Inne formy spędzania czasu,  Muzea przyjazne dzieciom,  Na Spacer,  Place zabaw,  Restauracje przyjazne dzieciom

Wycieczka do Krakowa z dziećmi – kilka propozycji zwiedzania skrojonych „pod dzieci”

Ten blog piszemy głównie dla siebie. Lubimy poznawać nowe miejsca, a place zabaw szybko nam się nudzą. Choć z pewnością nie znamy wszystkich zakamarków naszego miasta, czasami czujemy się tu, jak turyści. Ostatnio dostajemy dużo zapytań typu: „Jedziemy na 2 dni z dziećmi do Krakowa, co polecacie zobaczyć?”. Bardzo nam miło, że pytacie, a potem dostajemy bardzo miłe wiadomości z podziękowaniami za polecenie fajnych i nieoczywistych miejsc, których przyjezdnym wyszukać jest ciężko. Zresztą my same jadąc do innego miasta robimy solidny research! Z tym dużo schodzi i na miejscu czasami okazuje się, że wiele nie wiedziałyśmy albo nie doczytałyśmy. Tak więc zabawimy się trochę w turystki, które pokażą Wam tu plan na fajne wycieczki w kilka miejsc i to nie koniecznie w centrum i na Wawel – choć to oczywiście też będzie. Także, jeśli wybieracie się na wycieczkę z dzieckiem do Krakowa, to polecamy ten wpis.

Mamy nadzieję, że komuś przysłuży się zebranie naszej już obszernej bazy miejsc i spędzi fajny weekend, czy nawet jeden dzień w Krakowie.

1. Kierunek Czyżyny – wycieczka z dużą ilością atrakcji

Powyższe atrakcje i miejsca znajdują się praktycznie w jednym miejscu! Można tu spędzić naprawdę cały dzień, choć ostrzegamy, tylko w samym Ogrodzie Doświadczeń można tych godzin spędzić naprawdę sporo!

A co tu dużo pisać. Duży park jest! Place zabaw są! Piękne stawy są! Fontanna w parku jest! Do tego dwa muzea, praktycznie na świeżym powietrzu, bowiem wystawa w Muzeum Lotnictwa to w ok. 70% teren na zewnątrz, a Ogród Doświadczeń to ekspozycje tylko na świeżym powietrzu. A i najważniejsze jedzenie! Jest i ogromna strefa Garden Arena, gdzie każdy, mały czy duży, znajdzie coś dla siebie, zaczynając od lodów, gofrów, kończąc na burgerach czy napojach dla dorosłych. Tu można zabrać kocyk i zrobić piknik! Miejsca na trawniku starczy na pewno dla każdego. A kto lubi włoskie restauracje i to z pięknym ogrodem i placem zabaw to tuż obok jest nasza ulubiona restauracja „Pod Jabłonią”.

2. Kierunek Dębniki

To plan na spokojniejszy dzień. Główną atrakcją dla dzieci będą tu Wioski Świata. To miejsce, w którym Wy i Wasze dzieci poznacie, jak mieszkają ludzie z najdalszych zakątków świata. Największą atrakcją naszych dzieci zawsze jest tu igloo. Tuż obok jest uroczy, choć nie duży Park Dębnicki, gdzie oczywiście jest plac zabaw. Z parku można wałami wiślanymi udać się na spacer pod sam Wawel. A głodni? Proszę bardzo – restauracja „Bistro Praska” tylko że w drugą stronę niż Wawel, ale polecamy bardzo, bo jest tam plac zabaw oraz pyszne jedzenie.

3. Nowa Huta – wycieczka z dziećmi nad wodę i place zabaw

Nowa Huta wiosną, latem jest cała zielona. Naprawdę nie jest to przesadne stwierdzenie. Projekt tego ówczesnego miasta był naprawdę dobrze rozplanowany i nie zapomniano tu o drzewach! Ale wracając do wycieczki z dziećmi – nr 1 zalew nowohucki. Jest tu plac zabaw, zalew można obejść dookoła, jest strefa food trucków oraz darmowa tężnia solankowa. Do tego wieczorem podświetlane, kolorowe fontanny! Tuż obok zalewu jest Dworek Jana Matejki, a tam kolejny plac zabaw.

W okolicy zalewu to tyle, ale wystarczy przejechać ciut dalej, w okolice Placu Centralnego i mamy piękny widok na łąki nowohuckie, gdzie polecamy pójść na spacer. Przy Placu Centralnym jest jeden plac zabaw w podwórzu. Drugi, duży plac zabaw – smoczy skwer znajduje się koło Nowohuckiego Centrum Kultury. Tu również jest strefa food trucków – można coś przekąsić i są lody. Ciut dalej – ok. 10 min spacerkiem z placu Centralnego, kolejny, fajny plac zabaw Zaskroniec w parku Żeromskiego, gdzie jest też domek na drzewie. Ot to taka wyszła nam wycieczka, po placach zabaw, w Nowej Hucie z dzieciakami. Dzieciom na pewno się spodoba.

Dalsze zakątki Nowej Huty

Ale pojęcie Nowa Huta to obszerny temat! Tu jest wiele miejsc do odwiedzenia. Wspomnimy Wam jeszcze o Jeziorkowie, czyli gospodarstwie, gdzie można wejść i po obcować ze zwierzętami takimi jak alpaki, kozy czy świnie. Dla dzieci to naprawdę świetne miejsce. A tuż obok Jeziorkowa jest odnowione kąpielisko Przylasek Rusiecki! Ponadto chwilę dalej autem jest spokojny Park Wadów z placem zabaw Smoczy Skwer oraz urokliwy Zalew Zesławice.

4. Centrum miasta to nie tylko Wawel!

Ogólnie po uliczkach Starego Miasta można się włóczyć bez końca. My uwielbiamy, ale wiadomo dzieci już nie do końca. Jeśli macie jeden dzień i chcecie go spędzić w centrum miasta, to z pewnością chcecie zajrzeć na Wawel, ale również idźcie zobaczyć wawelskie ogrody. Jak Wawel to uwielbiany przez dzieci smok i smocza jama. Ale przejdźcie się kawałek dalej, spotkacie kolejny pomnik tym razem dzielnego psiaka Dżoka. Przeczytajcie dzieciom o nim legendę, na pewno Was ona zaciekawi.

A jak w tym momencie dzieci zaczynają marudzić – mamo, tato, my chcemy na plac zabaw! Proszę bardzo – są dwa przy plantach, którymi otoczone jest Stare Miasto – Dzikie Planty oraz Plantuś. Dla ochłody można też zaliczyć fontanny na placu Szczepańskim. Jeśli macie dzieci, które lubią muzea, to polecamy tu w centrum 4 muzea, które można z dziećmi odwiedzić – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Podziemia Rynku, Muzeum Witrażu oraz Muzeum Przyrodnicze. A ciut dalej, bo już na bulwarach wiślanych – fajna atrakcja – przejażdżka na diabelskim młynie i podziwianie Krakowa z góry. Jeśli głodni to – restauracja „Pod Wawelem” z małpim gajem do zabawy. Ale wiadomo w centrum co rusz restauracje. 😉

5. Lasek Wolski – Park Decjusza, czyli wycieczka z dziećmi do ZOO i na kopce

ZOO – to najczęstszy wybór turystów z dziećmi, gdy odwiedzają Kraków. Ale obok ZOO mamy super miejsce, mianowicie Centrum Edukacji Ekologicznej – Symbioza, która oferuje zwiedzanie wystawy stałej, spacer w przyrodę oraz warsztaty. Wszystko bezpłatnie, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Oczywiście jak ZOO to Lasek Wolski – ogromny zielony teren. Jak Lasek Wolski to też kopce – Kościuszki i Piłsudskiego.

Tyle u góry w pobliżu ZOO. Gdy zjedziecie do miasta – dosłownie z lasku do miasta to tu polecają się piękny park Decjusza ze wspaniałym placem zabaw Smoczy Skwer „Do Woli”, gdzie urzęduje smok Delicjusz, do którego wnętrza można wejść. A jak jesteście głodni to w pobliżu dwie restauracje „27 porcji” z dwoma placami zabaw oraz „Włoszczyzna”.

6. Park Jordana – Błonia – Park Krakowski

Dotarliśmy do naszej ostatniej wycieczki w okolice Błoni. Mamy tu extra park Jordana z wieloma atrakcjami dla dzieci – 4 place zabaw, boiska, mini miasteczko ruchu drogowego, sadzawka z rowerkami wodnymi, pierwszy wodny plac zabaw, górka, miś Wojtek i dużo miejsca do aktywności na świeżym powietrzu. Krótki spacerek z parku i perełka – lokomotywa! Piękna, ogromna, czarna i dzieciom zawsze się ona podoba. Znajduje się na terenie kampusu AGH. Ciut dalej kolejny park – Park Krakowski, a w nim extra plac zabaw z wieżyczkami i zwodzonym mostkiem. Do tego stanowiska do zabawy piaskiem i wodą. A jak głodni to po drugiej stronie błoń – Bezogródek – food trucki z palmami i placem zabaw tuż obok. A jak spragnieni czegoś więcej to dwie wspaniałe restauracje – „Pino Garden” oraz „Błonia Bistro”.

To jak, którą część miasta wybieracie?

W Krakowie jak widać, naprawdę jest co robić. Można spokojnie pojechać w jeden rejon, zaparkować i spędzić tam cały dzień. Czy teraz wycieczka do Krakowa z dziećmi wydaje Ci się być już zaplanowana? Jeśli ten wpis Ci pomógł, będziemy wdzięczne za udostępnienie go dalej, dla innych rodziców, którzy być może szukają fajnych miejsc w naszym ukochanym Krakowie.

Jeśli macie ochotę, zerknijcie również na nasze zestawienie najlepszych placów zabaw w Krakowie. Część z nich tu została powyżej wskazana.

Jeśli macie ochotę na dalsze wojaże i poznanie okolic Krakowa to polecamy wpis o dolinkach dostępnych wózkiem.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Zachęcamy do przejrzenia naszej mapy odwiedzonych miejsc. Może coś innego Cię zainteresuje.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *