Wycieczki poza Kraków

Bór na Czerwonem w Nowym Targu


Rezerwat Bór na Czerwonem w Nowym Targu odwiedziliśmy w przerwie podróży do zamku w Niedzicy. Z pewnością jest to fajne miejsce na chwilę odprężenia wśród zieleni i rozprostowania nóżek, ale nie spodziewajcie się zastać tu wielkiego terenu kładek. Według nas jest to fajne miejsce na niedługi postój, przerwę w podróży, niekoniecznie jako samo miejsce docelowe. Choć oczywiście możecie przyjechać tylko tu i również spędzić pięknie czas. 🙂 Jest tu ścieżka edukacyjna, drewniane kładki oraz taras widokowy na samej kopule torfowiska. To na pewno przyciąga w to urocze miejsce wielu spacerowiczów. Ale nas w tym miejscu zachwyciło coś jeszcze! Godnym uwagi jest fakt, że jest tutaj niedaleko lotnisko, gdzie mogliśmy nad głowami oglądać samoloty, a także szybowce. Nasi chłopcy byli zachwyceni.

Trochę historii rezerwatu Bór na Czerwonem

Rezerwat Bór na Czerwonem jest jednym z najstarszych rezerwatów w Polsce. Utworzony został w 1925 roku w celu ochrony torfowiska i obejmuje obecnie aż 115 hektarów. Ścieżka oraz pomosty wraz z wieżą powstały w 2009 roku i co roku są coraz bardziej popularne wśród mieszkańców Nowego Targu, oraz przyjezdnych turystów. Nie sposób nie przyznać, że to miejsce jest naprawdę malownicze i wyjątkowo fotogeniczne.

Czemu taka nazwa – Bór na Czerwonem?

Otóż jesienią glon Zygonium ericetorum, który tu rośnie, przybiera barwy czerwone, stąd taka nazwa. Kolory teraz latem zastaniecie zielone, ale na jesień jest tu bajecznie – czerwono. Mamy zapisane już, żeby dotrzeć tu również na jesień i zobaczyć Bór na Czerwonem w pełni okazałości jak sama nazwa wskazuje.

Ścieżka edukacyjna

Ścieżka edukacyjna jest krótka, ma długość 440 metrów po ubitej drodze i 170 metrów po pomostach. Jest przejezdna dla wózków. Po drodze mija się kilka tablic edukacyjnych, z których można dowiedzieć się o faunie i florze tego miejsca.

Ile czasu przeznaczyć na zobaczenie tego miejsca?

Całość powolnego spaceru zajmie Wam tu około 20 minut, także warto zatrzymać się tu po drodze. Może to być przystanek w Tatry lub w kierunku Niedzicy. Z parkingu za znakami, gdzie jest mapa, ruszamy ubitą ścieżką, potem zaczynają się charakterystyczne i kojarzone z tym miejscem pomosty. Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne. Czynne cały czas.

Drewniane kładki, wieża widokowa nad torfowiskiem

Jak już napisałyśmy, kładki są krótkie, a wieża nie wysoka, ale przy ładnej pogodzie oprócz roślinności torfowiska można podziwiać Gorce oraz Tatry. Malowniczości temu miejscu nadają też wysokie drzewa i te piękne niemal geometrycznie układające się kładki.

Oprócz tej ścieżki jest też dalsza, bardziej zniszczona i wybrzuszona dróżka. Lecz ona już nie do końca nadaje się na przejazd wózkiem dziecięcym. Jest to trasa po lekko zniszczonych kładkach, która prowadzi do wiaty turystycznej.

Ale jest coś jeszcze w tym miejscu, co zainteresuje Wasze dzieci – lotnisko!

Tak, tak zaraz obok jest lotnisko Nowy Targ oraz aeoroklub, który przy nim działa. Nam udało się postać chwilę przy parkingu i podziwialiśmy start dwóch szybowców i dwóch samolotów. Jeśli jesteście zainteresowani, oferują oni loty widokowe samolotem, szybowcem, balonem. Ceny już od 250 zł.

Park linowy Rancho na linach i restauracja Rancho Lot

Oj powiemy Wam, że nasze dzieci od razu jak zaparkowaliśmy przy rezerwacie, spostrzegły ogromne zamki dmuchane oraz park linowy i plac zabaw przy restauracji Rancho Lot i oczywiście chciały z nich skorzystać. Jednak my zatrzymaliśmy się tu przelotem, bo jechaliśmy do zamku w Niedzicy. Nie mieliśmy czasu tam się udać – ku niezadowoleniu najmłodszych. Nie mniej jednak uważamy, że to także może być super rozrywką dla dzieciaków. Z tego co widzieliśmy, są tu trzy trasy przejścia w parku linowych – żółta, zielona, czerwona.

Jak dojechać do rezerwatu Bór na Czerwonem i gdzie zaparkować?

Najłatwiej wytłumaczyć, że parking znajduje się przy lotnisku w Nowym Targu oraz restauracji Rancho Lot. Ulica Lotników. Lokalizacja poniżej. 👇


Kończąc, uważamy, że zatrzymanie się na odprężający spacer po lesie to także super atrakcja dla dzieci i chwila przerwy w podróży. Fajnie jest odkrywać takie miejsca. Przyjedziemy tu kiedyś na pewno na dłużej, aby skorzystać z parku linowego oraz restauracji.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *