Place zabaw

Park Żeromskiego i plac zabaw Zaskroniec

Kolejny punkt na naszej mapie to park Żeromskiego, a w nim robiący niesamowite wrażenie plac zabaw o nazwie Zaskroniec. Park Żeromskiego znajduje się w Nowej Hucie tuż obok Szpitala im. Stefana Żeromskiego przy ul. Sieroszewskiego oraz w sąsiedztwie Łąk Nowohuckich. Plac zabaw jest całkowicie nowy. Został otwarty w październiku 2018r. Jego nazwa Zaskroniec nawiązuje do świata przyrody i ściśle współgra z użytkiem ekologicznym Łąk Nowohuckich, gdzie można natknąć się na wspomnianego osobnika. Sam park przeszedł gruntowną modernizację i zdecydowanie teraz zachęca do spacerów i wypoczynku. Między innymi powstał piękny skwer z nasadzeniami kwiatowymi. Wybudowano także drewnianą pergolę z miejscem do odpoczynku, która zrobiła na nas niesamowite wrażenie.

Plac zabaw Zaskroniec

Plac zabaw Zaskroniec to raj dla dzieci. Ilość urządzeń do kreatywnych i sprawnościowych zabaw jest imponująca. Plac zabaw składa się z dwóch części. Każda z nich jest ogrodzona i zamykana na furtkę. Ogrodzenie placu zabaw jest naprawdę warte uwagi, ponieważ w drewnianym płocie zrobione są różnej wielkości czarne okienka. Znajdują się one na takiej wysokości, że nawet najmniejsze szkraby mogą przez nie wyjrzeć i pomachać do rodziców lub przechodniów. Ponadto można tutaj znaleźć też ukrytą małą biedroneczkę, mróweczkę i konika polnego. Nasze dzieci miały tutaj świetną zabawę!

Pierwsza część placu zabaw: pajęczyna, trampoliny, gniazda ptaków

Wszystkie urządzenia do zabaw na placu zabaw zostały wykonane z ekologicznych materiałów i są w naturalnej kolorystyce. Dzieci tutaj mogą odnaleźć bardzo ciekawe urządzenie linowe przypominające pajęczynę pająka krzyżaka łąkowego, po którym mogą spróbować swoich sił we wspinaczce. Nam, a raczej naszej córce, bardzo spodobała się ta pajęczyna, ponieważ jest zawieszona dosyć nisko nad ziemią i nawet upadek na kamyki nie był jej straszny.

W tej części placu zabaw znajdują się także małe trampoliny oraz wiklinowe gniazda z replikami jaj ptaków, takich jak: derkacz, bączek i świerszczak. Muszę przyznać, że jajka zaciekawiły nie tylko starszą córkę, ale również młodszego syna, ponieważ mógł się po nich swobodnie wspinać. Same gniazda można by wykorzystać jako kojec dla najmłodszych. Niestety trzeba uważać na dużą ilość naniesionych małych kamyków, które niewątpliwie mogą być połknięte przez maluszków.

Naszym dzieciom zdecydowanie spodobał się też ogromny pająk, który „spogląda” na wcześniej wspomnianą pajęczynę. Pająka można nie tylko podziwiać, ale również wdrapać się na niego, co też uczyniła nasza mała spryciara. Warto dodać, że ta część placu zabaw jest pięknie obsadzona krzewami i kwiatami. Pośrodku znajduję się ławeczka dla rodziców w cieniu starego drzewa.

Druga część placu zabaw: piaskownica, zjeżdżalnie, wzniesienia

W drugiej części placu zabaw znajduje się ogromna piaskownica w kształcie węża – zaskrońca, którego głowę każdy maluch może pogłaskać, a nawet na niej usiąść. Nam od razu skojarzyła się ona z Harrym Potterem i symbolem domu Slytherin.

Niesamowitą atrakcją są zjeżdżalnie, ponieważ nie są one tak oczywiste jak znane z innych placów zabaw. W przeciwieństwie do zwykłych zjeżdżalni te są zamontowane na skarpie, na którą trzeba jakoś wejść. I tu brawa za pomysł dla projektantów, ponieważ dzieci mają duży wybór. Mogą wybrać: zwykłe drewniane schodki, pajęczynę z lin, oraz liny ze supłami do wspinaczki. Dzięki czemu nawet najmłodszym uda się bez większego problemu wejść na wzniesienie, a starszaki mogą mieć nie lada wyzwanie. Reasumując: dla każdego coś miłego! Dodam tylko, że zjeżdżalnie są trzy i do tego bardzo szerokie, dzięki czemu można zjechać z mamą, tatą lub kolegą. Lin i schodków do wejścia też jest do wyboru do koloru.

Kolejną godną uwagi atrakcją są różnej wielkości wzniesienia, które dają wiele możliwości zabawy. Jedno ze wzniesień ma tunel, a na najwyższe można wejść po linie. Wspinaczka na wzniesienia to nie lada wyzwanie, ponieważ są one dość strome. Dzieci po zdobyciu szczytu, z pewnością mogą czuć się dumne z dokonanego wyczynu.

Huśtawki, miejsce do odpoczynku

Na placu zabaw z pewnością nie może zabraknąć ukochanych przez dzieci huśtawek. Dlatego i tutaj też znajdziemy dwie huśtawki w formie orlego gniazda. Rewelacyjną sprawą jest wielkie drewniane liczydło zamontowane na ogrodzeniu. Jak widać, spodobało się ono najmłodszemu testerowi.

W tej części również znajduje się dużo ławek i miejsc do odpoczynku dla rodziców. Mnie osobiście spodobała się przepiękna ławeczka, a za nią tęcza barw. Projektanci tego placu zabaw na pewno musieli mieć coś z dzieci, ponieważ za ławeczkami ukryli tajemnicze przejście, a w nim kilka ciekawych rysunków i luster. Cała ta część placu zabaw sprawia wrażenie, jakby był wprost stworzony do zabawy w chowanego. A wiadomo, każde dziecko uwielbia tę zabawę. Bo kto by nie chciał się schować w tunelu albo wiklinowych budkach?

Domek na drzewie

Dwa słowa muszę napisać o uroczym domku na drzewie, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Któż by nie chciał w takim domku pobawić się w dzieciństwie? Z góry rozpościera się piękny widok na Łąki Nowohuckie. W domku odnaleźliśmy kolejne jaja zostawione przez jakiegoś dużego ptaka. Dla dzieci było to kolejną atrakcją i zachętą do rozwiązywania zagadki: Skąd się tam wzięły te jaja? Ciekawostką jest to, że to ponoć pierwszy taki domek na drzewie w Krakowie.

Jak dotrzeć do parku Żeromskiego?

Obok parku przebiega ścieżka rowerowa prowadząca do Placu Centralnego. Można przyjechać na rowerze 🙂 lub wybrać 10-minutowy spacer z Placu Centralnego. O miejsce do zaparkowania też nie trzeba się martwić. Na pobliskim osiedlu jest sporo miejsc ogólnodostępnych.


Reasumując: za każdym razem, kiedy tam jesteśmy, sami mamy ochotę na zabawę. Najfajniejsze jest to, że my również możemy w tej zabawie aktywnie uczestniczyć. Możemy wspinać się razem z dziećmi po linach, zjeżdżać ze zjeżdżalni, bo raczej nie ma szans, żeby się zepsuły pod ciężarem dorosłych 😉 . Jednym słowem jest to plac zabaw dla wszystkich i małych i dużych. Dla nas dodatkowym atutem tego placu zabaw jest duże zacienienie, które dają stare drzewa. Niewiele jest takich miejsc w Krakowie, gdzie nowe place zabaw są w cieniu.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!