Muzea przyjazne dzieciom

Muzeum Archeologiczne i zwiedzanie z dzieckiem?

Czy muzeum archeologicznego to dobre miejsce, żeby wybrać się tu z dziećmi? Otóż nie tak do końca! My zabrałyśmy tu nasze przedszkolaki – wiek 4.5 roku z kilku powodów. Po pierwsze miałyśmy (co nie zdarza się często) wolne przedpołudnie od młodszych pociech. Do tego był niedzielny poranek i obiecałyśmy dzieciom lody na rynku, ale nam było mało i padł pomysł na odwiedzenie muzeum! A jak niedziela i rynek to idealnym pomysłem jest muzeum archeologiczne. A dlaczego? Bo blisko rynku, bo w niedzielę wstęp bezpłatny, bo dawno same nie byłyśmy! Dla turystów to fajny pomysł, żeby przy okazji i za darmo zobaczyć coś poza starym miastem, Wawelem i bulwarami wiślanymi.

Co zobaczymy w krakowskim muzeum archeologicznym?

Jest tu naprawdę bogata ekspozycja m.in.: bogowie starożytnego Egiptu, pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski, peruwiańskie zbiory Klugera, kamienie mikrorzyńskie, Światowid ze Zbrucza. Niesamowite były dla nas sarkofagi, które za specjalnymi szybami utrzymywały inną temperaturę niż otoczenie. Największe wrażenie robi jednak wystawa, prezentująca różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski – od człowieka neandertalskiego po średniowiecznego. W najbardziej rozpoznawalnej sali muzealnej znajdują się 24 figury ludzi ubrane w zrekonstruowane stroje. Co ciekawe ich rysy odtworzono naukowymi metodami w zakładzie medycyny sądowej, na podstawie czaszek osób, których groby zostały znalezione przez archeologów! W miejscu tym znajdziemy również makiety domostw – od podkrakowskich obozowisk jaskiniowych, po średniowieczne krakowskie wieże. Przy dzieciakach, których trzeba pilnować, niestety zagłębić w historię nie dało się zbyt dużo, ale i tak uważamy, że trochę w ich i naszych głowach zostanie.

Czy i co podobało się tu dzieciom?

Jasne, że się podobało! Najbardziej chyba mumie i ciekawe wyroby z gliny. Super były szkiełka, przez które można było podejrzeć obrazki, gdzie pokazywana była rewolucja człowieka i mapy. Jednak tu musiałyśmy się wiele nadźwigać, bowiem umieszczone były one na wysokości dorosłego człowieka. Dziecko nie miało szans samo podskoczyć. Może przydałoby się tu postawić stołeczki dla dzieci? Dużo by to ułatwiło! Oczywiście ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach ekspozycja prezentująca różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski. Jagoda z zafascynowaniem oglądała, jak zmieniały się stroje i buty (!) ludzi na przestrzeni wieków. A na małym fanie kosmosu wrażenie zrobił granatowy sufit oświetlony małymi światełkami, trochę przypominającymi gwiazdy. Ach te dzieciaki i ich wyobraźnia i zupełnie inne spojrzenie na otaczającą nas przestrzeń.

Warto poświęcić czas i odwiedzić to miejsce z dziećmi i w jakim wieku?

Samo muzeum archeologiczne jest naprawdę godne odwiedzenia, choć z dziećmi polecamy raczej starszymi. Z maluchami może być ciężko na czymkolwiek się skupić, bo jednak to miejsce, gdzie nie można niczego dotykać, a biegające brzdące raczej poleceń grzecznie w takich miejscach nie słuchają. My jak już pisałyśmy byłyśmy z prawie 4.5 latkami. Według nas ten wiek jest ok, choć wiadomo to muzeum, a dzieci no nie oszukujmy się, nie będzie interesować wszystko. Choć mamy nadzieję, że coś tam zapamiętają, bo wiadomo, każda taka wycieczka kształci.

Z wózkiem i małym dzieckiem da radę?

Nie ma szans. Jest tu dużo schodów, do tego w części pomieszczeń jest zgaszone światło, co niekoniecznie fajne może być dla maluchów, które mogą się tu bać. Choć my kilka innych muzeów zobaczyliśmy przy użyciu nosidła lub chusty, wiec się da, ale tu raczej malutkie dzieci byłyby naszymi biernymi obserwatorami.

Piękny ogród muzeum

Przed budynkiem muzeum archeologicznego jest piękny i całkiem spory ogród. Jest tu parę ławeczek, trochę cienia, lecz głównie dużo słońca. Po zwiedzeniu fajne tu było usiąść, zjeść coś, a dzieciaki miały gdzie trochę pobiegać. Wstęp do samego ogrodu to koszt 2 zł jeśli ktoś miałby ochotę pospacerować w zacisznym miejscu przy krakowskich plantach. Teraz była tu tylko kwitnąca magnolia, ale za niedługo róże i inne kwiaty nadadzą temu miejscu magicznej aury.

Gdzie znajduje się dokładnie muzeum archeologiczne, jak dojechać, gdzie zaparkować?

➡️ Dokładny adres: 31-002 Kraków, ul. Senacka 3. Tak naprawdę rzut beretem z Rynku Głównego. Ale uwaga – wejście jest od ul. Poselskiej (na zdjęciu poniżej mapy pokazujemy jak wygląda – jest tam duży metalowy napis muzeum). Lokalizację pokazujemy na mapie poniżej. 👇


➡️ Parking – stare miasto to płatna strefa, w niedzielę parkowanie jest bezpłatne.

Cennik:

  • normalny bilet – 10 zł
  • ulgowy – 6 zł

Dzieci do lat 7 wstęp za darmo.

W niedzielę wstęp bezpłatny!

Pełny cennik, obowiązujące zniżki na bezpośrednio na stronie muzeuem – LINK.

Godziny otwarcia muzeum Archeologicznego w Krakowie:

  • poniedziałek, środa, piątek        9:00 – 15:00
  • wtorek, czwartek                      9:00 – 18:00
  • sobota                                    NIECZYNNE
  • niedziela                                11:00 – 16:00 

‼️W godzinach 13:00 – 13:30 NA WYSTAWACH PROWADZONA JEST DEZYNFEKCJA. Ogród przy Gmachu Głównym Muzeum czynny w godzinach otwarcia wystaw.

Kończąc, my do muzeum lubimy chodzić, nasze przedszkolaki również. Okazuje się, że muzea nie do końca dedykowane dzieciom też mogą być dla nich ciekawe. Mogą rodzić kolejne pytania na temat spotkanych eksponatów. Jak już to kilka razy pisaliśmy, wyjście do muzeum dużo dzieci uczy. Nie koniecznie tego, z czym związane jest miejsce, ale samego obycia w takich miejscach. Co więcej, wzbudza ich ciekawość, oraz pokazuje, że odwiedzać obiekty kulturalne warto!


Przypominamy też, jeśli ktoś nie wie, w sąsiedztwie muzeum archeologicznego jest extra plac zabaw nawiązujący właśnie do muzeum. Plac zabaw nazywa się „Plantuś”, choć wielu znanym jako archeologiczny plac zabaw.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *