Świętokrzyskie z dzieckiem,  Wycieczki poza Kraków

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Oblęgorku koło Kielc

To miejsce położone wprawdzie ciut dalej od Krakowa, bo w woj. świętokrzyskim, ale musimy je tu opisać, bo na to zasługuje! Jest to bardzo bogata ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Oblęgorku koło Kielc. A dlaczego o niej piszemy? Bo nas zachwyciła! Swoim rozmiarem, rozmachem i walorami edukacyjnymi. Niesamowitym jest też fakt, że powstała nie w centrum wielkiego miasta, ale w niewielkiej miejscowości. Tu od razu musimy dodać, że Oblęgorek do tej pory słynął z muzeum i pałacu noblisty Henryka Sienkiewicza, a od teraz będziemy tu również przyjeżdżać dla tego miejsca, ponieważ dla dzieci i dorosłych to świetna rozrywka. Ah i co najważniejsze – to wszystko jest darmowe. 😉

Co tu znajdziemy?

Żeby opisać wszystko, co znajdziemy na tej jedynej w swoim rodzaju ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej ten wpis miały bardzo dużo znaków. Co więcej, żeby zagłębić się i przeczytać wszystkie informacje umieszczone na tablicach trzeba by spędzić tam cały dzień albo i nawet dwa! Ogrom informacji, banerów, tablic, zabaw oraz gier dla dzieci. Mnóstwo wiedzy przyrodniczej przedstawionej w ciekawy sposób. Ilość treści, jaka na nas tu czeka, jest naprawdę imponująca! Warto dodać, że ścieżka ta powstała całkiem nie dawno, bo na jesieni 2020 roku. Wszystko jest nowe i piękne, do tego teren jest oświetlony i monitorowany. Zainstalowane zostały liczne ławeczki i kosze na śmieci. Robi to wszystko naprawdę wrażenie.

Dla porównania dodamy, że to miejsce to jakby połączenie krakowskiego Ogrodu Doświadczeń z tablicami edukacyjnymi takimi jak np. w Dolinie Pstrąga.

Kilka tematycznych stref przyrodniczych na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej w Oblęgorku

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Oblęgorku składa się z kilku tematycznych przystanków. Spacerując tu, płynnie przechodzimy w kolejne strefy, w których poznajemy kolejne aspekty przyrodnicze. I tak zaczynamy od doświadczeń ze światłem i wodą.

Doświadczenia ze światłem i wodą

Na samym początku można poczuć się jak w mini ogrodzie doświadczeń. Znajdziemy tu kompas, zegar słoneczny, urządzenie do tworzenia filmowych, po klatkowych animacji. Co więcej, są tu lustra bliźniacze, panel sensoryczny, peryskop, a także można na urządzeniu do pisania lustrzanego spróbować swoich sił. Brzmi fajnie, prawda? A jeszcze fajniej jest tu się pobawić i poeksperymentować.

Mieszkańcy lasu

Kolejny punkt to poznanie mieszkańców lasu i zagadnień związanych z ekologią. W tej strefie jest sporo gier, labirynt, edukacyjne kretowisko oraz mrowisko! Fajne jest koło wiedzy i plansza dendrologiczna. Jest tu również uwielbiany przez dzieci twister oraz ścieżka zmysłów!

Wodne eksperymenty

Wodny świat – ta strefa nas zachwyciła chyba najbardziej! Dlaczego? Znajdziemy tu extra konstrukcję ze zbiornikiem wodnym do doświadczeń z wodą zwaną spiralą Archimedesa oraz pompą i młynem wodnym, a także kołem łopatkowym. Brzmi naukowo, prawda? A jeszcze lepsza jest zabawa wodą na tych urządzeniach. Do tego znajdziemy tu tęczową armatę, doświadczalne rury deszczowe, peryskop z wirem i akwedukt. Myślimy, że latem jest tu niezła zabawa!

Świat pszczół i jak powstaje chleb

Idziemy dalej, a tam czeka na nas świat pszczół. Do tego przedstawiony został obraz od ziarenka do bochenka, czyli jak powstaje chleb. Znajduje się w tej strefie piękny i duży hotel dla owadów. Ponadto dzieci z pewnością zainteresują urządzenia do zabawy piaskiem – między innymi takie jak żuraw, sita do ziaren, stoliki do pieczenia chleba, mieszadło i żarno do mielenia zbóż. Tu znajduje się również duże wahadło Newtona, które zawsze zainteresuje dzieciaki.

Przystanek literacki

Następnym przystankiem jest przystanek literacki. Jest tu sporo ławeczek, więc można odpocząć. Do tego są stoliki do gry w szachy. Aaa i warto dodać, że jest tu identyczna ścianka, jaka jest w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie do odbijania swojego ciała tzw. ścianka- przytulanka.

Owoce lasu

Następnie jest strefa owoce lasu. Znajduje się tu dużo tablic oraz wielkie owoce, jakie można spotkać w lesie.

Zabawa powietrzem

Ostatnim punktem jest strefa zabawy z powietrzem. Można eksperymentować tu m.in. głuchym telefonem, armatą powietrzną, szumiącymi rurami, urządzeniem zwanym ucho słonia i spóźniony dźwięk – w to miejsce nie dotarliśmy. Jest ono zlokalizowane dalej – ok. 2 km w punkcie widokowym.

Pałac i muzeum Henryka Sieniekiewcza w Oblęgorku

Ścieżka przyrodnicza to jedno, ale warto, jak się tu przyjedzie, podejść pod muzeum i pałac Henryka Sienkiewicza. W pałacu znajduje się muzeum. Przy pałacu znajduje się stadnina koni, więc dla dzieci atrakcja sama w sobie. Ciut dalej w lesie jest również park linowy. Dojście pod pałac zajmuje ok. 10 min. Da się dojść z wózkiem – prowadzi tu droga asfaltowa zwana aleją lipową.

Dalej za muzeum Henryka Sienkiewicza jest szlak na Baranią Górę. Ale to czeka na nas na następny raz. Jednak gdybyście tu dotarli, to warto się tam przejść.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Oblęgorku – jak dojechać, mapka z parkingami

➡️ Oblęgorek znajduje się na północny – zachód od Kielc – ok. 20 min jazdy z centrum miasta. Z Krakowa dojazd tu to ok. 1 h 40 min. Trasą S7, zjazd na zjeździe Kielce Zachód.

➡️ Dokładną lokalizację ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Oblęgorku zaznaczamy na mapie poniżej. 👇


🅿️ Parking – my zaparkowaliśmy tuż przy ścieżce, ale jest tu miejsce zaledwie na kilka aut. Ok. 5 min spacerkiem jest duży parking, ale w sezonie płatny.

Uważamy, że ta ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Oblęgorku jest warta wycieczki z Krakowa, ale co warto zobaczyć jeszcze w okolicy? Bo wiadomo, jak planować tu wycieczkę, to już na cały dzień. Ok. 20 min drogi samochodem znajduje się tu słynny Dąb Bartek, o którym pisaliśmy tutaj. Gmina Zagnańsk oferuje również kilka innych miejsc, o których wspominamy w poście. W woj. świętokrzyskim warto również odwiedzić ZOO Leśne Zacisze – ok. 40 min jazdy z Oblęgorka, skansen w Tokarni oraz Zamek w Chęcinach – te dwie atrakcje przy drodze S7 w kierunku Krakowa.

Pozostając w świętokrzyskim, polecamy z dziećmi wybrać się również w te miejsca:

Bukowa Góra z ciekawymi formacjami skalnymi na szczycie

ZOO Leśne Zacisze

Zamek w Chęcinach

Skansen w Tokarni, czyli do Muzeum Wsi Kieleckiej

Odwiedzić Dęba Bartka i kamieniołom w Zachełmiu ze śladami tetrapoda


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!