Na Spacer,  Okolice Krakowa,  Place zabaw

Park w Skawinie i Błonia Skawińskie – trzy place zabaw, piękne stawy

Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego w Skawinie i Skawińskie Błonia

Park miejski w Skawinie, założony w 1927 roku, zlokalizowany jest niemalże w centrum Skawiny, około 3 minut spacerkiem od Rynku. Całość składa się na dwie części – zadrzewiony obszar parku wraz z alejkami oraz starorzecze rzeki Skawinki, czyli dwie łąki podzielone zbiornikiem wodnym. Cały teren jest idealny do spacerów, wycieczek rowerowych, wózków lub jazdy na hulajnogach. Ważnym dodatkiem jest także możliwość wypożyczenia gokartów, co stanowi dla dzieci nie lada atrakcję, a i rodzice będą zadowoleni. W parku znajduje się również piękny Pałacyk „Sokół” oraz pomnik założyciela miasta króla Kazimierza III Wielkiego. Nieopodal parku, za obszarem starorzecza, zlokalizowana jest kolejna część rekreacyjno-sportowa zwana – Skawińskie Błonia. Do tego w parku miejskim oraz na Skawińskich Błoniach są aż 3 całkiem duże place zabaw, co na pewno zachęca do wybrania się tu właśnie z dzieciakami!

Dwa place zabaw w Parku w Skawinie

Znajdziemy tutaj aż dwa place zabaw, jeden drewniany na wejściu do parku, a drugi trochę inny ciut dalej. Pomiędzy placami zabaw przebiega ścieżka rekreacyjna, jest zewnętrzna siłownia, urządzenia do street workout’u oraz skatepark. Są również boiska, wypożyczania gokartów oraz ścieżka rowerowa z namalowanymi znakami na drodze, choć tu brakuje nam prawdziwych znaków i świateł, które naprawdę zrobiłyby szał.  

Plac zabaw nr 1 – drewniany, przy wejściu

Już z daleka spostrzegamy wielką piaskownicę, pośrodku której stoi domek z ławeczką do siedzenia. Ponieważ wcześniej padał deszcz, to nie mogliśmy skorzystać z zabawy w piachu, ale wcale się tu nie nudziliśmy. Może ten plac zabaw nie jest zbyt nowy, to jednak jest tu co robić. Przede wszystkim tyrolka, dwie dosyć spore konstrukcje ze zjeżdżalnią, ruchomymi mostami, karuzela, a także huśtawki dla bobasów i straszaków sprawiają, że naprawdę można się tu na chwilę zatrzymać. Co więcej, wokół jest dużo drzew, które dają moc cienia! Duży plus tego placu zabaw. Z minusów – jest on nie ogrodzony.

Plac zabaw nr 2 – czyli wspinaczka i trochę plastiku

Otóż cały plac zabaw robi wrażenie i jest naprawdę bardzo fajny, ale kto wpadł na pomysł tej konstrukcji plastikowej w dzisiejszych czasach, to nie wiemy? Nie mniej jednak dzieciom się podoba, plac zabaw jest kolorowy i są zakręcone rury do zjeżdżania!

Bo niewątpliwym hitem wśród dzieci jest właśnie ta bardzo duża konstrukcja z plastiku. Dzieci mają tam do zabawy aż trzy różne zjeżdżalnie, dwie mniejsze i jedną większą – zamykaną rurę. Ogólnie robi ona wrażenie kolorystyczne, a zjeżdżalnie zawsze są dla dzieci super. Ale czemu ten plastik? Całość i tak oceniamy na plus, bo nasze pociechy miały tu świetną zabawę, a chyba o to nam chodzi? 🙂

Ale ta plastikowa konstrukcja to nie wszystko – bowiem dzieci znajdą tu również wielką, wspinaczkową zabawę! Główną atrakcją jest wielka piramida z lin i ciągnący się do niej bardzo długi tunel również z lin. Na zakończenie i zwycięskie przejście tunelu i piramidy mamy krętą, tunelową znów plastikową zjeżdżalnię. Obok znajduje się kolejna kula linowa dla fanów wspinaczki. Nasze dzieci zabawa na tych konstrukcjach pochłonęła bez reszty! Z pewnością większe dzieci plus 4 lata nie będą się tu nudzić! W tej przestrzeni placu zabaw znajduje się jeszcze piaskownica oraz bujaczki.

Idąc kawałek dalej jest jeszcze ścianka wspinaczkowa – wiadomo, komu przypadła ona do gustu. Ale uwaga nie ma tu uchwytów jak na typowych ściankach – ale są wydrążone, sztucznie uchwyty. Nasza 4,5 latka, jak widać, dała sobie radę, a ile było radości ze wspinania się po „prawdziwej” skałce!

Piękny most i stawy

Ponieważ chcemy zobaczyć coś jeszcze, to kierujemy się dalej w stronę stawu, gdzie czeka na nas mnóstwo kaczek przy brzegu oraz parę łabędzi, które w ogóle nie boją się ludzi. To extra atrakcja dla dzieciaczków móc przyglądać się zwierzakom lub porzucać im jedzenie. Uwaga jest tylko jedna mała prośba, o której większość zapomina, a o której wspomina park! Otóż łabędzi nie należy dokarmiać chlebem. Możemy przynieść ziarna zbóż, kukurydzę, otręby lub po prostu warzywa.

Skawińskie Błonia – kolejne miejsce do spacerowania i kolejny plac zabaw, czyli Park Energii

Wchodząc do parku miejskiego i kierując się w lewą stronę, znajdziemy się na Skawińskich Błoniach. Tu można pojeździć na rowerze, rolkach lub poćwiczyć na siłowni na powietrzu. A za drzewami czeka na dzieci kolejny plac zabaw zwany Parkiem Energii. Tu króluje znowu plastikowa, kolorowa konstrukcja ze zjeżdżaniami. Jest też między innymi ścianka wspinaczkowa z kolorowymi uchwytami, kilka bujaków, huśtawki, tyrolka. Całość jest na podłożu z piasku, a wokół rośnie wiele drzew, które dają sporo cienia, szczególnie popołudniem. Dzieci na pewno nie zaznają i na tym placu zabaw nudy!

Wałami rzeki Skawinki prowadzi też urocza ścieżka pieszo-rowerowa, gdzie znajduje się stopień wodny.

Jak dojechać do Parku w Skawinie?

➡️ Główne wejście do Parku w Skawinie znajduje się przy ulicy Mickiewicza. Poniżej pokazujemy lokalizację. 👇


Ogólnie wejść do parku jest bardzo dużo, poniżej pokażemy 3 parkingi.

🅿️ Według nas najlepiej zaparkować na bezpłatnym, dużym parkingu zaraz przy Parku na ulicy Żwirki i Wigury 7. Mapa poniżej. 👇 Stąd blisko dojść na Skawińskie Błonia jak i do samego parku.


🅿️ Drugi przy samym wejściu na Skawińskie Błonia. Przy ul. Kublińskiego oznaczony jako parking za dworkiem. Zdjęcie i mapa poniżej. 👇


🅿️ Trzeci, mniejszy również bezpłatny parking przeznaczony dla parku jest obok przychodni przy ul. Niepodległości (uwaga jest to ulica jednokierunkowa). Mapa poniżej. 👇 Stąd najbliżej na plac zabaw z linami.


➡️ Dojazd do Skawiny komunikacją miejską: z pętli w Borku Fałęckim autobusem nr 233 lub z pętli Czerwone Maki autobusem nr 253, 283.

Skawina jak widać, ma naprawdę piękne miejsce na spacer, na zabawę, na odpoczynek. Najbardziej nas urzekły stawy, a dzieci wiadomo place zabaw. Jeśli macie ochotę na niedaleką wycieczkę w nowe miejsce z Krakowa, to Skawinę bardzo polecamy. Na rynku latem działają fontanny, są otwarte ogródki. Można tu miło spędzić czas. Zaraz obok parku jest też bawialnia Kinder Club, o której pisaliśmy ostatnio, więc można dzieciakom również tak sprawić radochę zabawą.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *