Muzea przyjazne dzieciom,  Wycieczki poza Kraków

Krynica-Zdrój z dzieckiem – Muzeum Zabawek

Krynica-Zdrój z dzieckiem, czyli nasz kolejny pomysł na weekend. Czy w Krynicy jest co robić? My uważamy, że tak. Oprócz stoków narciarskich, mamy kolej gondolową na Jaworzynę, mamy wieżę widokową na Słotwiny Arena, Górę Parkową i mamy też Muzeum Zabawek, które tym razem w końcu odwiedziliśmy i to był strzał w dziesiątkę. Podczas naszego 1-dniowego wyjazdu do Krynicy postawiliśmy na tradycyjny spacer do pijalni i oczywiście wypicie Słotwinki. Zwiedziliśmy także piękne Muzeum Zabawek i park Słotwiński z małą tężnią w centrum parku. Niestety w czasie pandemii kolejka na Górę Parkową nie kursuje, a na wieżę widokową się spóźniliśmy, nad czym bardzo ubolewamy, bo zwlekaliśmy ze względu na mgłę i okazało się, że w okresie zimowym czynna jest tylko do godziny 15. Ale pomimo tego mieliśmy naprawdę super dzień!

Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdrój

Muzeum Zabawek zrobiło na nas piorunujące wrażenie. Dzieci były zachwycone, a niektóre wystawy, zwłaszcza te „ruszające się” cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieciaków. Oczywiście największym hitem były klocki Lego oraz pociągi.

Muzeum Zabawek w Krynicy, co ciekawe jest prowadzone przez małżeństwo, które było pasjonatami zabawek i postanowiło otworzyć w 2010 roku muzeum, w którym zgromadzili ponad 3 tysiące eksponatów. Co więcej, zbiór ten jest prywatną własnością jednej osoby, a dokładnie jednej z mam tych Państwa!

Zabawki, które znajdują się w muzeum to zabawki od starożytności po lata 80. XX wieku. Znajdziemy tam nawet szkolną klasę. Setki lalek, militariów, żołnierzyków, kolejek, teatrzyków, a także zestawów klocków Lego. To wszystko robi niesamowite wrażenia. My jako osoby dorosłe pamiętamy niektóre ze zgromadzonych tam zabawek z czasów naszego dzieciństwa. Gry wideo, stare zestawy klocków Lego – nasi tatusiowie stali i wzdychali, wspominając sobie, jak byli małymi chłopcami i które zestawy dostawali kiedyś na urodziny. A nasze dzieci w tym miejscu fascynowały się wszystkim. Miejsce z pewnością godne polecenia.

Cennik Muzeum Zabawek:

  • Normalny- 15 zł,
  • Ulgowy- 12 zł,
  • Dzieci poniżej 4 lat wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia Muzeum Zabawek:

  • Styczeń – luty: 10-18
  • Maj – sierpień: 10- 19
  • Wrzesień – kwiecień: 10- 17

Gdzie znajduje się Muzeum Zabawek?

Muzeum znajduje się w samym centrum Krynicy Zdrój, na ul. Piłsudskiego 2. Lokalizację zaznaczamy na mapie poniżej. 👇


Park zdrojowy i Pijalnia wód

Pijalnia wód mieści się w centrum miasta, przy Deptaku. Otwarta w godz. 10- 21. W pijalni sprzedawane są wody lecznicze oraz naturalna woda mineralna Kryniczanka. Można tutaj także napić się wody: Jan, Zuber, Słotwinka, Mieczysław i Józef. Tu, choć troszkę poczujecie się jak w dżungli, bowiem w pijalni rosną bananowce, palmy i monstery. I są to naprawdę potężne rośliny. Pijalnia stała się także miejscem organizującym różne koncerty i wydarzenia kulturalne. Pomieści do 1100 osób. Jest bardzo rozpoznawalnym miejscem w całej Małopolsce.

Park zdrojowy właściwie mieści się za pijalnią, czyli w centrum miasta, a jego szczytem jest Góra Parkowa. Znajduje się tutaj górna stacja kolejki linowo – terenowej oraz restauracja. Na górze można także pośmigać na workach ze „specjalnych rynnien”.

Gdzie dokładnie znajduje się pijalnia wód i park zdrojowy?

W samym centrum Krynicy. Na mapie poniżej zaznaczamy lokalizację budynku pijalni wód. 👇


Park Słotwiński z tężnią

Na terenie tego parku także znajduje się pijalnia wody mineralnej, ale jest czynna tylko w okresie letnim (czerwiec-wrzesień) w godz. 10 – 13. Tu można napić się Słotwinki. Pijalnia ta bowiem mieści się w najstarszym zachowanym budynku zdrojowym w Krynicy. Na skraju parku znajduje się tu także zabytkowy pawilon dla orkiestry, który teraz jest restauracją. Obok parku jest oczywiście malutki plac zabaw i siłownia na powietrzu. W 2019 roku park ten odnowiono, a także oddano do użytku tężnię solankową, która cieszy się tu wielkim zainteresowaniem. To darmowa atrakcja dla miasta Krynica.

Gdzie jest park Słotwiński?

Tuż przy wjeździe od strony Nowego Sącza. Na mapie poniżej zaznaczamy jego lokalizację. 👇


Ile się jedzie z Krakowa do Krynicy-Zdrój?

Z Krakowa do Krynicy są ok. 2 h jazdy. Ale warto się tu wybrać. To tu w zeszłym roku, gdy w Krakowie nie było śniegu, pojechaliśmy zobaczyć prawdziwą zimę i się nie zawiedliśmy!

Podsumowując, my uwielbiamy takie jednodniowe wycieczki i odkrywanie na nowo miejsc, które kiedyś zwiedzało się w dzieciństwie. Krynica-Zdrój jest tego doskonałym przykładem, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat miasto zmieniło się bardzo mocno i inwestuje, żeby być atrakcyjnym dla turystów. Muzeum Zabawek wzbudziło w nas wiele pozytywnych emocji, a naszym dzieciom mogło, choć troszkę pokazać, czym bawili się rodzice i dziadkowie.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *