Muzea przyjazne dzieciom,  Na Spacer,  Okolice Krakowa

Dolina Prądnika i wszystkim znany – Ojców

Ojców jest chyba najbardziej znanym miejscem na spacer z dziećmi w okolicy Krakowa.

Ojców to wieś w województwie małopolskim, na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika oraz na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się tutaj także Ojcowski Park Narodowy. Najmniejszy spośród wszystkich parków narodowych w Polsce.

Dolina Prądnika, czyli dolina rzeki Prądnik na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dlaczego Kraków tak kocha ten Ojców?

Widoki! Sceneria! Niepowtarzalny klimat! To pierwsze trzy rzeczy, jakie przychodzą mi do głowy. Jest tu wszystko – skały, jaskinie, zamki, góry widokowe, las dokoła, ścieżki, muzeum, restauracje i wszystko, czego w ciepły letni dzień byśmy zapragnęli. Jest to naprawdę idealne miejsce na rekreację w bliskim zasięgu Krakowa, dlatego nie dziwię się, że „lokalsi” tak uwielbiają tu przyjeżdżać. Szczegóły w dalszej części tego wpisu. 🙂

Ojców – na spacer, na rower

Opcje są dwie – spacer lub rower. Tras i miejsc dużo do wyboru. Spacerkiem możemy oczekiwać sielankowego klimatu, idąc boczną dróżką, wśród lokalnych domków, mniejszych lub większych lokalnych biznesów, wliczając w to pysznego pstrąga prosto z hodowli. Gdy już to wszystko miniemy i dotrzemy do polany przed Bramą Krakowską oraz słynnego „Źródła Miłości” mamy do wyboru kolejne drogi. Można iść dalej do młyna Kopcińskiego lub wąwozu Korytania, lub do Groty Łokietka pod Górą Chełmową. Jeśli natomiast wybierzemy opcję dla bardziej aktywnych, możemy spodziewać się całkiem przyjemnej przejażdżki, wśród niepowtarzalnej skalnej scenerii i w dodatku po nie bardzo górzystym terenie. Jedyne co trzeba tutaj wskazać za minus, to że niestety bywa tutaj tłoczno. Dlatego ja bym wybrała jakiś potencjalnie luźniejszy dzień, aby się tu wybrać.

Atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym to na pewno – jaskinie

Grota Łokietka – czyli największa jaskinia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Ma długość 320 metrów, jest oświetlona elektrycznie. Zwiedzanie jej będzie na pewno super przygodą. Tylko pamiętajcie, jeśli planujecie się tam wybrać w pogodny dzień, to zabierzcie zapasy ciepłych ciuchów, ponieważ panuje tam temperatura około 7 stopni Celsjusza.

Kolejną jaskinią wartą zobaczenia w Doliny Prądnika jest jaskinia, zwana Ciemną. Ale miejsce to zwiedza się inaczej niż Grotę Łokietka. Bowiem można tam wejść tylko w grupach i z przewodnikiem, gdyż zwiedza się ją po ciemku z latarkami, bądź świecami.

Co jeszcze kryje przed nami Dolina Prądnika?

Z innych atrakcji znajdujących się w Dolinie Prądnika można także zwiedzić zamek w Ojcowie lub Pieskowej Skale oraz Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Z ciekawych rzeczy, które się jeszcze tutaj znajdują, jest Kaplica „Na Wodzie” Św. Józefa Robotnika oraz skałki takie jak: Panieńskie Skały, Rękawica, Skały Wernyhory, Brama Krakowska oraz słynna Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale.

Jest tutaj naprawdę dużo dla dzieci w każdym wieku. Ale oczywiście sam spacer w pięknych okolicznościach przyrody też polecamy. 😉

Na pewno nie jest to miejsce do opisania na jeden wypad, także opiszę, gdzie byliśmy tym razem. Tylko pamiętajcie, w weekendy jest tu naprawdę dużo osób. My wybraliśmy się w tygodniu i było prawie pusto.

Jonaszówka – punkt widokowy na naszej trasie

Nasz spacer zaczęliśmy od parkingu i wyruszyliśmy asfaltem, ale później odbiliśmy w ścieżkę żwirową w kierunku Źródełka Miłości i Bramy Krakowskiej. Możecie iść do samego końca asfaltem, także zabranie wózka, rowerka lub hulajnogi jest tutaj możliwe. Warto zaraz nad stawami i pstrągiem ojcowskim wyjść w górę – na punkt widokowy, skąd mamy doskonały widok na Ojców. Tylko z wózkiem nie ma szans, polecamy zostawić na dole i wspiąć się na szczyt. 🙂 Sami zobaczcie, jak tam jest cudownie. A dodatkowo macie mapę, z której możecie wyczytać, co znajduje się przed Wami.

Pstrąg Ojcowski – nasz Małopolski wyrób

Kolejnym punktem wycieczki może być właśnie knajpa nad stawami – Pstrąg Ojcowski. Sprzedają tutaj pstrągi hodowane we własnych stawach. Produkt ten jest tradycyjnym wyrobem z Małopolski zarejestrowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. My byliśmy tutaj w połowie maja, więc sprzedawali jeszcze jedzenie na wynos, ale już ze strony możemy się dowiedzieć, że działają i czekają z ogródkiem na wszystkich. Także zawsze możecie sobie zjeść rybkę na miejscu lub tak jak my zamówić i zabrać do domu.😀

Brama Krakowska i Źródełko Miłości

Na swojej drodze mijamy pełno klimatycznych domków, które oferują także noclegi dla turystów. Są też restauracje, jednak przez koronawirusa były one zamknięte. Teraz na pewno coraz więcej będzie się otwierać, bo na pewno pojawia się tu też coraz więcej odwiedzających. Po jakimś czasie na trasie mijamy także wejście do Jaskini Ciemnej – warto się tutaj wybrać. Wstęp to opłata normalna – 9 zł, ulgowa – 5zł. Z tego co czytamy na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego to Jaskinia Ciemna została otwarta do zwiedzania, jednak są zmienione zasady, dlatego zachęcamy do śledzenia informacji na ich fanpage’u na facebooku. Po nie długim spacerze docieramy na polankę pod Bramę Krakowską z ławeczkami do odpoczynku. Poniżej polany znajduje się źródełko zwane Źródełkiem Miłości. Mówi się, że chłopak i dziewczyna po wypiciu wody zaraz się w sobie zakochują. Więc kto jest pewny swego wybranka niech Go ciągnie, do wypicia tej czarodziejskiej wody. 😉

Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego

W Ojcowie znajduje się także Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Z racji koronawirusa oczywiście również zamkniętego, ale są tam naprawdę fajne rzeczy do zobaczenia. Także jak będzie możliwość, to przy szukaniu kolejnych atrakcji na pewno tu zaglądniemy. A póki co odsyłamy Was do ich strony internetowej.

Eksponaty takie jak odciski i odlewy zwierząt myślę, że mogą zaciekawić nie jednego smyka. A oprócz tego rekonstrukcja jaskini, w której słyszymy głosy nietoperzy i kapiących kropel wody to będzie zwiedzanie z przygodą. Znajdziemy tu także wielką makietę Ojcowskiego Parku Narodowego, szczątki mamuta i niedźwiedzia jaskiniowego oraz salę z dioramą, czyli przeszkloną salę z fotografiami grzybów, roślin, drzew, krzewów oraz zwierząt znajdujących się na terenie Parku.

Ścieżki dydaktyczne na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego

W Dolinie Prądnika wytyczono dwie ścieżki edukacyjne : „Chełmowa Góra” prowadząca do jaskini Łokietka oraz „Jaskinia Ciemna – Góra Okopy” prowadząca na Górę Koronną, a także ścieżkę w Dolinie Sąspowskiej oraz przy Centrum Edukacyjno – Muzealnym. Warto więc poznać te ścieżki i wyruszyć na małą edukację w teren.

Jak dojechać do Ojcowa?

Ojców znajduje się 30 kilometrów od Krakowa. Droga prowadzi trasą na Olkusz, a następnie w Jerzmanowicach odbija się w prawo na Ojców i Skałę.

Parkingi w Ojcowie znajdują się dwa. Ten na dole płatny 20 zł od samochodu. Mapa poniżej.👇


Oczywiście Dolina Prądnika kryje wiele innych wspaniałych atrakcji oprócz samego Ojcowa. Uznawana jest za najpiękniejszą dolinę całej Jury Krakowsko – Częstochowskiej, dlatego jeszcze nie raz o niej napiszemy. Do niej należy także Zamek w Pieskowej Skale. Więc jeśli macie więcej sił i czasu to przejedźcie się tam także. To około 7 kilometrów od parkingu w Ojcowie. Tam możecie zwiedzić wspaniały zamek oraz zobaczyć słynną Maczugę Herkulesa. Kiedyś na pewno zrobimy też wpis o tym miejscu. 😉

Podsumowując, może Ojców i Dolina Prądnika to miejsce oczywiste na spacer dla większości to jednak my lubimy tu wracać. Chociażby dla samych widoków. A i atrakcji w tym miejscu nie brakuje, więc na pewno będzie to udany dzień i z pewnością bez nudy dla dzieci. 😉


Jeśli szukacie innych ciekawych miejsc, na spędzenie czasu w pięknych okolicznościach przyrody z dziećmi, to polecamy spacer w Dolinie Mnikowskiej lub w Dolinie Eliaszówki. Więcej inspiracji znajdziecie także na blogu w zakładce NA SPACER, OKOLICE KRAKOWA oraz PLACE ZABAW.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!