Na Spacer,  Place zabaw

Smoczy Skwer z labiryntem – park Wadów

Czy wiedzieliście, że w parku Wadów, w sąsiedztwie dosyć zaniedbanego dworku Badenich znajduje się piękny Smoczy Skwer? Smok, który tu mieszka jest bardzo podobny do smoka z parku Dąbie. Też dwugłowy, ale w kolorze bardziej stonowanym. Czyżby to byli koledzy?

Drewniany, prosty plac zabaw Smoczy Skwer

Smoczy Skwer Wadów to naprawdę pięknie zaprojektowany plac zabaw. Jak to teraz modne, plac zabaw oczywiście wykonany jest cały z drewna. Jest tu także wszystko, co dzieci lubią w takich miejscach, ze smokiem na czele! Są dwie normalne huśtawki oraz jedno bocianie gniazdo. Jest również uroczy domek połączony z piaskownicą. Obok są trzy drewniane bujaki-zwierzaki. Dzieciaki mają tu też huśtawkę dwustronną do bujania. A dla mniejszych dzieci, takich już dwulatków, jest mała konstrukcja z lin ze zjeżdżalnią. Ponadto, jest głuchy telefon, ale taki super! Bowiem już dwulatek do niego jest w stanie dosięgnąć. Fajnie, że ktoś w końcu pomyślał o wykonaniu tych tub na wysokości najmłodszych użytkowników placów zabaw. 😉

Natomiast większe brzdące na pewno zadowoli konstrukcja rakiety z lin do wspinaczki oraz piękny i duży smok! Z wyglądu i konstrukcji bardzo podobny do tego z parku Dąbie. Tu dzieci mają oczywiście wiele możliwości wejścia, są liny, szczebelki oraz ścianka wspinaczkowa. Z ogona smoka jest długa ślizgawka, czyli to co dzieci lubią najbardziej.

Pod urządzeniami do zabawy plac zabaw ma podłoże z piasku. Wokół rośnie trawa, a ławeczki ustawione są przy wybrukowanych alejkach. Na trawie są też ciekawe i naturalne siedzonka z pni dla dzieci, lub tor przeszkód? Kto co woli. 🙂 Jedni mogą siedzieć i odpoczywać, inni po nich skakać. Wyobraźnia dzieci jest niesamowita!

Labirynt to coś, co wyróżnia to miejsce!

Ale jest coś, co wyróżnia to miejsce, a mianowicie labirynt. Hit! Piotruś zajął się tu zabawą naprawdę długi czas. A musicie wiedzieć, że mojego dwulatka naprawdę bardzo ciężko utrzymać w jednym miejscu. A tu biegał do woli, chował się, wyglądał przez okienka. Labirynt ma wiele ukrytych rzeczy w sobie, między innymi ruchome drewniane rolki oraz nisko umieszczone okienka, idealne dla dzieci do zabawy. Do tego od zewnętrznej strony ściana labiryntu jest tablicą do malowania kredą. Także nie zapomnijcie zabrać tu kredy. Jest wiele miejsca do ujścia dziecięcej twórczości! Cały labirynt oczywiście też wykonany jest z drewna i ustawiony na kostce brukowej. Nam bardzo on się spodobał. 😉

  • smoczy skwer Wadów
  • labirynt
  • labirynt

Opuszczone ruiny dworku w Wadowie i piękny stary park

Plac zabaw Smoczy Skwer znajduje się na terenie parku Wadów, gdzie również jest piękny, ale bardzo zdewastowany Dwór Badenich. Niestety jest on w stanie lekkiej ruiny. A wielka szkoda, bo jego architektura jest imponująca.

Jednakże cały park jest bardzo ładny i zadbany. Równe alejki, dużo ławeczek, kosze na śmieci. Stary drzewostan daje dużo cienia. Jest tu gdzie spacerować. Powierzchnia parku nie jest jakaś duża – 2.3 ha, lecz alejek spacerowych jest sporo w tym zbliżonym do czworoboku obszarze. Co też istotne teren parku jest całkowicie ogrodzony, co ma ogromne zalety przy małych biegających brzdącach. Z ciekawostek park Wadów należy do parków dworskich, ponieważ otaczał on dwór. My byliśmy tu rano i było tak spokojnie, tak cicho! Jak nie w mieście.

  • park Wadów
  • park
  • park Wadów
  • park

Sędziwe drzewo

A z innych ciekawostek, to na terenie parku Wadów rośnie piękna lipa srebrzysta, która jest ogrodzona i chroniona. A dlaczego? Należy ona bowiem do drzew sędziwych. Słyszeliście kiedyś o takich drzewach? Nas temat zainteresował i okazuje się, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie stworzył program ochrony drzew obumierających, lecz istotnie potrzebnych w ekosystemie. Takie drzewa stanowią niezwykle ważną rolę w środowisku. Niejednokrotnie są schronieniem dla zwierząt, miejscem rozrodu, czy pożywieniem dla innych. Oddają one również bardzo cenne zgromadzone latami mikroelementy do gleby! Choć czasami drzewa te nie są już estetyczne, mają suche gałęzie, czy zdartą korę, to z pozoru martwe nadal są ważne! Więcej o programie ochrony drzew sędziwych możecie przeczytać na stronie ZZM w Krakowie – link TUTAJ. Bardzo interesujący temat, nie tylko dla dzieci. 🙂

Gdzie jest Smoczy Skwer w Wadowie?

➡️ W parku Wadów, na Wzgórzach Krzesławickich, który znajduje się pomiędzy ulicami: Jaskrową, Kosów i Glinik.

➡️ Plac zabaw Smoczy Skwer znajduje się niemal w środku tego niewielkiego parku. Dokładną lokalizację zamieszczany na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.099867, 20.125537.


Jak dojechać do parku Wadów?

➡️ Autem: dojazd z Nowej Huty ul. Wadowską. Najlepiej zaparkować obok szkoły podstawowej przy ul. Jaskrowej – parkować trzeba wzdłuż ulicy. Na mapie poniżej👇 zaznaczam gdzie. Współrzędne GPS: 50.099900, 20.123804.


➡️ Komuniakcją miesjską: przystanek obok parku: Wadów Szkoła. Można tu dostać się autobusem linii: 117, 160, 242.

Kończąc, Smoczy Skwer w parku Wadów jest według nas super! Szczególnie podoba nam się tu labirynt i wiele urządzeń idealnie przystosowanych już dla małych dzieci. Nie ma tu wprawdzie huśtawki dla maluchów, ale tu wśród innych atrakcji Piotruś nawet o huśtaniu nie pomyślał. Także, polecamy bardzo poznać kolejny smoczy skwer na mapie Krakowa. Choć nie jest on najbliżej, to warto się tu wybrać, żeby się pobawić, poznać nowe tereny i pospacerować po pięknym parku.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery po Krakowie znajdziecie w naszych zakładach na blogu: NA SPACER oraz PLACE ZABAW. Szczególnie polecamy park Decjusza, park Lotników, park Dąbie, park Dębnicki oraz park Krakowski. W każdym z nich jest super plac zabaw. 😀


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *