Inne formy spędzania czasu

Kosmopark – kosmiczna wystawa w Solvay w Krakowie

Ostatnio u nas temat kosmosu wjechał dość mocno. Gdy zobaczyłyśmy informacje o wystawie Kosmopark, którą można zwiedzić od 16 lutego w Krakowie, od razu wiedziałyśmy, że to coś dla naszych brzdąców! I miałyśmy rację, choć szczerze, nie wiemy, kto bawił się lepiej, my starzy czy dzieci? Komos jest tak interesujący, tak niesamowity, tak zagadkowy, tak piękny, że przepadliśmy! Nawet nie wiemy, kiedy minął nam czas, który tam spędziliśmy. Ale do sedna już Wam pokazujmy, co kryje wystawa, która zagościła na najbliższe kilka miesięcy w centrum handlowym Solvay w Krakowie.

Kosmopark – inteaktywna wystawa

Wystawa nie jest jakaś duża, ale jest mocno interaktywna i multimedialna! Tu wszystkiego można było dotknąć, spróbować, a nie od wczoraj wiadomo, że przez taką zabawę i doświadczanie najwięcej się uczymy. Wystawa jest w pomieszczeniach dosyć ciemnych. Miejcie to na uwadze, wybierając się z maluchami. Czasami też dochodzą z różnych stron „nieznane” dźwięki. My byliśmy tu także z 1,5 roczną Idalką, ale ona mało czego się boi. Mamy wrażenie, że bawiła się ze wszystkich dzieci najlepiej, biegając pomiędzy atrakcjami i krzycząc wow. Starszakom mrok i ciemność nie przeszkadzała w ogóle.

Co tu ciekawego zobaczymy?

Jak widać po banerze reklamującym, na wystawie jest ponad 40 stref kosmicznych. Dzieje się tam dużo. Można zobaczyć prawdziwe stroje kosmonautów, poznać pierwszych ludzi, którzy stanęli na księżycu, zważyć się na różnych planetach, zobaczyć, jak w komosie się je „latającą pizzę”, przejść się po Jowiszu i poczuć zwiększoną grawitację. Są stymulatory lotu, kilka stref wirtualnej rzeczywistości. Można m.in.: przelecieć się rakietą w okularach VR oraz zagrać w grę na PS5, gdzie zadaniem jest zestrzelić przerażające pająki, wysłać swój głos na inne planety, a także spróbować- dokonać napraw poza stacją kosmiczną. Na sali są osoby z obsługi, które służą pomocą i wyjaśniają działanie urządzeń. Jedyne czego nam brakowało na sali to wyjaśnień wszystkich urządzeń i trochę informacji co przedstawiają – w końcu te nasze ciekawskie brzdące chcą wszystko wiedzieć, przyzwyczajone z innych wystaw i muzeów. A my nie zawsze mamy taką wiedzę, żeby sypać z rękawa informacjami.

Ale to, co chyba podobało się naszym dzieciom najbardziej to stroje! Wystawę można zwiedzić w stroju kosmonauty! Czad! Nawet nasza 1,5 roczna Idalka miała swój malutki skafander! Wyglądali przeuroczo i całości dodało to dużo do atrakcyjności! Żałujemy jednak, że nie ma strojów dla dorosłych, sami chętni byśmy się poprzebierali i porobili fajne zdjęcia. 😉

Warto też dodać, że niektóre z atrakcji są dostępne od 140 cm wzrostu i 12 lat. Z części po prostu nie skorzystaliśmy. Zaznaczamy, że wystawę zwiedzaliśmy w tygodniu w godzinach popołudniowych i nie mieliśmy kolejek do atrakcji. W weekendy na pewno jest tu więcej osób.

Ceny:

  • Poniedziałek – Piątek: dorosły 55 zł, dzieci 35 zł
  • Weekend: dorosły 59 zł, dzieci 39 zł
  • Dzieci do 3 lat wstęp bezpłatny
  • Dzieci niepełnosprawne wstęp bezpłatny

Bilet możesz kupić przy wejściu lub na stronie internetowej Kosmoparku – TUTAJ. Zdecydowanie warto bilet kupić online. Teraz była promocja – przy zakupie biletu dla osoby dorosłej, bilet dla dziecka był ze zniżką -50% (obowiązywało to w tygodniu).

Bilet jest nielimitowany czasowo, ważny cały dzień. Dostaje się świecącą pod ultrafioletem pieczątkę na rękę i można wejść i wyjść z wystawy.

Do kiedy jest wystawa Kosmopark w Krakowie i jakie ma godziny otwarcia?

Wystawa jest dostępna od 16 lutego do 30 czerwca 2023 r. Czynna jest codziennie w godzinach od 10 do 20.

Gdzie znajduje się wystawa Kosmopark w Krakowie, parking?

➡️ Adres: ul. Zakopiańska 105 w centrum handlowym Solvay, na poziomie 0. Po wystawie można bezproblemu poruszać się wózkiem. Toalety są na 1 piętrze centrum handlowego.

🅿️ Parking jest tu bezpłatny dla klientów centrum na 2 h po zarejestrowaniu pojazdu w automacie.

To jak zachęceni, aby wybrać się w kosmiczną podróż? Nam osobiście najbardziej podobał się wirtualny pokaz startu na orbitę. Pięknie było zobaczyć niebo ze spadającymi gwiazdami czy wschodem słońca. Widok potrafi zachwycić. Ale jeszcze lepiej było przy tym 3 minutki poleżeć w spokoju! 😉 Wszyscy wyszliśmy bardzo zadowoleni.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!