Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Place zabaw

Las Witkowicki – leśna kryjówka dla dzieci

Użytek ekologiczny „Las w Witkowicach”

Las Witkowicki to las o powierzchni około 15 hektarów. Położony wzdłuż części doliny Bibiczanki w rejonie Witkowic, od ul. Dożynkowej do granic Miasta Krakowa. Idealne miejsce na spacer, na zabranie dzieciom kaloszy lub zabranie ze sobą rowerów.

A z ciekawostek, czy wiecie, że Dolina Bibiczanki to najmniej przekształcony przez człowieka fragment dolin rzecznych w granicach Krakowa!?

Co kryje Leśna Kryjówka i Las Witkowicki?

Naturalny, piękny leśny plac zabaw. Położony jak sama nazwa wskazuje w lesie! W otoczeniu potoku Bibiczanki.

Położony na dosyć dużej polanie plac zabaw zrobił na nas niesamowite wrażenie! Bardzo interesujący, stworzony głównie z naturalnych materiałów, czyli drewna i sznurka. Ta zupełnie inna forma, niż znane nam dotąd place zabaw, bardzo zaciekawiła naszego małego Kacperka. I tak na wejściu witają nas trzy drewniane mrówki do siedzenia. 😀

Kolejnym elementem jest drewniany tor przeszkód, który jest naprawdę bardzo duży. Znajdują się tutaj także dwie huśtawki – bocianie gniazdo i druga dla większej ilości dzieci – bujana.

Jest tutaj również zjeżdżalnia, która ułożona jest na górce z ziemi, a do której można dojść ścianką wspinaczkową. Dodatkowo na polanie jest miejsce do rozpalenia grilla lub posiedzenia, albo pogrania w paletki, bo i takie osoby tutaj spotkaliśmy.

Leśna Kryjówka – to słowo świetnie odzwierciedla to miejsce, bowiem w czasie wielkich upałów jest tutaj idealnie. W cieniu drzew przyjemnie można pospacerować z dziećmi lub pojeździć na rowerze, bowiem przez las prowadzi ścieżka rowerowa.

Ścieżka przyrodnicza „Tropem przyrody” w Lesie Witkowickim

To właśnie uwielbiamy w lasach. Edukacja poprzez zabawę. 😀 Coraz więcej nadleśnictw inwestuje właśnie w takie rzeczy. Nas to bardzo cieszy, bo dzieci naprawdę są ciekawe świata, a my rodzice nie wszystko wiemy lub pamiętamy!

Ścieżka „Tropem przyrody” ma długość 1200 metrów. Czas przejścia to około 45 minut. Zakończenie ścieżki może odbyć się właśnie wizytą na wspomnianym placu zabaw. Na całej trasie znajdziemy 5 punktów edukacyjnych. Są tutaj miejsca do posiedzenia, tablice informacyjne oraz coś, co z pewnością zaciekawi Wasze dzieci. Stoją tu bowiem słupy. Każdy poświęcony innym zagadnieniom. Znajdziemy tu słupy takie jak:  „Tropem przyrody”,  „Czyj to liść, czyj to owoc”,  „W krainie bezkręgowców”, „Gady i Płazy”,  „Jaki to ptak?”, „Kto zostawia ślady w lesie?”.

I uwaga na słupach nie tylko przeczytamy ciekawe informacje, ale także będziemy mogli zaglądnąć przez okienko do środka! Zobaczymy tam dane zwierzę lub liść w zależności od tematu. To jest extra zabawa dla dzieci jak i dorosłych! 😁 My po parę razy zaglądaliśmy do okienek. 😉 Coś czujemy, że Las Witkowicki stanie się ulubionym naszych dzieci i będziemy musieli odwiedzać to miejsce zdecydowanie częściej. 😉

Co jeszcze jest fajnego w tym lesie?

Otóż jest tutaj nawet wyznaczone miejsce na piknikowanie. Po drodze mija się parę palenisk, ludzi grillujących na jednorazowych grillach. To naprawdę fajny plan na niedzielny wypad ze znajomymi. Na łonie natury, w otoczeniu drzew i potoku, a przy okazji z placem zabaw i kiełbaską z ogniska.

Czy da się tu wybrać na spacer z wózkiem?

Mówimy tak. My do lasu wybraliśmy się z wózkiem i nie było tak źle. Były miejsca przez które gorzej się jechało. Ścieżka w jednym miejscu mocno się zwężała i tu może być problem dla mamy, ale ja dałam radę. Napotkaliśmy też na jeden wąski mostek (a mijamy ich kilka na trasie), ale udało się przejechać. Kacper zaś jechał na swoim rowerku biegowym i przejechał całą trasę, oprócz górek. Także ten gadżet dla dzieci może się tutaj przydać. 😀

Ale pamiętajcie, dobrą opcją jest tutaj też spacer w kaloszach. Na trasie parę razy przechodzimy przez rzeczkę. Także uważam, że dzieci miałyby frajdę przeżyć taką przygodę, jak przejście jej wspak. 🙂 Mijaliśmy po drodze parę rodzin, które musiały być „tutejsze” lub po prostu już tu były. Czemu? Bo właśnie takie spacery z dziećmi w kaloszach sobie urządzali i bawili się wyśmienicie, skacząc po Bibiczance. Uważam, że mojemu Kacperkowi także by się to spodobało!

Jak dojechać do Lasu Witkowickiego?

Najwygodniej samochodem dojechać tu od ulicy Witkowickiej. Dokładna lokalizacja parkingu poniżej. 👇


Drugą opcją jest dojechanie do końca ulicy Bibickiej. Będziemy wtedy przy samym placu zabaw, jednak tu miejsc jest mało, wzdłuż ulicy. Lokalizacja poniżej. 👇


Dojazd MPK: Najlepiej dostać się tramwajem do pętli Krowodrza Górka skąd odjeżdża autobus nr 267, 287 lub z Dworca Głównego Wschód autobus nr 537. Należy wysiąść na przystanku Witkowice Nowe i po około 7 minutach jesteśmy na miejscu. 

Uważamy zatem, że Las Witkowicki to extra pomysł na wypoczynek, ale także na rekreację. I uwaga! Te wszystkie leśne atrakcje i leśny plac zabaw macie w Krakowie! Co prawda na granicy z Zielonkami, ale jeszcze to Kraków. 😀 To naprawdę świetne miejsce dla dzieci, my polecamy!


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Szczególnie polecamy Dolinę Prądnika i przepiękny, magiczny Ojców, a także Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski oraz spacer nad Wisłę.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!