Kraków - Centrum Miasta dla dzieci,  Muzea przyjazne dzieciom,  Weekendowa pigułka dla małych turystów

Pałac Krzysztofory – stała wystawa „Kraków od początku, bez końca”

Po 5 latach od remontu nowy Pałac Krzysztofory znów zaprasza w swoje progi. Bardzo cieszymy się, że przygotowana wystawa stała „Kraków od początku, bez końca” zachęca do odwiedzin dużych jak i tych małych turystów. Co znajdujemy tu ciekawego, co zainteresuje najmłodszych? Oprócz ogromnej dawki wiedzy i historii o Krakowie są też miejsca, w których maluchy mogą podotykać i przymierzyć niektóre eksponaty. Ale zacznijmy od początku.

Pałac Krzysztofory – zwiedzanie z dziećmi

Całość wystawy jak sama nazwa wskazuje, opowiada o historii Krakowa, tej odległej, tej teraźniejszej i tej, co nadejdzie. Kilkaset eksponatów przenosi nas w czasie do odległego w czasie miasta Krakowa. A kolejne instalacje pokazują, ku czemu będzie dążyło miasto. Warto też dodać, że na wystawie pojawia się wiele multimediów i elementów do interakcji z odwiedzającym. Wystawa jest do tego bardzo kolorowa, ciekawie zorganizowana i nie idzie się tu nudzić podczas zwiedzania, co jest istotne przy wizycie z dziećmi!

Spotkanie z Lajkonikiem 🙂

Zwiedzanie można rozpocząć od szatni orszaku Lajkonika. Zaraz za kasami znajduje się bowiem pokój, gdzie podglądniecie jak Lajkonik, szykuje się do orszaku. Tu na ekranie zobaczycie Lajkonika. Może trochę strasznego, ale w sumie takiego prawdziwego, który po rynku krążył wraz ze swym orszakiem, zawsze w oktawę Bożego Ciała – w czwartek, tydzień po Bożym Ciele. To w końcu jeden z głównych symboli Krakowa, więc nie mogło go tu zabraknąć. W tej sali znajdują się też szaty, obuwie i instrumenty, które można pooglądać.

Kraków – od początku …

Oficjalne zwiedzanie Pałacu rozpoczynamy od poziomu -1. Wchodząc do podziemi Pałacu, spotykamy się z rzeźbami Bronisława Chromego, tak tego samego który stworzył smoka wawelskiego i który swoje prace trzyma w Parku Decjusza. Jest miejsce, gdzie możecie przymierzyć zbroję, kaski i hełmy, potrzymać w ręce berło królewskie. Poznajemy dawne dzieje Krakowa, dzięki Tadeuszowi Kantorowi, dzięki legendom, rzeźbom i obrazom. Naszym chłopakom spodobały się oczywiście dawne znaki i pojazdy, które można było podotykać.

… bez końca

Jeśli chodzi o wystawę w górnej części Pałacu Krzysztofory, to zwiedzanie zaczyna się od pięknej sali reprezentacyjnej.

Fajnym pomysłem, który podobał się dzieciom jak i nam, była sala, w której ustawiono drzewo zbudowane z plastikowych butelek, a pośrodku byli słynni mieszkańcy Krakowa oraz ich zwierzaki.

Dla nas rodziców sala ukazująca teraźniejszy Kraków zrobiła efekt wow. Zobaczycie tu wystawę poświęconą flagom uczelni krakowskich, ze zdjęciami z juwenaliów oraz bardzo na czasie – czyli teatr jest nasz, Ukraina, „Nie dla S7”.

Największa atrakcja – wejście do szopki krakowskiej!

Największe wrażenie robi jednak ostatnia sala wystawy – czyli wejście do szopki krakowskiej. Jak to możliwe? Otóż jest to ogromna sala zrobiona na wzór szopki, ze sreberek i innych świecidełek. Wejście do tej sali, która była szopką to niesamowite przeżycie dla dzieci i dla dorosłych. Trochę jak wejście do czegoś magicznego, co zazwyczaj znamy z małej wersji.

Czy da się zwiedzać z wózkiem?

Same sale na poszczególnych piętrach – tak da się je zwiedzać z wózkiem. Jednak na poziom -1 nie dojeżdża winda. Tu wózkiem się nie da zjechać, a do pokonania jest sporo schodów w dół. W muzeum jest winda i działa, ale można się nią dostać jedynie na górne piętra. Tam można śmiało wjechać wózkiem, bowiem jest sporo miejsca. My nie zabieraliśmy tutaj ze sobą wózka. Wiemy też, że jeśli ktoś chce, to wózek można zostawić w szatni.

Pałac Krzysztofory godziny otwarcia:

Wtorek – niedziela: 10:00 – 18:00, ostatnie wejście o godzinie 17, a grupy zorganizowane o 16.45.

➡️ Wtorek wstęp na wystawę stałą bezpłatny!

Cennik:

  • Bilet normalny – 28 zł,
  • Ulgowy – 24 zł,
  • Rodzinny – 56 zł,
  • Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.

Możliwość skorzystania ze zniżki Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty. Możliwość kupna łączonego biletu z Wieżą Ratuszową.

Gdzie znajduje się Pałac Krzysztofory?

➡️ Adres: Rynek Główny 35. Lokalizacja na mapie poniżej. 👇


Z piętra Pałacu rozpościera się taki piękny widok na płytę Rynku Głównego.

🅿️ Parking – w strefie płatnego parkowania, wokół Rynku – najbliżej Plac Matejki lub Stary Kleparz.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Stary Kleparz.

👉 W Pałacu Krzysztofory odbywają się też wystawy czasowe. Warto zajrzeć na stronę internetową muzeum i zobaczyć, co aktualnie można jeszcze zwiedzać. W okresie świąt bożonarodzeniowych jest tu wystawa pokonkursowa Krakowskich Szopek.

Nam najbardziej w Pałacu Krzysztofory podobało się to, że coraz więcej eksponatów wychodzi naprzeciw dzieciom i te małe rączki mogły wiele podoświadczać. Świetną sprawą była możliwość przymierzenia zbroi, potrzymanie miecza, ubranie się w strój krakowski, dotknięcie starych autobusów i aut, pogłaskanie psa Dżoka. Wszystko to sprawia, że dzieci chcą chętniej wyruszać do muzeów, a przy okazji wycieczek można przemycać im coraz więcej historii i nauki przez zabawę.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!