Wycieczki poza Kraków

Gliwice z dzieckiem, 1-dniowa wycieczka

Kierunek Gliwice wybraliśmy głównie dla dwóch atrakcji- jednej dla dzieci, czyli wielkiej makiety z kolejkami, czyli Kolejkowo, a drugiej dla rodziców – gliwickiej Palmiarni. Choć tu miło się zaskoczyliśmy, bo była to fajna przygoda również dla dzieci. Pomiędzy tymi dwoma atrakcjami znalazł się czas na obiad i tu powiemy Wam, że odwiedziliśmy extra knajpkę, która zainteresowała nas po zdjęciach w internecie, bo zobaczyliśmy, że główną atrakcją dla dzieci są tam znów pociągi! Ale, co gdzie i jak wygląda po kolei, pokażemy Wam poniżej. A więc zaczynamy.

Kolejkowo Gliwice

Niezaprzeczalnie niesamowita atrakcja dla dzieciaków, choć nie powiem, na nas zrobiła również ogromne wrażenie. A co to jest za miejsce? To wystawa, a dokładniej wielka makieta świata, pomniejszonego 25 razy, gdzie wszystko się rusza, jeździ, świeci i żyje. To także jedyna makieta w Polsce, po której pływa statek oraz ustawiona jest najwyższa budowla – radiostacja! Niesamowite jest to, że zmienia się tam też pora dnia, nastaje noc i dzień w cyklach 9-minutowych. Miasta się oświetlają. My wchodząc tam, na samym początku myśleliśmy, że zapomnieli włączyć światło, żeby oglądać ładnie oświetlone makiety, ale po chwili nocy nastał dzień. Z pewnością zmiana pory dnia robi tutaj extra klimat wystawy.

Prawdziwa burzowa chmura!

Kolejną niesamowitą atrakcją w tym miejscu jest chmura burzowa! Tak dobrze słyszycie! Co 7 nim chmura burzowa zaczyna grzmieć, błyskać się i nad częścią miasta pada deszcz! Nawet ma zapach deszczu! Wow, wow, wow! Ponadto na makiecie odnajdziecie wiele symboli regionu Śląska i Gliwic. I tak pięknie zobrazowana jest tu m.in.: kopalnia węgla, dzielnica Nikiszowiec, centrum Katowic, nowy dworzec w Gliwicach.

A co jest tu naprawdę super, to przy makiecie są specjalne podesty, dzięki którym małych dzieci nie trzeba podnosić, żeby coś mogły zobaczyć, tylko wystarczy, że na tym staną! Dla nas wielki plus za ukłon w stronę maluszków i pleców rodziców! Nawet 2-latek swobodnie mógł sam wejść i z bliska przyglądać się miniaturowemu światu.

Szczególną uwagę naszych dzieci przykuł plac zabaw, który przyciskiem się uruchamiał. Kręciła się karuzela, a dzieci znalazły się w hipnozie, była totalna hipnoza! Jagoda zauważyła przepiękny zamek, a w nim ulubioną postać z bajki – Roszpunkę, która spuściła swój warkocz z wieży i książę po jej włosach mógł wdrapywać się do góry! Do tej pory wspomina ten obrazek. Przed zamkiem jest piękna makieta przedstawiająca jezioro i bawiących się ludzi. Naprawdę wszystko pięknie odwzorowane. Po torach mkną pociągi, po drogach auta. Jeśli będziecie, spójrzcie koniecznie nad głowy, tam przelatuje samolot oraz baba-jaga!

Ale to nie był koniec atrakcji w tym miejscu dla naszych dzieciaków. Zaraz przy wejściu na parterze znajduje się strefa zabawy dla dzieciaków. Gdy planujecie tu przyjechać, doliczcie koniecznie czas na zabawę, bo z pewnością nie przejdą obojętnie obok tego miejsca. A Wy rodzice macie tu część kawiarnianą, z której można doglądać dzieci.

Ile my tu spędziliśmy czasu? Samo oglądanie makiet to ok. 1,5 godziny. Plus ok. 40-50 minut zabawy.

Więcej o Kolejkowo Gliwice poczytacie na ich stronie internetowej.

Ceny biletów Kolejkowo:

  • bilet normalny – 19 zł
  • bilet ulgowy – 15 zł
  • dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny

Bilety można kupić w kasach oraz przez stronę internetową – LINK TUTAJ.

Gdzie jest Kolejkowo w Gliwicach?

Dojazd bardzo prosty z Krakowa – Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach.

Dokładny adres: 44-100 Gliwice, ul. Pszczyńska 315. Na mapie poniżej zaznaczamy lokalizację. 👇 Współrzędne GPS: 50.267311, 18.715134. Parking jest ogromny, bo to parking centrum handlowego.


Palmiarnia w Gliwicach

Palmiarnia nie ukrywam, miała być już atrakcją dla nas rodziców. W deszczowy dzień to miejsce jest idealne. Spacer po dżungli, wokół palmy, bananowce, kaktusy to idealny pomysł na spędzenie czasu, gdy za oknem pogoda nie sprzyja. My wybraliśmy to miejsce, bo przyjechaliśmy tu w bardzo deszczowy, jesienny dzień.

Wchodząc do palmiarni w Gliwicach, bardzo miło zaskoczyliśmy się już na samym wejściu. Bowiem dzieci dostały od pani zadanie i mapę do zbierania pieczątek. Nasze brzdące zostały tak zmotywowane obiecanym dyplomem odkrywcy, że pomimo zmęczenia wręcz pobiegły pomiędzy tropikalne rośliny w poszukiwaniu wspomnianych pieczątek. Pomysł genialny! My mieliśmy sprawny spacer, pełen poszukiwania kolejnych pni z pieczątkami. A dzieci niesamowitą zabawę. Nie muszę dodawać, jakie emocje przyniósł nam pobyt tutaj. Na zakończenie dzieciaki dostały zasłużone dyplomy i dumne z nimi wracały do domu.

A co oferuje nam do zobaczenia palmiarnia? Dużo! Poza wyszukanymi roślinami, sukulentami, super sprawą w palmiarni gliwickiej jest też to, że zwiedzamy i spacerujemy nie tylko na poziomie gruntu, ale jest tu również – antresola, skąd można zobaczyć rośliny z góry. Jest to też niesamowite, bo z bliska, niemalże na wyciągnięcie ręki możemy zobaczyć rosnące banany, ogromne liście palmy. Bardzo, bardzo polecamy tę palmiarnię. W kilku w Polsce już byliśmy, ale nigdy nie szliśmy na wysokościach.

Akwaria

Na naszych dzieciach ogromne wrażenie zrobiła także duża strefa akwariów z rybami pływającymi między innymi w środowisku jeziora Tanganika czy rzek Azji Południowo-Wschodniej. Ryby dzieci również oglądały jak zahipnotyzowane.

W palmiarni jest kilka akwariów z gadami, ptakami, można spotkać rybki i mrówki giganty. To istotnie fajne uatrakcyjnienie zwiedzania dla dzieci. Bo cóż fajnego jest w roślinach? – fajnie jest, jak coś się rusza. Przy wyjściu przedszkolaki mają też ciekawą strefę z zagadkami.

Gdzie dokładnie jest Palmiarnia, jak dojechać, gdzie zaparkować?

Palmiarnia znajduje się w pięknym parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach przy ul. Aleksandra Fredry. Na mapie poniżej zamieszczamy dokładną lokalizację. 👇 Współrzędne GPS: 50.300723, 18.669921.


Parking – wzdłuż ul. Fredry.

Ceny biletów do palmiarni w Gliwicach:

  • normalny – 10 zł
  • ulgowy – 6 zł
  • Bilet rodzinny (maksymalnie dwie osoby dorosłe i nie więcej niż 3 dzieci do 16 roku życia) – 20 zł

Są zniżki z Kartą Rodzina 3+, dzieci do 3 roku wstęp bezpłatny.

Resturacja PKP, czyli Pyszne Kurcze Pyszne

Wyjazd za miasto jest- to musi być też jedzenie na mieście. My po wrażeniach z Kolejkowa postanowiliśmy udać się do dosyć znanej restauracji PKP, czyli Pyszne Kurcze Pyszne. Nazwa nie przypadkowa, bo w środku kolejny raj dla fanów pociągów. Bowiem wokół wnętrza jest makieta i tory kolejowe. Ale to nie wszystko! Kursują tu pociągi! Mało? Pociągi te rozwożą do stolików napoje, a potem zabierają puste butelki! Czad! Nie muszę dodawać, że dzieci śledziły rozwożące pociągi z zafascynowaniem. Nawet nie chciały iść do kącika zabaw, który również jest tu zorganizowany dla najmłodszych.

Ale pociągi, atrakcje i ciekawe wnętrze to nie wszystko. Mówię Wam jakie tu było pyszne jedzenie! Naprawdę dawno tak dobrze nie jedliśmy. Ta restauracja za pomysł i jedzenie dostanie u nas najwyższą ocenę i na pewno do niej wrócimy!

Gdzie jest restauracja PKP?

Dokładny adres: ul. Jasnogórska 14a, 44-100 Gliwice. Na mapie poniżej zaznaczamy lokalizację. 👇 Współrzędne GPS: 50.2979529, 18.6609311.


Czy jest coś jeszcze do zobaczenia w Gliwicach?

Oczywiście, gdyby nie kiepska pogoda przed palmiarnią jest bardzo ładny park. Jest tu plac zabaw, z którego ku niezadowoleniu naszych dzieci nie skorzystaliśmy. Z Palmiarni jest blisko do centrum Gliwic, wiec można sobie zrobić spacerek.

Ile się jedzie z Krakowa do Gliwic?

Dojazd z Krakowa jest prosty – cały czas A4. Dojazd zajmuje ok. 1 h 15 min (zależy też z której części Krakowa).

Kończąc, my spędziliśmy w Gliwicach z dziećmi pomimo bardzo niesprzyjającej pogody super dzień. Palmiarnia, Kolejkowo i obowiązkowo restauracja PKP to według nas idealny plan na 1-dniową wycieczkę z dzieciakami. My z pewnością tu wrócimy, bo mamy nie dosyt – nie zobaczyliśmy centrum miasta, nie pospacerowaliśmy po parku. A może ktoś z Was zna jakieś ciekawe i godne polecenia miejsca w Gliwicach, które następnym razem możemy zobaczyć?Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!