Świętokrzyskie z dzieckiem,  Wycieczki poza Kraków

Gagaty Sołtykowskie – ślady dinozaurów w woj. świętokrzyskim

Gagaty Sołtykowskie to niezwykle ciekawy rezerwat przyrody w województwie świętokrzyskim. Bez bicia musimy się przyznać, że pomimo tego, że są to nasze rodzinne strony, to dopiero teraz tam dotarliśmy! Aż wstyd, bo to niesamowite miejsce! Dlaczego? Co tam jest ciekawego? Otóż po pierwsze znajdują się tam ślady dinozaurów sprzed 200 milionów lat oraz nieczynny już kamieniołom, którego krajobraz przypomina trochę inną planetę. A na deser jest przyjemny spacer po lesie oraz drewnianych kładkach na mokradłach. Co warto zauważyć, można wybrać się tu wózkiem, jak i z małymi dziećmi na nogach, ponieważ przejście z parkingu do rezerwatu to zaledwie ok. 1 km. I co istotne – nic się tu nie płaci. 😉

Jak wygląda dojście do rezerwatu przyrody Gagaty Słotykowskie?

Po zaparkowaniu do rezerwatu prowadzą znaki. Nie ma tu wyznaczonego żadnego szlaku. Najpierw idziemy ok. 400 m szeroką, szutrową drogą wzdłuż linii wysokiego napięcia. Następnie droga skręca w las. Tu zaczyna się robić bardzo przyjemnie. Po kolejnych 400 m dochodzimy do drewnianych kładek na mokradłach. Są one bardzo malownicze. Dla dzieci stanowiły dodatkową atrakcję. Drewniane pomosty są dwa. Pomiędzy nimi jest kawałek lasu. I tylko tu z wózkiem mieliśmy ciut problemów – były wystające korzenie, ale spokojnie dało się je pokonać. My akurat uważaliśmy, bo w wózku mieliśmy śpiącą Idalię. Po pokonaniu kładek docieramy na miejsce.

Co zastaniemy na miejscu?

Przede wszystkim głównym punktem tutaj jest duża, ogrodzona wiata pod dachem w której kryją się ślady dinozaurów sprzed 200 milionów lat! Wow – naprawdę coś fajnego jest to zobaczyć. Dzieci oczywiście na hasło: „Chcecie pojechać, zobaczyć ślady dinozaurów?” – krzyknęły jednogłośnie – „Tak”. Od wyjścia z auta i cały spacer do rezerwatu szukały śladów! Nawet na ścieżce i w rowach. 😉 Więc gdy je odnalazły pod wiatą, były równie przejęte i zafascynowane jak my dorośli. Ustawiona tu wiata chroni odnalezione ślady i jak na dłoni pokazuje nam je. Nie trzeba chodzić i szukać. 😉

Poza wiatą jest tu jedynie tylko tablica informacyjna. Po drodze do przy jednym oznaczeniu jest stół z ławkami.

Nieczynny kamieniołom i krajobraz jak z innej planety!

Kamieniołom robi wrażenie. Ciut jakbyśmy się przenieśli na Marsa? Kamieniołom ten to dawna kopalnia gliny. A skąd nazwa gagaty? Od gagatu – czyli odmiany węgla, który w pokładach gliniastych się tu znajduje. Co ciekawe gagat to cenny materiał jubilerski!

Na teren kamieniołomu można wejść. Ale uważać trzeba, bo jest dużo wody w zagłębieniach. Wyczytaliśmy też gdzieś, że da się wejść wyżej, aby zobaczyć tę dawną kopalnię z góry, lecz my już nie pokuliśmy się o to. Zdecydowanie widoki i ślady dinozaurów nam wystarczyły. A i tak z wózkiem nie dalibyśmy rady się wspinać.

Gagaty Sołtykowskie – jak tu trafić?

➡️ Gagaty Sołtykowskie znajdują się w woj. świętokrzyskim w miejscowości Sołtyków. Z Krakowa to ok. 2 h drogi.

🅿️ Jest tu spory, wyznaczony, bezpłatny parking. Nie przerażajcie się jak zjedziecie z głównej drogi na typową leśną drogę – ona właśnie prowadzi na parking. Dokładną lokalizację parkingu pokazujemy na mapie poniżej. 👇 Współrzędne parkingu: 51.138690, 20.669053.


➡️ Nam wycieczka tu zajęła w dwie strony ok. 2 h. Ale wiadomo, da się spacerować i szybciej i wolnej. 😉 Gdybyśmy weszli na górę, pewnie spędzilibyśmy tam kolejną godzinę.

Według nas Gagaty Sołtykowskie to naprawdę godne uwagi miejsce. Atrakcyjne na wycieczkę z dziećmi. Możliwość zobaczenia śladów dinozaurów sprzed milionów lat jest bezcenną nauką! Nasz Piotruś cały dzień przeżywał to, że był w miejscu, w którym kiedyś żyły dinozaury! Na nim te kilkanaście śladów zrobiło ogromne wrażenie! Opowiadał o tym jeszcze przez co najmniej tydzień!

Oczywiście jechać tu specjalnie, aby tylko zobaczyć te ślady to ciut za daleko, ale jak połączy się wycieczkę, z jeszcze jakimś ciekawym miejscem to robi się fajnie spędzony dzień. Niedaleko znajduje się Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. W miejscu tym znajduje się jedna z największych w Polsce wystawa plenerowa uzbrojenia ciężkiego. Zostało tam zgromadzonych ponad 150 egzemplarzy wyposażenia z II wojny światowej. Dla miłośników militariów świetne miejsce.

Pozostając w świętokrzyskim, polecamy z dziećmi wybrać się również do:

ZOO Leśne Zacisze

Zamku w Chęcinach

Skansenu w Tokarni, czyli do Muzeum Wsi Kieleckiej

Odwiedzić Dęba Bartka i kamieniołom w Zachełmiu ze śladami tetrapoda

Wybrać się na Bukową Górę z ciekawymi formacjami skalnymi

Oblęgorka na edukacyjno-przyrodniczą ścieżkę


Oczywiście, więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy, znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!