Na Spacer

Lasek Mogilski – piękny, nowohucki teren leśny

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Tu to przysłowie idealnie pasuje. O Lasku Mogilskim wiedziałam od dawna. Kiedyś nawet tu byłam, ale raczej nie na spacerze, a przejazdem rowerem. To były czasy przed dziećmi i wtedy mało docenialiśmy takie tereny.

A teraz dużo się zmieniło, bo swoje poznajemy i swoje chwalimy. 😀 A jest co chwalić! Bo Lasek Mogilski to przepiękny teren leśny! Nie duży, ale można w nim, co istotne, zrobić pętlę i wybrać się tu na bardzo przyjemy spacer z dzieciakami.

Gdzie dokładnie jest Lasek Mogilski?

Lasek Mogilski znajduje się w Nowej Hucie pomiędzy ulicami: Podbipięty, Klasztorną i Zakarnie. Jest on niewielki, bo ma ok. 24 ha i kształt zbliżony do trójkąta. Rośną tam głównie drzewa liściaste. Latem stanowi ukojenie przed upałami. 

Kapliczka w Lasku Mogilskim

Wchodząc od parkingu i udając się w lewą stronę, znajdziemy kapliczkę Matki Boskiej Częstochowskiej. Ciekawostką jest, że w kaplicy odbywają się Msze Święte oraz majówki. Niewątpliwie jest to miejsce ciekawe i warto zobaczyć piękną leśną kapliczkę, będąc tu w Lasku Mogilskim.

Las, a jednak są tu asfaltowe alejki!

Lasek Mogilski, niby to las, a są tu asfaltowe alejki, ławeczki, kosze na śmieci zupełnie jak w parku. Śmiało więc można się tu wybrać z dzieckiem na rower, hulajnogę i każdym wózkiem tu przejedziecie, nawet takim najbardziej miejskim. 😉 Nasza Jagoda próbowała tu swoich sił nauki jazdy na rowerze na dwóch kółkach. Mało ludzi, szerokie i co najważniejsze płaskie alejki były tu dobrym miejscem na naukę.

Uwaga, w Lasku Mogilskim można spotkać dzikie zwierzęta

Tak, w tym miejscu należy pamiętać, że las jest również domem naprawdę dzikich zwierząt. Ponoć jest tam dużo dzików. W lesie umieszczone są specjalne tablice informujące, że nie tylko człowiek może tu spacerować po asfaltowych alejkach oraz jakie należy zachować środki ostrożności w przypadku spotkania jakiegoś leśnego przyjaciela. Ale bez obaw. Kilka razy już tam byliśmy i nigdy nic złego nas nie spotkało.

Pamiętajmy, że Lasek Mogilski to pozostałość po dawnej podmokłej puszczy, która obej­mowała znaczne obszary Polski. I naprawdę spacerując po lasku, czasami możemy poczuć się jak w dawnej puszczy, bowiem duża część drzewostanu pamięta bardzo stare czasy.

Leśny plac zabaw, czyli powalone konary drzew

Ale pewnie zapytacie, co tu szczególnego jest dla dzieci? Otóż niestety nie ma wyznaczonej ścieżki edukacyjnej, nie ma placu zabaw, ale za to jest przyroda. I to ona tu tworzy swoisty leśny plac zabaw. Wystarczy zejść ze ścieżki, znaleźć patyk, albo jak my wielkie powalone konary drzew! I tak oto dzieci mają zabawę. Jednym wystarczy usiąść na pieńku, poukładać patyki albo poszukać mrowiska. Ale oj nie, nie naszym dzieciakom! Nasi miłośnicy sportów ekstremalnych muszą zawsze gdzieś wejść, gdzieś się wspiąć. Nawet niestraszne im pokrzywy, ani inne niedogodności. 😂 Im wyżej i bardziej niebezpiecznie, tym lepiej, nie wiem zupełnie, po kim oni to mają!

Jak dojechać do Lasku Mogilskiego, gdzie zaparkować?

Można zaparkować na parkingu tuż przy wejściu do lasku na ul. Podbipięty. Parking na kilka aut – zdj poniżej. Lokalizację parkingu zamieszczamy na mapie poniżej. 👇


Jeśli tam się nie uda zaparkować, można szukać miejsca przy ogródkach działkowych, pod mostem Wandy. Lokalizacja zaznaczona na mapie poniżej. 👇


Autobusem: linie nr 123, 163, 193 – przystanek „Lasek Mogilski” oraz linia nr 149 – przystanek „Zakarnie”.

Przy okazji spaceru w lasku Mogilskim polecamy przejść na drugą stronę ul. Podbipięty. Tam można utwardzoną drogą, prowadzącą wzdłuż ogródków działkowych, dojść do klubu jachtowego „Yacht Klub Polski Kraków” i tym samym przespacerować się brzegiem Wisły. Jeśli macie szczęście można zobaczyć tam pływające żaglówki.

Kończąc, uważamy, że Lasek Mogilski to świetne miejsce na spokojny spacer z rodziną. Jest na pewno mniej znany i mniej popularny, aniżeli np. Lasek Wolski, a równie piękny! Z racji bliskości Wisły naprawdę warto tu przyjechać i połączyć spacer po lasku Mogilskim i brzegiem Wisły.


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Szczególnie polecamy nieopodal inny przepiękny Lasek Łęgowski oraz spacer nad Wisłę. Ciut dalej, ale nadal w Nowej Hucie: Łąki Nowohuckie oraz Park Żeromskiego i plac zabaw Zaskroniec, oraz Zalew Zesławice.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!