Muzea przyjazne dzieciom

Muzeum Podgórza z dzieckiem – krótka, lokalna lekcja historii

Od razu na wstępie chcemy napisać, że Podgórze jednej z nas jest bardzo dobrze znane, bowiem od dziecka mieszkała tutaj z rodzicami. Także Muzeum Podgórza musiało znaleźć się w naszych opisanych miejscach, a dodatkowo jest to muzeum przyjazne rodzicom z dziećmi, więc tym bardziej zasługuje na wpis. Ale zacznijmy od początku. Co pokazuje? Co tutaj jest przyjaznego dla dzieci?

Odkryj Podgórze – czyli o czym jest wystawa?

Muzeum Podgórza to bardzo lokalne miejsce. Szczególnie zaciekawi ono mieszkańców tej dzielnicy, ale nie tylko. Uważamy, że wystawa tu zaprezentowana „Miasto pod kopcem Kraka” – może zainteresować historią tej dzielnicy. Wystawa główna pokazuje nam dzieje chronologiczne Podgórza. Jak kształtowało się miasto i dzielnica Podgórze. Zwiedzając muzeum, dowiadujemy się, jakie postaci są ważne dla Podgórza, jakie miejsca i wydarzenia wpłynęły na jego współczesny wygląd. Tak naprawdę historia dzielnicy pokazana jest dosłownie od jurajskich amonitów po teraźniejszość.

Zwiedzanie interaktywne w muzeum Podgórza

Zwiedzać muzeum możemy – słuchając, bowiem jest wiele nagrań i filmów. Poprzez dotykanie – eksponaty są specjalnie oznaczone znaczkiem z rączką – dziecko może łatwo rozpoznać, co można dotknąć, a czego nie. Dzięki temu wiele z nich nadaje się dla dzieci, ponieważ można je podoświadczać m.in. rozsuwana makieta kopca. I wielki plus, że przy niej były stołeczki dla dzieci, aby mogły na nich stanąć.

W muzeum czekają także dla najmłodszych interaktywne zabawy, zagadki, miejsca niezwykłe, w których dzieci poznają kawałek tradycji i historii miasta. My uwielbiamy taką naukę przez zabawę, więc tutaj wielki plus dla muzeum Podgórza za te udogodnienia. Znajdziecie tu m.in.: układankę na magnesy, podświetlane kontury granic Polski z różnych okresów.

Dodatkowe udogodnienia dla rodzin z dziećmi

➡️ Całe muzeum można zwiedzić z wózkiem. Wystawa stała jest na parterze. Na piętrze są prezentowane wystawy czasowe. Na górę można wjechać windą.

👉 Dostępne są też toalety i przewijak.

➡️ Całe muzeum nie jest duże, do zwiedzania jest kilka sal, więc dla dzieci – idealne. Nie ma obaw, że za bardzo się zmęczą chodzeniem.

👉 Dostępne są audioprzewodniki.

➡️ Przy muzeum działa kawiarnia.

Godziny otwarcia muzeum Podgórza:

  • Środa – niedziela – 10:00- 17:00
  • Poniedziałek, wtorek – nieczynne

W środę jest bezpłatny wstęp (tylko na wystawę stałą). Ostatnie wejście na wystawę o godzinie 16.30.

Cennik biletów:

  • Normalny 14 zł,
  • Ulgowy 10 zł,
  • Rodzinny 28 zł,
  • Oprowadzanie po wystawie 110 zł.

Dzieci do 7 roku życia upoważnione są do bezpłatnego wstępu.

Bilet kupiony na wystawę stałą „Miasto pod kopcem Kraka” upoważnia do zwiedzenia w jego cenie wystawy czasowej.

Gdzie znajduje się Muzeum Podgórza, jak dojechać, parking?

➡️ Adres: ul. Limanowskiego 51. Lokalizacja pokazana na mapie poniżej. 👇


🅿️ Parking – w strefie płatnego parkowania – przy ul. Św. Kingi, Tarnowskiego, Hetmańskiej

➡️ Dojazd komunikacją miejską: najbliższy przystanek Podgórze SKA.

Czy nam się podobało? Tak, choć wiadomo, że przeważająca część muzeum to historia, dużo historii. Dlatego też uprzedzamy, że dla dzieci może nie być to ciekawe miejsce. Niemniej jednak dzięki przygotowanym elementom, które można doświadczać dzieci nie nudziły się tu i mogły zwiedzać razem z nami. A późniejszy spacer na Kopiec Krakusa pokazał, że coś w tych małych głowach zostaje. 😉


A jeśli już będziecie w pobliżu, to zapraszamy Was na spacer na Kopiec Krakusa, który opisywałyśmy TUTAJ. Możecie się także wybrać na spacer na super plac zabaw na Plantach Nowackiego. A jeśli szukacie inspiracji NA SPACER lub kolejnych fajnych PLACÓW ZABAW to zapraszamy do naszych zakładek.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!