Wycieczki poza Kraków

Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach z dzieckiem

Ten wyjazd dla naszych chłopaków był strzałem w dziesiątkę! Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach to największa tego typu placówka w Polsce i jedna z największych w Europie. Na terenie muzeum zgromadzonych jest ponad 4 tys. eksponatów. Wozy strażackie, historia pożarnictwa, rozwój techniki, ogrom wiedzy i ciekawostek! Miejsce to robi niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach, także na dorosłych.

Wozy strażackie to u nas HIT

Główna wystawa muzeum to ogromna ekspozycja samochodów pożarniczych. Mieści się ona na parterze i wygląda jak wielka remiza strażacka. Oprócz wozów pokazanych jest także sporo sikawek. Nie muszę dodawać, że Kacper i Filip piali z zachwytu! Te czasami bardzo stare i zabytkowe strażackie pojazdy były naprawdę imponujące.

Sztandary

Nie lada gratka na zwiedzających czeka na 1 piętrze muzeum. Znajduje się tam zbiór sztandarów z terenu całego kraju ze Straży Pożarnych. Są okazy nawet z 1928 r. Bardzo interesująca część, choć dla dzieci ważniejsze były auta, dlatego tędy przelecieliśmy jak burza.

Bardzo ciekawa wystawa czasowa „Wspólnie na ratunek”

Tutaj na zdjęciach i przygotowanych specjalnych makietach mogły zobaczyć strażaków w akcji. W lasach, kopalniach, w wypadkach samochodowych, w górach. Większość wydarzeń to w miarę „świeże” – choćby pamiętna w 2019 r. burza w Tatrach i porażenie przez pioruny turystów na Giewoncie. Można się przekonać jak niebezpiecznym zawodem, jest służba w straży pożarnej, jak i wielkim poświęceniem niosącym pomoc innym.

Autopompy, hełmy, mundury

Muzeum to nie tylko wozy strażackie. Zgromadzono tutaj wiele innych eksponatów, których ilość jest naprawdę dużo. Między innymi można pooglądać autopompy, hełmy, mundury, ale też i znaczki, kubki oczywiście wszystkie związane ze strażą pożarną.

A i jeszcze coś, co nasze maniaki Lego zauważyły od razu na wejściu – jest mała wystawa klocków lego straży pożarnej.

Kolorowanki i miejsce do odpoczynku dla dzieci

W środku muzeum na parterze znajdują się także dwa stoły wypełnione kredkami i malowankami dla dzieci, które można potem przyczepić na pamiątkę klipsami. Bardzo nam się spodobało to miejsce. Była to chwila wytchnienia i zabawy dla dzieci.

Wystawa na zewnątrz, czyli kolejne wozy strażackie

Na zewnątrz jest kontynuacja wystawy. Przy dobrej pogodzie można urządzić sobie spacer pomiędzy kolejnymi zabytkowymi wozami strażackimi. Sporo jest tu dużo Jelczy, a także jeepów strażackich. Przeniesiono tu nawet wielki budynek ochotniczej straży pożarnej z Kwaśniewic!

Cennik:

  • Dorośli – 10 zł,
  • Dzieci powyżej 7 roku życia, młodzież szkolna, emeryci – 5 zł,
  • Dzieci do 7 lat – bezpłatnie.

W niedzielę wstęp wolny dla wszystkich zwiedzających indywidualnie. Kasa biletowa zamyka na godzinę przed zamknięciem.

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorek – piątek: 10:00 – 16:00,
  • Sobota, Niedziela: 10:00 – 18:00 (od października do kwietnia – sobota, niedziela: 10:00 – 16:00).

Gdzie znajduje się Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, jak dojechać, parking?

➡️ Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach znajduje się na ul. Stadionowej 7A w Mysłowicach. 👇


➡️ Z Krakowa to ok. 1,5 h drogi.

🅿️ Przy Muzeum Pożarnictwa znajduje się duży, bezpłatny parking.

👉 Po muzeum spokojnie można poruszać się wózkiem. Muzeum jest wyposażone w podjazdy i windy. W toaletach jest przewijak.

Czy polecamy? Ależ tak, to super muzeum dla dużych i małych, nawet pomimo tego, że znajduje się kawałek drogi od Krakowa. A jak ktoś ma fana straży pożarnej, to powinno to być miejsce obowiązkowe wycieczki!


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – zabytkowe wozy strażackie, remiza, wystawa w środku i na zewnątrz, dla dzieci stoliki z kolorowankami.