Muzea przyjazne dzieciom

Celestat – szopki krakowskie z dzieckiem

Ponieważ pandemia pokrzyżowała plany i szopki nie pojawiły się na rynku w Krakowie, postanowiliśmy wybrać się i zobaczyć wszystkie nagrodzone w 78 konkursie szopki krakowskie. Wystawa ta znajduje się oczywiście w Muzeum Krakowa w Celestacie na ul. Lubicz 16. Bezsprzecznie jest to najbardziej kolorowa wystawa, jaką obecnie można zobaczyć. Tysiące błyszczących sreberek na każdej z szopek tworzy przepiękny dla oka obraz. Prawdziwa koloroterapia w środku mroźnej zimy. Polecamy jeśli kogoś zaczyna dopadać zimowa chandra. Bez wątpienia poprawią wam się humory!

Historia konkursu szopek krakowskich

Pierwszy konkurs szopki krakowskiej odbył się w roku 1937 z inicjatywy Zarządu Miejskiego oraz historyka sztuki Jerzego Dobrzyckiego. Chciał on, żeby nie doszło do zaniku szopkarskiej tradycji, dlatego wpadł na pomysł stworzenia konkursu dla mieszkańców Krakowa i okolic.

Oczywiście pierwszy konkurs odbył się na Rynku Głównym w Krakowie przy pomniku Adama Mickiewicza. Do konkursu przystąpiło aż 86 prac! Jak widać, szopkarstwo już wtedy cieszyło się dużą popularnością. Istotnym faktem jest, że nagrodami w konkursie było aż 50 zł, dwa razy po 30 zł oraz 5 strucli i dwa torty, oraz dwie butelki starego węgrzyna.

Od 1946 roku organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Zazwyczaj dniem konkursowym jest pierwszy czwartek grudnia. Jakby inaczej konkurs nadal odbywa się przy pomniku Adama Mickiewicza – w 2020 roku z powodu pandemii się jednak w typowej formie nie odbył. Bez wątpienia ważnym faktem jest, że od 2014 roku krakowskie szopki trafiły na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także w 2018 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO!

Zasady konkursu krakowskich szopek:

Godnym uwagi jest fakt, że jury ocenia szopki z każdej kategorii w oparciu o kryteria: nawiązanie do tradycji, dekoracyjność, kolorystyka, lalki, architektura, nowatorstwo, elementy ruchome, ogólne wrażenie estetyczne. Prace oceniane są w trzech kategoriach: seniorów, młodzieżowe i dziecięce.

Nagrody w kategorii seniorów przyznaje się w 4 grupach:

  • kat. 1 – szopki duże, powyżej 120 cm,
  • kat. 2 – średnie, od 120 do 70 cm,
  • kat. 3 – małe, od 70 do 15 cm,
  • kat. 4 – miniaturowe, do 15 cm.

Krakowskie szopki różnią się wyraźnie od innych, głównie cechami architektonicznymi. Bezsprzecznie charakteryzują się one smukłą budowlą z dominującymi wieżami. Twórcami tej oryginalnej formy byli murarze i budowlańcy z przedmieść Krakowa – Krowodrzy, Grzegórzek, Ludwinowa, Czarnej Wsi. Większość szopek zawiera również najbardziej znane elementy architektury Krakowa – Kościół Mariacki, Wawel (zazwyczaj kopuła kaplicy Zygmuntowskiej), Barbakan, Brama Floriańska, Wieża Ratuszowa, Sukiennice, w której wkomponowana jest scena Narodzenia Chrystusa.

Z ciekawostek – twórcą najbardziej dojrzałej architektonicznie formy i tak zwanej „szopki matki” był Michał Ezenekier – murarz i kaflarz z Krowodrzy. Jest ona do dziś przechowywana w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Szopka krakowska zazwyczaj posiada także elementy patriotyczne: Orła Białego, flagi biało-czerwone, symbole miejskie Krakowa: herb oraz flagę biało-niebieską. Wokół Świętej Rodziny obok pasterzy i Trzech Króli pojawiają się postaci z legend, tradycji i historii Krakowa, a także współczesne osobistości ze świata polityki i kultury. Oczywiście w tym roku także nie zabrakło elementów polityki. Szukajcie z lupą w szopce miniaturowej!

Z czego wykonana jest szopka?

Bez wątpienia dominuje staniol, czyli „tak zwane sreberka”, ale także pojawia się drewno, dykta, kolorowy papier, tektura, bibuła. Szopki to przesyt kolorów i kształtów z pewnością niejednemu maluchowi się spodobają.

Kto może brać udział w konkursie?

Z pewnością ucieszą się wszyscy, gdyż udział w konkursie może wziąć każdy, kto jest tym zainteresowany. Jest tylko jedno ale – trzeba mieć dużo zdolności, żeby takie cuda potrafić zbudować, a to z pewnością nie każdy potrafi. Czasami szopki to nie lada wyzwania konstruktorskie. Liczne mechanizmy, szczególnie w kategorii dużych szopek robią wrażenie.

Do kiedy można oglądać szopki w Celestacie?

Szopki będzie można zobaczyć do końca lutego 2021, dlatego śpieszcie się. A jeśli nie możecie przybyć, to odsyłamy Was do strony internetowej: muzuemkrakowa. Tam online można zobaczyć pokonkursową wystawę.

A co w tym roku było innego w szopkach? Jakie szopki i elementy oprócz tradycyjnych widzieliśmy?

Były szopki z drewna, zrobione w szkle, kokosie, z plastikowych zaprasowanych koralików, cekinów, z drucików świecących, były nawet rysunki dzieci w środku, a także coś, co zaciekawiło naszego Kacperka, czyli szopka z klocków lego! Co więcej, znaleźliśmy w szopkach nawet lekarzy i pielęgniarki w maseczkach lub przyłbicach! Był pan z szopką, gdzie było opisane, że to jego 60 konkurs, był strajk kobiet i szyld „Mamy dość”.

Na terenie Celestatu znajduje się także sklepik muzealny, w którym możecie kupić pamiątki, szopki, książeczki „Jak powstaje szopka?”.

Oprócz sklepiku jest też pomieszczenie, w którym są szopki z tektury i materiały na stołach pokazujące, z czego robi się szopkę.

Ceny biletów:

  • Normalny – 15 zł,
  • Ulgowy – 10 zł,
  • Rodzinny – 30 zł,
  • Grupowy – 10 zł,
  • Bilet promocyjny – obowiązuje w poniedziałki- 8 zł.

Godziny otwarcia Celestatu:

Od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10- 19.

Jak dojechać i gdzie znajduje się wystawa szopek krakowskich?

➡️ Lokalizacja: Celestat ul. Lubicz 16 w Parku Strzeleckim obok Dworca Autobusowego i Galerii Krakowskiej. Lokalizacja na mapie poniżej. 👇


➡️ Parking wokół płatny, strefa.

➡️ Dojazd tramwajami linii nr 2, 4, 10, 14, 20, 52. Autobusem linii nr 124, 152, 424. Przystanek Lubicz.

Czy nam się podobało? Tak bardzo, było kolorowo i przepięknie. Każda nowa szopka pokazywała nam, jak wiele rzeczy mogą spostrzec oczy naszego dziecka. A mały Filip biegał jak szalony po całym pomieszczeniu i na wszystko mówił „wow” i chciał dotknąć wszystkiego co się dało, więc było bardzo wesoło! A jak już będziecie na miejscu, to możecie zagłosować na najlepszą szopkę publiczności.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *