Kraków - Centrum Miasta dla dzieci,  Place zabaw,  Weekendowa pigułka dla małych turystów

Plac zabaw „Plantuś” – za magiczną bramą!

To kolejny nowoczesny i niesamowity plac zabaw! Położony w samym centrum Krakowa, kilka kroków od Rynku Głównego i Wawelu. Na plantach, obok Muzeum Archeologicznego. Z daleka od ulicy, za „magiczną” bramą kryje się plac zabaw „Plantuś”! Nawiązywać ma tematycznie właśnie do eksponatów z Muzeum Archeologicznego.

Większość rzeczy na placu zabaw wykonana jest z naturalnych materiałów, a więc dominuje tutaj drewno. Część podłoża przy huśtawkach wysypana jest wiórami, pozostała część to tworzywo amortyzujące upadki. 😉

Temat przewodni placu zabaw – domy

Pewnie większość Krakusów zna ten plac zabaw, ale czy wiecie, co on ma oznaczać? Czy czytaliście tablicę przy wejściu na ten plac zabaw, bo my musimy się przyznać, że pomimo tego, że byliśmy tu naprawdę bardzo dużo razy, dopiero teraz zagłębiliśmy się w historię powstania tego miejsca.

Całość placu zabaw ma nawiązywać do historii ludzkiego osadnictwa, czyli tego jak mieszkali dawniej ludzie. Zapraszamy Was więc na wycieczkę!

Miejsca do zabawy dla dzieci symbolizują tu domy, w jakich mieszkali ludzie. I tak wczytując się w opisy, dowiadujemy się, że:

  • jaskinię symbolizuje tu pagórek do wspinaczki,
  • szałasy to trzy zjeżdżalnie,
  • chatę obrazuje piaskownica,
  • kamienice to trzy huśtawki (bocianie gniazdo, huśtawka dla bobasa, a także normalna dla starszaka).

Fajne, co nie? Nam się bardzo to spodobało! Co więcej, właśnie w sąsiadującym Muzeum Archeologicznym znajdziemy makiety domów z różnych epok. Czyż nie zachęciło już Was to do odwiedzenia również muzeum, bo nas tak!

Przemyślany podział na strefy

Cały plac zabaw został także podzielony na strefy: zabawową, edukacyjną, roślinną i wypoczynkową.

Część zabawowa to tak naprawdę mały ogród doświadczeń. Mamy tutaj huśtawki, zjeżdżalnie, trampolinę. Są ścianki wspinaczkowe, kubełkowe karuzele, małe elementy akustyczne i tę ciekawą piaskownicę z kubełkami na szynie. Bomba, nam się bardzo podoba! Na pewno zaciekawi ona dzieci, bo to nie taka zwykła piaskownica. 😉

Część edukacyjna to wymalowane na murze różnego rodzaju eksponaty, a także tabliczki z krótkim opisem dla małych ciekawskich. Choć i rodzice mogą się dowiedzieć tu coś ciekawego. Na przykład: skąd się wzięła nazwa „sierpień”? Z czego zbudowany jest wszechświat i co wspólnego ma z tym Światowid? A wszystko to oczywiście ściśle powiązane z eksponatami muzeum. 😀

Część roślinna to wkomponowane rośliny na całym terenie placu zabaw. Znajdziemy tutaj dużo zieleni, trawy ozdobne. Główna część tej strefy zaś znajduje się na samym końcu placu. Rosną tu kwiaty i jest polana do zrobienia pikniku. Cały plac zabaw jest dobrze nasłoneczniony, więc idealny na ładną pogodę.

Jest też coś dla małych dzieci

Dla maluszków nie chodzących, a już raczkujących mamy na placu zabaw specjalne miejsce – mały podest – na którym mogą raczkować, układać z klocków zwierzątka, a także poprzeglądać się w lusterku lub pobawić koralikami na liczydle.

Plusy i minusy placu zabaw „Plantuś”

Wielkim plusem jest także dostępność tego miejsca dla dzieci niepełnosprawnych! Co więcej, przy wejściu na plac zabaw „Plantuś” możemy zobaczyć mapę dotykową całego obiektu napisaną alfabetem Braille’a. Super przemyślane są tu szerokie huśtawki i wjazd na trampolinę bezpośrednio z wózka.  

Przy wejściu znajdziemy także stojaki na rowery oraz wózki. Wzdłuż murku powstała bardzo duża ilość ławek i stolików dla rodziców. Oczywiście na całym placu zabaw mamy też kilka ławek rozsianych po różnych miejscach.

Ponadto tu jest po prostu ładnie. Kolorystyka placu zabaw ma nawiązywać do barw Krakowa, dlatego większość to biel i niebieski.

Kolejnym plusem jest to, że jest tylko jedno wejście i wyjście z tego placu zabaw, a więc mamy swoją pociechę na oku i raczej mała szansa na zgubienie dziecka. 😉

Minusem na pewno będą tłumy, gdyż unikatowy plac zabaw przyciąga o każdej porze roku duże ilości dzieci wraz z opiekunami. Także brak zadaszenia może okazać się na minus, bowiem przy wielkich upałach lub deszczach nie ma się tu gdzie schować. Jedynie cień dawać mogą wysokie mury wokół, ale jest to zależne od pory dnia.

Godziny otwarcia placu zabaw:

Kwiecień – Wrzesień: 7:00 – 20:00

Październik – Marzec: 8:00 – 17:00

Gdzie dokładnie znajduje się plac zabaw „Plantuś”?

Adres placu zabaw to: ul. Kanonicza 13A w Krakowie. Jednak dla tych, którzy nie wiedzą, gdzie jest plac zabaw „Plantuś” – wejście znajduje się od plant od ulicy Straszewskiego, obok Seminarium. Lokalizacja poniżej. 👇


Jeśli chodzi o parking to najlepiej zaparkować wzdłuż ul. Straszewskiego lub ul. Bernardyńskiej. Malutki parking jest także przy ul. Świętego Idziego lub wielki parking podziemny przy placu na Groblach. Z wszystkich lokalizacji około 5 – 10 minut na nogach, więc nie ma tragedii.

Jeśli chodzi o dojazd komunikacją miejska, to najlepiej wysiąść na przystanku przy Filharmonii, a więc dojedziecie tu tramwajem linii 2,8, 13, 18 oraz 70.

Podsumowując, bardzo nas cieszy to, że powstające obecnie place zabaw są budowane głównie z drewna, a także mają jakiś motyw przewodni, dzięki czemu jeszcze bardziej mogą zaciekawić naszych smyków.


Jeśli szukacie innych ciekawych placów zabaw w pobliżu, to zajrzyjcie do Parku Krakowskiego lub Placu zabaw „Dzikie Planty”. Więcej inspiracji znajdziecie także na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook. 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


2 komentarze