Place zabaw

Kasztanowy Ogród Krakowian przy ul. Wita Stwosza dla małych Krakusów

Jeszcze nie dawno dziki parking, a teraz uroczy i wykonany z pomysłem Kasztanowy Ogród Krakowian. Ba! Można śmiało stwierdzić, że to chyba najlepszy z Ogrodów dla Małych Krakowian! I dlatego też o nim piszemy. Bowiem w większej jego części jest to tak naprawdę plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców Krakowa. Wprawdzie jest on usytuowany przy ruchliwej ulicy, w sąsiedztwie dworca, ale jakże istotny i ważny. Wszak turysta nie natrafi już tu na zaniedbane miejsce, ale na ładnie zagospodarowaną przestrzeń z miejscem do odpoczynku i zabawy dla dzieci. Będziemy powtarzać do znudzenia, że inicjatywa powstających Ogrodów Krakowian, nazywanych parkami kieszonkowymi, to super sprawa.

Kasztanowy Ogród „małych” Krakowian – czyli domki w kształcie kasztanów

Powiemy Wam, że pomysł tej konstrukcji do zabawy dla dzieci jest wręcz genialny. Dwa duże domki w kształcie kasztanów połączone liną jako zwodzonym mostkiem! Wow! Sama konstrukcja z dołu robi już wrażenie. W środku też wiele się dzieje. Do kasztanów dla się wejść po drabinkach, linkach, schodkach – dostanie się tu i łatwo 1.5-roczniak jak i starsze sprytniejsze dziecko. Pod kasztanami natomiast hit wśród dzieci – okienko a’la sklepik i rura, którą można przerzucać wyściółkę, którą jest wyłożona cała powierzchnia tego placu zabaw. Projektanci tego miejsca naprawdę zasługują na uznanie. W środku też są rury, przez które można porozmawiać i co fajne znajdują się na wysokości wzrostu 2,5 – 4 latka, więc nie trzeba do nich skakać. Do tego dwie urocze, niskie huśtawki, które bardzo podobały się wszystkim dzieciom na placu zabaw.

Nasze brzdące bawiły się tu prawie 1.5 h i nawet lody nie przekonywały ich, aby kończyć zabawę! Bo przerzucanie wyściółki, chowanie się w domkach czy przechodzenie po linie jest tu naprawdę zajmujące! Ilość zakamarków, dziupli, schodków, linek w tej tak naprawdę niezbyt dużej konstrukcji gwarantujemy, że zajmie dzieci na długo.

Kącik muzyczny, gra i tablica do malowania kredą

Ale, ale, konstrukcja kasztanów to nie wszystko, co znajdą w Kasztanowym Ogrodzie Krakowian najmłodsi. Na murowanej ceglanej ścianie zawieszono dwa instrumenty muzyczne, więc kolejne ciekawe i nie wszędzie spotykane elementy do zabawy. Obok znajduje się fajna gra sprawnościowa. Dwa zawieszone koła po zakręceniu wskazują nam ćwiczenie do wykonania oraz ilość powtórzeń. Dzieci oczywiście chętnie zaczęły losować i ćwiczyć – nawet robić pompki. Dalej znajdziemy też dużą tablicę do malowania kredą, więc pamiętajcie, że można tu ją zabrać – my niestety nie mieliśmy.

Kasztan jest tu nie tylko na placu zabaw motywem przewodnim

W nasadzeniach nowych drzew oczywiście znalazły się kasztanowce czerwone w towarzystwie lip, krzewów, pnączy oraz wielu bylin, które teraz latem tworzą przepiękny obrazek tego miejsca. Naprawdę z betonowego, pełnego dziur parkingu powstała zielona, pełna kolorowych kwiatów i miejsca do odpoczynku przestrzeń dla mieszkańców. Do tego warto zauważyć, że panuje tu całkiem sporo cienia, co latem jest istotne. My byliśmy tu w okolicach południa i spora część placu zabaw była w cieniu.

Jak jeszcze zagospodarowany jest Kasztanowy Ogród Krakowian?

Poza miejscem, gdzie znajduje się plac zabaw, ciągnie się alejka, przy której znajduje się sporo ławeczek i huśtawek kilkuosobowych. Są też tu stojaki na rowery. Warto zaznaczyć, że Kasztanowy Ogród Krakowian, ani plac zabaw nie jest ogrodzony – także pilnować dzieci trzeba tu nawet bardzo, bo w sąsiedztwie jest ulica. A właśnie odnosząc się do ulicy i hałasu – szczerze sami mieszkamy przy ruchliwej drodze i dla nas to nie problem, jakoś ten szum uznajemy już za „normalny”. Ale zapewne, komuś może on przeszkadzać. Specjalnie do wygłuszenia odgłosów miasta wmurowano tu ceglany mur, który wiele wygłusza.

Do tego przy tym parku kieszonkowym znajduje się budka z lodami. A dzieci i nie tylko zawsze się skuszą na takie pyszności. Lody potwierdzamy, że pyszne.

Gdzie dokładnie znajduje się Kasztanowy Ogród Krakowian, jak dotrzeć, parking?

➡️ Najłatwiej napisać, że przy dworcu autobusowym Kraków Wschód, czyli za dworcem PKP. Dokładniej przy ul. Wita Stwosza lub bardziej przy ul. Rakowickiej za osiedlem Novum. Lokalizację zamieszczamy na mapie poniżej. 👇


🅿️ Parking – ciężko tu szczerze powiedziawszy zaparkować. Jedynie to na parkingu dworca lub przy ul. Rakowickiej jest dosłownie kilka miejsc. Lepiej dotrzeć komunikacją miejską.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Dworzec Główny Wschód lub Uniwersytet Ekonomiczny. Dojście w ok. 5 min.

Kończąc, cieszymy się, że nowe miejsca w ramach Ogrodów Krakowian powstają i coraz częściej w głównej mierze to miejsca projektowane również z elementami zabawy dla dzieci. A ten park kieszonkowy jest naprawdę miejscem pomyślanym głównie o najmłodszych mieszkańcach. I to nam się podoba! Oby takich więcej. 😉


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


2 komentarze

  • BEATA

    Regularnie korzystam z Waszych propozycji na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem . Ostatnim odkryciem był dla nas Beskidzki Raj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *