Świętokrzyskie z dzieckiem,  Wycieczki poza Kraków

Łysica z dzieckiem – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Łysica 614 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, choć z książek do geografii ze szkoły możecie pamiętać wysokość 612 m n.p.m. Jakiś czas temu wysokości szczytów górskich po dokładnych pomiarach satelitarnych zmieniły swoje dane! Urosły nam nawet Rysy. 😉 Ale do rzeczy – czy Łysica z dzieckiem to dobry pomysł? Jak najbardziej TAK! Szlak jest stosunkowo prosty, choć sama końcówka jest mocno kamienista. Nachylenie na początku jest dosyć wymagające, ale to, co przemawia do nas, żeby iść tu z dziećmi to czas wejścia – ok. 1h. Do tego na szczycie ogromna satysfakcja ze zdobycia najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich.

Jak wygląda szlak na Łysicę?

Nie można o nim powiedzieć, że to spacerek. Bardziej określiłabym to jako krótki, ale ciekawy, prawdziwie górski szlak. Są kamienie, jest pod górę, jest las. Nasze dzieci gdy widzą takie okoliczności, dostają dodatkowej energii i wręcz biegną. Na górę wchodzi się według znaków ok. 1 h. I tak my, nawet z dziećmi pokonaliśmy właśnie w takim czasie tę trasę. Na początku szlak jest wydeptany, szeroki. Dochodzimy nim do źródełka i kapliczki. Potem zaczyna się trochę podestów i wybudowanych schodków. Po dojściu na „Kolano” rozpoczyna się górska wędrówka. I ten etap dla dzieci był najfajniejszy! Po drodze spotkamy tablice edukacyjne, z których można dowiedzieć się więcej na temat przyrody puszczy jodłowej.

Tuż przed samym szczytem szlak zaczyna prowadzić po coraz większych kamieniach. Jak spojrzymy w lewo, zobaczymy niewielkie, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich – gołoborze.

Co ważne, szczyt Łysicy jest porośnięty drzewami. Nie ma tu niestety widoków. Na samej górze jest krzyż oraz znak z oznaczeniem, a także kilka ławeczek do odpoczynku.

Skąd startować, parking?

My wchodziliśmy ze Świętej Katarzyny. Jest to najkrótszy szlak na Łysicę. Wejście na szlak jest dobrze oznaczone.

Auto można zostawić na wielu przygotowanych dla turystów parkingach – w większości płatnych, ale i da się zostawić auto w miejscu bez opłat. Poniżej zostawimy mapkę, gdzie parkowaliśmy, jest to parking gminny – bezpłatny.👇 Tam też znajdują się toalety (płatne). Współrzędne parkingu: 50.9033745,20.8808208.


Z tego parkingu jest ok. 400 m do wejścia na szlak na Łysicę.

Informacje praktyczne:

👉 Wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest płatne. Przy wejściu na szlak jest kasa. Cena wstępu: 8 zł bilet normalny 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 7 bezpłatny wstęp. Z KDR – wstęp na teren parków narodowych w Polsce jest bezpłatny! (Juhu w końcu za coś płacić nie musimy).

➡️ Na szczycie nie ma schroniska, ani żadnego miejsca do odpoczynku. Jest tylko kilka ławeczek.

👉 Z Krakowa dojazd w ok. 2,5 h.

➡️ W miejscowości Święta Katarzyna są sklepy, lodziarnie, spore zaplecze usługowo-gastronomiczne.

👉 Nie da się tu wejść z wózkiem, dla maluszków – nosidło albo chusta.

Łysica z dzieckiem jak widzicie, jest łatwa w zaliczeniu. My już tam byliśmy bardzo dużo razy i uwielbiamy ten szczyt. Każdy nasz szkrab szczyt zdobył przed ukończeniem 1 roku życia! Jagoda była już 3 razy (w tym 2 razy na własnych nogach), Piotruś 2 razy (raz wszedł sam), to wyjście było pierwszym małej Idalki. Mamy nadzieję, że takim spędzaniem czasu zarazimy ich miłością do gór!

W województwie świętokrzyskim można zaplanować odwiedzenie jeszcze:


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!