Na Spacer

Las Borkowski na spacer z dziećmi – trochę „dzikości” w mieście

Las Borkowski to ciekawy, nieduży lasek w południowej części Krakowa, dobry na spacer z dziećmi. Znajduje się on pomiędzy ul. Żywiecką i Zawiłą. Lecz my nie od tej strony go przeszliśmy. Zaparkowaliśmy bowiem w okolicy ul. Jagodowej – jest tu ogólnodostępny parking (na dole wpisu jest mapka z pinezką) i pomiędzy blokami znaleźliśmy wejście na brukowaną alejkę im. Harcerek Szarych Szeregów.

Las Borkowski – jak się tu dostać? Gdzie najlepiej wejść i którędy pójść?

I oto jest pytanie. Sama szukając informacji na temat gdzie, co i jak w Lesie Borkowskim nie znalazłam żadnych konkretów. Ale spokojnie tu Wam wszystko opiszemy. Zatem my zapakowaliśmy, na wspominamy już parkingu przy ul. Jagodowej. Dalej pomiędzy blokami, a dokładniej za blokiem nr 15 jest wejście na brukowaną alejkę im. Harcerek Szarych Szeregów z oświetleniem i ławeczkami. Prowadzi ona na cmentarz, który znajduje się w sąsiedztwie lasu.

Na pierwszym rozwidleniu jest tablica edukacyjna na temat segregacji śmieci. I to tutaj my poszliśmy w prawo – szeroką, utwardzoną ścieżką. Doprowadzi ona do ul. Żywieckiej. Przy kolejnej tablicy edukacyjnej pt. „Czas zaklęty w drzewach” my skręciliśmy w lewo w las, bo nie chcieliśmy wracać tą samą drogą i mieliśmy ochotę zrobić pętelkę. Przeszliśmy malowniczą, ale wąską i dosyć dziką ścieżką. Doszliśmy nią do kolejnej utwardzonej i szerokiej alejki, która doprowadziła nas z powrotem do ścieżki brukowanej.

Jak już wspomnieliśmy, ścieżka brukowa prowadzi na miejscowy cmentarz. Ale przed jej końcem, czyli przed wejściem na cmentarz, wystarczy odbić w lewo i mamy duży teren lasu do eksploracji. Są tu bagna, dużo powalonych konarów drzew, liczne pobudowane szałasy, górki, małe kładki na bagnach. Naszym dzieciom nie trzeba było wiele do zabawy. Wystarczył patyk i wyobraźnia. Dzieci nie mieliśmy przez godzinę, tak dobrze się bawiły.

Do Lasu Borkowskiego można wejść od wielu stron

Do Lasu Borkowskiego można dojść od wielu stron. My opisaliśmy tu jedną z opcji. Od pętli tramwajowej Borek Fałęcki można dojść dziką ścieżką, którą na samym początku weszliśmy do lasku, bo ciut tam zbłądziliśmy. Zamiast z parkingu na ul. Jagodowej pójść od razu pod bloki, poszliśmy w drugą stronę po chodniku i doszliśmy prawie na pętlę tramwajową. Tam jednak odbiliśmy w ścieżkę i weszliśmy do lasu od ul. Orzechowej i tędy również dotarliśmy do ścieżki brukowej. Po tych opisach mamy nadzieję, że Wy nie pobłądzicie.

Dzięki takiej różnorodności ścieżek każdy pod siebie może dobrać dystans i trasę. Może spędzić tu dwa kwadranse lub jak my prawie 4 godziny chodząc i zatrzymując się przy każdym fascynującym patyku.

Jednak trzeba też uważać, bo to las i mieszkają tu dzikie zwierzęta jak dziki! Nam udało się zobaczyć kilka wiewiórek. Po drodze jest również wiele budek lęgowych, wiec można tu spotkać na pewno wiele ptaków.

Co z atrakcji dla dzieci?

Las! Natura. Naszym niewiele było trzeba do dobrej zabawy. Obok cmentarza, gdy odbijecie w lewo, jest wiele powalonych drzew, wielkich konarów. Zbudowanych było też kilka szałasów, w tym jeden naprawdę duży. My ostatnio nauczyliśmy się dzieciom nie przeszkadzać i dać im samym wymyślać zabawy i serio to działa. Przysłowiowy patyk i jest super zabawa. Oprócz tego są 3 tablice edukacyjne, z których dowiemy się więcej o segregacji odpadów, drzewach i ptakach.

Czy da się tu z wózkiem?

Tak spokojnie. My daliśmy radę, nawet po tych ścieżkach bardzo leśnych! Tylko też my mamy wózek na pompowanych kołach, więc lekkimi spacerówkami wybierzcie raczej te szerokie ścieżki i alejki. Dzieci miały rowerki i także bez problemu się na nich poruszały, choć troszkę górek i zjazdów było. Także, jeśli Las Borkowski was zaciekawił i chcielibyście wybrać się tu z małymi dziećmi, to jak najbardziej!

Las Borkowski – jak dojechać, gdzie zaparkować?

➡️ Jadąc, ul. Zakopiańską, w kierunku Zakopanego zjazd w prawo w ul. Zawiłą.

🅿️ Miejsc, gdzie można zostawić auto, jest kilka. My zaparkowaliśmy na parkingu przy ul. Jagodowej, pokazujemy go na mapie poniżej. 👇


➡️ Wejść do lasu jest bardzo dużo. My wyszliśmy z lasu pomiędzy blokami na ul. Jagodowej z alejki im. Harcerek Szarych Szeregów, a weszliśmy od ul. Orzechowej (przez to, że się zgubiliśmy).

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Las Borkowski, pętla Borek Fałęcki.

My uwielbiamy las o tej porze roku! Wszystko budzi się do życia, nie ma jeszcze tak dużo komarów i ta piękna soczysta, niespalona słońcem zieleń. Las Borkowski z dziećmi to uważamy, że dobry pomysł. Nas zachwycił. Trochę dzikości, trochę wyznaczonych, szerokich ścieżek, ścieżka brukowa – każdy znajdzie tu zatem coś dla siebie.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *