za zapach i roślina.

Strefa dźwięku

Szmer wody ze strumyka, spadająca woda z wodospadów, strzelające drewno ze ścieżek i mostków, śpiew ptaków, szelest liści i wiatr w gałęziach. Jeżeli udało wam się w to wszystko wsłuchać, to zazdrościmy. My słyszeliśmy też krzyki i piski dzieci, które bardzo chciały wrzucać kamienie do strumyczka i biegały jak szalone. 😉

Ogród Afrodyty

Ciekawa koncepcja tej strefy. Otóż tutaj każda para nowożeńców może posadzić swoje drzewko miłości i zawiesić na nim swoją kłódkę. Szczegółowe informacje na stronie www.muszyna.pl.

Ogród dotykowy

Zwany również zapachowo-dotykowym. Czyli poprzez dotykanie poszczególnych liści zróżnicowanych fakturowo, dostarczamy nowych bodźców organizmowi. Tak naprawdę są tu rośliny spotykane często w naszych parkach: buki, lipy, klony, jarzęby, tawuły, kaliny. Dzieci miały wiele radości z tego, że mogły przebiegać przez trawy, a także podotykać różnych faktur roślin – czytaj najbardziej podobały im się takie, które przypominało futerko zwierząt.

Strefa zdrowia

Tu znajduje się kilka urządzeń do ćwiczeń. Poprawa kondycji w takim pięknym otoczeniu to naprawdę coś fajnego. Siłownie plenerowe dla naszych dzieci to zawsze świetna zabawa. Choć czasami, aż uciekamy od takich miejsc, żeby ich nie widzieli, bo wiemy, że za szybko stamtąd nie zejdą.

Strefa smakowa

Tu można skosztować niektórych roślin, o ile jeszcze coś znajdziecie na krzaczkach. 😉 Są tu maliny, jeżyny, śliwy, czereśnie, poziomki, agrest. My akurat najedzeni skubnęliśmy tylko kilka jeżynek.

Pawilon muzyczny

Czyli kawiarnia, w której możecie napić się kawy, bądź zamówić pyszne ciastka, bądź lody. Odbywają się tu również koncerty.

Wieża widokowa

Na samej górze znajduje się 11 metrowa wieża widokowa. Stąd można podziwiać cały ogród, Muszynę, a także przy ładnej pogodzie z pewnością można dostrzec nawet Tatry Słowackie. Niewątpliwie widok na cały ogród także jest stąd niesamowity.

Ogród baśni i legend

Otwarty najpóźniej, bo w 2019 roku. Znajdziecie tu odniesienia do baśni i legend nawiązujących do Muszyny. Z pewnością nie jednego zaciekawią pomieszczenia odwzorowane z dawnych lat – chata czarownicy, zielarki, młynarza, mieszczki. Spotkacie diabła oraz Harnasia. W związku z tym możecie także poczytać o ukrytym skarbie, legendę o studniach i diable Borucie.

Park Zapopradzie i alpaki

Na zakończenie wycieczki, jeśli chcecie sprawić jeszcze więcej radości dzieciom to polecamy spacer po parku Zapopradzie na dole wzniesienia, przy rzece Poprad. Tam czekają na Was kolejne atrakcje.

Stawy z kolorowymi rybkami oraz kaczkami, altanki, ławeczki, a także zagroda z alpakami. 😍 Jak widać dzieciaki zainteresować może tu dużo. Znajduje się tu także ogród antyczny z rzeźbami muz, ogród nowoczesny, jest fontanna oraz piękne, zielone rzeźby zwierząt z kwiatów. Na terenie parku działa też kawiarnia i pijalnia. Cały ten teren nazwany jest strefą wypoczynkowo-rekreacyjną.

Jak dojechać do Ogrodów sensorycznych w Muszynie?

➡️ Z Piwnicznej-Zdrój zaraz za przejazdem kolejowym należy skręcić w prawo w ulicę Piłsudskiego i tam już będziecie mieć drogowskazy na Ogród Zmysłów. Lokalizację zamieszczamy na mapie poniżej. 👇


🅿️ Parking przy Alei Zdrojowej jest bezpłatny. My właśnie tu stanęliśmy i szliśmy w górę ulicą Mściwujewskiego, gdzie również znajduje się kilka miejsc postojowych obok sanatorium Korona. Ta ścieżka jest odpowiednia dla wózków. Mocno pod górkę, ale da się jechać. Wejście jest także od parku Zapopradzie od pijalni wód Antoniego. Ale tam już jest stromo i na zakrętach ze schodami, więc na wózki odpada ta trasa.

➡️ Z Krakowa dojazd w ok. 2 h.

❤️ Wstęp jest na teren Ogrodów Sensorycznych oraz Parku Zapopradzie bezpłatny!

Czy nam się tu podobało?

Tak! Długo się tu wybrać nie mogliśmy, ale cieszymy się, że nareszcie się udało i bardzo Wam polecamy. Pomimo odległości z Krakowa jest to naprawdę fajne miejsce na wycieczkę. Przepiękne na spacer, na odprężenie. Natura, zieleń, roślinność, zwierzęta i te widoki! Kończąc powiemy Wam, że cudownie tu było!


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Jeden komentarz

  • Sylwia

    Dotarliśmy tam w miniony weekend – choć doznania nieco inne niż latem, to zdecydowanie jest to przepiękne miejsce.
    Z resztą sama Muszyna też jest ładna.
    Nie widzę tu w opisie informacji o ptasim mini zoo, więc albo nie wspomnieliście, albo to jakaś nowość 🙂 jeszcze „poniżej” alpak są takie duże klatki (jak w zoo) z różnymy ptakami właśnie, choć u nas hitem były „sosnowiórki” biegające jak szalone. Rewelacyjne miejsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *