Zabawy w domu,  Zachowaj wspomnienia

Malowanie obrazu. Dzieło sztuki w Twoim salonie!

Marzysz o nietuzinkowej abstrakcji w Twoim salonie? O obrazie, którego cena prawdopodobnie jest zbyt wysoka jak na Twój domowy budżet? Jeśli tak to mamy ciekawe rozwiązanie. Malowanie obrazu, prawdziwego dzieła sztuki, jakie wiszą w szanowanych galeriach! 😀 Z pewnością Waszym pociechom spodoba się taki sposób spędzania wolnego czasu w domu.

Obraz do salonu – namaluj sam

Namalujcie swój własny obraz. Mówisz, nie umiesz, mówisz za drogo? To wszystko nie prawda, każdy umie „coś” pociapać farbami i wcale to nie jest droga zabawa. Zaraz Ci pokażemy, jak i co można wykonać w naprawdę niedrogi i prosty sposób. Dodatkowo mieć pamiątkę na lata, a może i na stulecia! Co więcej, może Wasze dzieło zyska sławę i każdy, kto Was odwiedzi, zapyta: „Gdzie taki obraz można kupić?”.

Co Wam jest potrzebne aby namalować własny obraz?

  • Farby akrylowe, koszt ok. 20 zł za 12 kolorów farb akrylowych,
  • Podobrazie – tu koszt różny w zależności od wielkości, my za format 40×60 cm zapłaciliśmy ok. 16 zł,
  • Pędzelki – ich w koszta nie wliczam, można wykorzystać, to co się ma na stanie lub malować rękami, szpachelkami.

Wszystkie materiały, aby stworzyć dzieło sztuki można, kupić w internecie bez wychodzenia z domu. 😀

Dzieci malują swoją abstrakcję

Dajmy dzieciom pędzel, farby i płótno i pozwólmy tworzyć. Im bardziej ekspresyjnie, tym lepiej! Nie ograniczajmy inwencji twórczej. Niech to będzie ich pomysł, ich ruchy pędzlem. Malowanie obrazu to niezaprzeczalnie pewna forma wyrażania emocji. Niech nasze pociechy przeniosą swoją zabawę posługiwania się pędzelkiem i farbami na płótno. Niech powstanie dzieło sztuki. Oczywiście pilnujmy, żeby farby nie zostały zjedzone albo dzieci nie zaczęły malować swoich rączek, albo ubrań (farb akrylowych nie da się sprać z ubrań). Do malowania polecamy ubrać dzieci albo w stare ubrania lub po prostu malować na golasa, bądź w specjalnych fartuszkach do malowania.

Sztuka tworzenia jest czasami zaskakująca!

U nas jak widać, najpierw na płótnie powstawało wzburzone morze na tle zachodzącego słońca. Lecz mały wypadek i chęć dmuchania na płótno skończyło się na powstaniu abstrakcji dosłownej! Bardzo zaskoczyła mnie właśnie Jagoda tym, że sama wymyśliła, że jak dmucha w farbkę rozcieńczoną wodą, to powstają ciekawe ślady i tak zaczęłyśmy dmuchać i bawić się kolorami. I w taki sposób postało nam niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju arcydzieło. Jeśli chcecie użyć naszej techniki dmuchania, to potem szybko umyjcie buzię, bo można się nieźle pobrudzić, acha i zwiążcie włosy!

Malowanie obrazu bibułą

Jeśli malowanie na płótnie to zbyt wiele, można również wspaniale się bawić i namalować obraz zwykłą bibułą! Z pewnością efekt takiej formy malarskiej będzie równie zdumiewający. A jak to zrobić? Potrzebny nam będzie blok techniczny lub najlepiej blok do malowania akwarelą (on dobrze chłonie wodę), bibuły karbowane różnego koloru, woda oraz pędzelki.

Lista potrzebnych rzeczy do malowania obrazu bibułą:

  • kartka z bloku technicznego lub specjalny papier do malowania akwarelami
  • kolorowe bibuły marszczone
  • woda
  • pędzelki, nożyczki

Najlepiej kartkę z bloku położyć na podkładce, żeby nie zabrudzić stołu/podłogi. My wykorzystaliśmy wieczko od pudła na zabawki. Na kartce układamy mozaikę z kawałów bibuły. Możemy ułożyć totalną abstrakcję lub postarać się utworzyć jakiś konkretny obraz. My zrobiliśmy tęczę oraz drugi obraz, który przedstawiać miał wzburzone morze.

Kolejnym krokiem jest zwilżenie bibuły, czyli nic innego jak polanie bibuły wodą. Można to zrobić za pomocą pędzelków albo po prostu rąk. Po ok. 20 minutach, gdy farba z bibuły puści kolor, a bibułki będą jeszcze mokre, zdejmujemy ją wolnymi ruchami. Tak wykonane dzieło zostawiamy do wyschnięcia. I jak prawda, że to proste? Ale UWAGA – zdejmowanie zafarbowanej bibuły bardzo brudzi małe rączki i potem ciężko jest je domyć!

I jak efekt? Tak wykonane dzieło sztuki można umieścić w ramie i śmiało wyeksponować na ścianie w salonie.

Nasze abstrakcyjne dzieła sztuki zdobią nasze ściany

Tak, to nie pierwsze obrazy, które zostały namalowane przez moje dzieciaki. W naszym mieszkaniu wiszą już trzy nasze wspólne dzieła sztuki. Fajnie jest na nie spoglądać codziennie i przypominać sobie jak były tworzone. Niewątpliwie jest to nasza wspólna rodzinna pamiątka. Taki obraz można wykonać również w prezencie dla kogoś. Sami powiedzcie, czy babcia nie ucieszyłaby się z namalowanego arcydzieła przez swoje wnuki?

Także, jeśli tak jak nam zaczyna Wam się nudzić w domu, to może warto wykorzystać ten czas twórczo i namalować swój pierwszy wspólny obraz, który zostanie z Wami na lata jako pamiątka.

Co więcej, malowanie obrazów pomaga się odstresować!

Kończąc, życzymy Wam miłej zabawy w tworzeniu własnych dzieł! Acha i nie zapomnijcie się pochwalić Waszymi pracami. Zróbmy tu sobie prawdziwą galerię sztuki. 😀


Szukasz innych ciekawych artykułów?

Więcej naszych propozycji na zabawy i aktywności w domu znajdziecie w zakładce ZABAWY W DOMU. Są tam nasze niecodzienne zabawy papierem toaletowym oraz makaronem, oraz 11 zabaw, podczas których to Wy rodzice odpoczywacie, a dzieci się bawią. Co więcej, znajdziecie też nasze pomysły na wykonanie Bazy Psiego Patrolu oraz Zamku Elsy z materiałów, które macie pod ręką. A gdy Wasze dzieci, lub Wy będziecie potrzebować chwili spokoju, mamy też zestawienie bajek, jakie oglądają nasze 3-latki, jak również listę starych polskich bajek, które mogą zainteresować Wasze pociechy.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!