Świętokrzyskie z dzieckiem,  Wycieczki poza Kraków

Bukowa Góra w Górach Świętokrzyskich – łatwy i krótki szlak

Bukowa Góra to szczyt w Paśmie Klonowskim w Górach Świętokrzyskich. Dlaczego się tu akurat wybraliśmy? Co nas tu przyciągnęło? Dwie sprawy. Po pierwsze jest to łatwy, krótki szlak idealny na małe nóżki. Dojście z miejsca, gdzie można zostawić samochód to zaledwie 400 m – wg. oznaczeń szlaku w ok. 10 min! Ale, nie tylko to nas tam zwabiło. Pod szczytem ciągnie się tu imponujące pasmo skałek, które stanowią pomnik przyrody nieożywionej.

Bukowa Góra w Górach Świętokrzyskich -szybki, prosty szlak

Jak już wspomnieliśmy szlak idealny na wyprawę już z naprawdę małymi dziećmi. Niewymagający, ciut pod górę, ale pięknym bukowym lasem, o długości ok. 400 m. Nam wejście zajęło ok. 15 minut (według oznaczeń na tabliczkach powinno 10 min). Ale po drodze wiadomo. Zaznaczanie iksów patykiem, śledzenie namalowanej w domu mapy, szukanie oznaczeń szlaku na drzewach i kamieniach. Dodamy, że szlak jest widocznie oznakowany – również przy wejściu.

Malownicze i ciekawe pasmo skałek

Pod szczytem od strony północnej znajduje się pasmo skałek piaskowcowych o wysokości ok. 5 metrów i szerokości ok. 6 metrów. Kształtem przypominają trochę baszty i platformy. Są one oczywiście wynikiem działającej erozji. Skały te objęto ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. Dzieci miały tu wiele radochy. Mogły chować się w szczelinach, wchodzić pomiędzy mniejsze głazy, a nawet wdrapać się na nie. Ogólnie skałki są dość proste do pokonania. Dorosły bez problemu wejdzie na każdą z nich – z dziećmi, szczególnie z małymi uważajcie – jest sporo szczelin. Należy też ostrożnie poruszać się wokoło nich, gdyż pod grubą warstwą liści jest dosyć śliska glina.

Według tabliczki informacyjnej ustawionej obok można dostrzec na skałkach odciśnięte ślady skorupek ramienionogów. My szukaliśmy, ale czy coś odnaleźliśmy – według dzieci całe morze skorupiaków i do tego odcisków dinozaurów. Ahh ta wyobraźnia!

Obok skałek znajdują się ławeczki, więc jest gdzie odpocząć albo coś zjeść.

Czy warto się tu specjalnie wybrać?

Czy specjalnie to nie koniecznie, ale warto tu zajrzeć, jeśli jesteś gdzieś w okolicy. My spędziliśmy tu ok. 2 godzin, ale nigdzie nam się nie spieszyło i dzieci fajnie się bawiły przy skałkach, oraz pięknym bukowym lesie. Ten las sam w sobie jest wyjątkowy! Latem, jesienią musi być tu obłędnie.

Będąc tutaj zrobiliśmy sobie jeszcze spacerek zielonym szlakiem do Polany Obrazik z drewnianą kapliczką wystawioną prawdopodobnie na grobie napoleońskiego żołnierza oraz mogiłą partyzancką z 1943 r. To jakieś 10 min zielonym szlakiem od skałek.

Jeśli chodzi o dalsze wędrówki, to przebiega tędy szlak żółty Barcza-Bukowa Góra i szlak zielony Łączna-Starachowice. Tu jest zatem gdzie maszerować dalej, ale nie tym razem dla nas z 3 małych dzieci.

Bukowa Góra w Górach Świętokrzyskich – jak dojechać, gdzie zaparkować?

➡️ Lokalizację miejsca, przy drodze gdzie się można zatrzymać, zaznaczamy na mapie poniżej. 👇


🅿️ Tam samochód można zaparkować przed samym wejściem na szlak prowadzącym na Bukową Górę – zmieszczą się tu około 3-4 samochody, reszta ryzykuje stanie na mało uczęszczanej drodze. 

➡️ Z Krakowa dojazd w ok. 2 h.

Góry Świętokrzyskie to piękne tereny, wręcz zaryzykuje stwierdzenie, że przyjazne na wycieczki z małymi dziećmi. Jest tu wiele ciekawych miejsc, które planujemy w najbliższym czasie odwiedzić z dziećmi. Mamy to szczęście, że stąd pochodzimy i mieszkają tu nasze rodziny, więc mamy miejsce wypadowe idealne na eksplorowanie tych pięknych pasm górskich.

Pozostając w świętokrzyskim, polecamy z dziećmi wybrać się również do:

ZOO Leśne Zacisze

Zamku w Chęcinach

Skansenu w Tokarni, czyli do Muzeum Wsi Kieleckiej

Odwiedzić Dęba Bartka i kamieniołom w Zachełmiu ze śladami tetrapoda

Wybrać się na Bukową Górę z ciekawymi formacjami skalnymi na szczycie


Oczywiście, więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy, znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *