Kraków - Centrum Miasta dla dzieci,  Muzea przyjazne dzieciom

Muzeum Przyrodnicze w Krakowie

Muzeum Przyrodnicze w Krakowie to niezwykle ciekawe i piękne miejsce, które kryje się za murami starej kamienicy przy ul. Św. Sebastiana. Trochę może zmylić wejście przez długi korytarz, gdzie po prawej stronie jest punkt odbioru paszportów. Ale warto tu wejść, bo to muzeum bezsprzecznie zainteresuje Wasze dzieci.

Muzeum Przyrodnicze w Krakowie, co tu zobaczymy?

Jak przyrodnicze to oczywiście elementy przyrodnicze – dokładnie tak. W muzeum zgromadzone są zbiory liczące ponad dwa miliony eksponatów. Miejsce to słynie z posiadania jedynego na całym świecie zachowanego w całości nosorożca włochatego ze Staruni. W muzeum zobaczymy wystawy stałe: Świat łowców mamutów. Paleolit – przyroda i sztuka, Rozmowa z kamieniem, Mięczaki Świata. Ponadto znajduje się tu wiele wystaw czasowych: Fauna Polski, Gatunki obce w faunie Polski, Zwierzęta krain polarnych, Fauna wysokogórska, Kraby, Świat motyli, Minerały fluorescencyjne, Świat gadów, Woda – podstawa Życia na Ziemi, Las tropikalny. Oprócz wypchanych zwierząt są też jaszczurki w terrariach, akwaria z rybami oraz jedna małpka.

W pierwszej sali znajdują się wystawy Fauna Polski, Gatunki obce w faunie Polski oraz Świat motyli. Uwagę dzieci przyciągnie szczególnie ta pierwsza. Jest to ekspozycja pokazująca wypchane zwierzęta: od wielkiego niedźwiedzia i dzika, poprzez wiewiórki, jeże i łasiczki, a nawet ptaki. Jest tu pokazanych ponad 40 okazów. Bez wątpienia dużym plusem jest fakt, że wszystkie okazy są podpisane, więc nie ma obaw o pytania przedszkolaków: „Mamo, a co to?” Wtedy mama patrzy na numerek, na listę i ma odpowiedź na każde pytanie! Nawet o jemiołuszkę. 😅

Ta pierwsza sala oczywiście bardzo mocno zainteresowała nasze dzieciaki. Oprócz zwierząt znajduje się tu również okazała wystawa motyli, choć nie było z nami fanki motylków – Jagody, jednakże Piotruś kazał mamie robić jak najwięcej zdjęć dla siostry!

Minerały fluorescencyjne

Następnie przechodzi się do wystawy pokazującej skamieniałości. Wiecie, skałki są mało ciekawe dla dzieci. Ale nie tu – bowiem wielkie muszle, ogromny krab albo minerały fluorescencyjne niewątpliwie robią tutaj wielki szał! To był HIT! Gdy w małej salce eksponującej takie cuda gaśnie światło, skały zaczynają świecić na różne kolory. Był naprawdę efekt wow! W rezultacie mały człowiek został zaciekawiony tematem skałek i dalej w gablotkach jeszcze bardziej poszukiwał czy któraś z nich też mogłaby świecić.

Jaskinia i mini las tropikalny

Zwiedzając dalej Muzeum Przyrodnicze, przechodzimy przez jaskinię. W niej zobaczymy kolejne skałki, kilka akwariów, a na końcu znajdziemy się w mini lesie tropikalnym. Tu nagle robi się pięknie zielono, duszno i wilgotno jak w tropikach. Warto tutaj dodać, że nawet dźwięki pozwalają nam przenieść się w to miejsce, jakby było prawdziwe. Słychać stukot wodospadu i ćwierkanie ptaków. Naprawdę bardzo fajnie jest to zrobione i super się to zwiedza.

W tym miejscu znajdują się schody prowadzące na piętro, gdzie jest kontynuacja wystawy. Nie ma tu windy, wózkiem nie da się wjechać. Ja zostawiłam wózek przy schodach na dole.

Na piętrze znajduje się kilka bardzo dużych dioram, a w nich przedstawione kolejne zwierzęta. Niewątpliwie wrażenie robi tu wielki krokodyl z otwartą paszczą, ogromny boa dusiciel oraz zwierzęta wysokogórskie. Nas zainteresowała oczywiście diorama ze zwierzętami krain polarnych, a szczególnie ulubione Piotrusia pingwiny i maskonury.

Prawdziwe jaszczurki, gady, a nawet małpka

Godnym uwagi jest fakt, że znajdziemy tutaj także prawdziwe zwierzęta. Za szybami można zobaczyć sukulenty oraz kilka jaszczurek i gadów oraz skaczącą po gałęziach małpkę Tamarynę białoczubą. Na piętrze spędziliśmy naprawdę sporo czasu, oglądając wystawy i obserwując zachowanie prawdziwych zwierząt. Schodząc na dół w kolejnej salce znajduje się kilkanaście akwariów z rybkami. Nie muszę dodawać, że dzieci zawsze akwaria interesują, więc długo wpatrywaliśmy się w pływające leniwo kolorowe rybki.

Nosorożec z Staruni

Kolejna i zarazem już ostatnia sala to wystawa „Świat łowców mamutów. Paleolit – przyroda i sztuka”. Przedstawia ona szczątki wymarłych, dużych zwierząt.

Bez wątpienia muzeum to słynie z posiadania jedynego na całym świecie zachowanego w całości nosorożca włochatego. To naprawdę niesamowity okaz, bowiem do dzisiejszego dnia zachował się nie tylko jego szkielet, ale również skóra, mięśnie, tkanki i wnętrzności. Z pewnością brzmi to bardzo niesamowicie, a patrząc na niego oko w oko przez szybę, ciężko uwierzyć, że jest tak dobrze zachowany, mając ponad 30 tysięcy lat! Niemniej jednak jest najcenniejszym eksponatem muzeum.

Z ciekawostki dodam, że okaz ten został odnaleziony w kopalni na terenie Ukrainy, a jego szczątki tak dobrze zostały zachowane, ponieważ w kopalni zakonserwowały go sól i wosk. Blisko zaprezentowany jest równie cenny szkielet mamuta włochatego oraz niedźwiedzia jaskiniowego. Bezsprzecznie to bardzo interesująca część muzeum!

Czy da się tu poruszać wózkiem?

Po piętrach tak. Wszędzie jest szeroko, wygodnie. Ale na pierwsze piętro i do takich gablotek jak na zdjęciu poniżej prowadzą schody. Oczywiście można wózek ewentualnie wnieść lub zostawić go w szatni przy schodach (ja tak zrobiłam).

Muzeum Przyrodnicze w Krakowie – ceny

  • Bilet normalny – 20 zł,
  • Ulgowy – 16 zł (przysługuje dzieciom od lat 3, studentom, emerytom)
  • Rodzinny – 65 zł,
  • Usługa przewodnicka – 60 zł.

Zniżka z KDR.

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek, Niedziela: zamknięte.
  • Wtorek – Piątek: 9:00 – 15:00.
  • Sobota: 12:00 – 18:00.

Kasa biletowa zamykana jest na 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Gdzie znajduje się Muzeum Przyrodnicze, jak dojechać, parking?

➡️ Adres: ul. Św. Sebastiana 9. Lokalizacja pokazana poniżej. 👇 Z rynku ok. 10 min wolnym spacerkiem.


🅿️ Parking – w strefie płatnego parkowania – na ul. Sebastiana oraz w bocznych uliczkach.

➡️ Dojazd komunikacją miejską: najbliższy przystanek Wawel, Św. Gertrudy.

Na koniec podsumowując, napiszemy oczywiście, że to obowiązkowe muzeum do zobaczenia w Krakowie z dziećmi. Zachwyci najmłodszych, ale również dorosłych. A bliskość od Rynku Głównego sprawia, że to także idealny punkt dla odwiedzających Kraków.


Jeśli już będziecie w pobliżu, to polecamy Wam plac zabaw „Dziekie Planty” albo ciut dalej plac zabaw „Plantuś”. A jeśli szukacie inspiracji NA SPACER lub kolejnych fajnych PLACÓW ZABAW to zapraszamy do naszych zakładek.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!