Wycieczki poza Kraków

Szczawnica z dzieckiem – co robić?

Szczawnica z dzieckiem, czy jest co tutaj robić? My odpowiadamy, że tak. Szczawnica to uzdrowiskowe miasteczko w województwie małopolskim. Leży na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, dzięki czemu jest tak popularna wśród turystów. Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole, czy Spływ Dunajcem – chyba każdy bez wątpienia te miejsca kojarzy właśnie z tym miastem. My wybraliśmy się do Szczawnicy na tzw. przewietrzenie głowy, bez większego celu zdobywczego. Nasz plan był jeden – spacer i wjazd koleją na Palenicę. Jedno i drugie się udało. Do tego dopisała pogoda i mieliśmy wspaniały dzień!

Park Dolny i Górny w Szczawnicy

Szczawnica ma dużo zieleni wokół. Piękne parki z mnóstwem zieleni i ścieżek oraz ławeczek, gdzie można odpocząć. My tym razem poszliśmy na spacer najstarszym parkiem zdrojowym w mieście – czyli Górnym, którym doszliśmy do Uzdrowiska, po drodze mijając piękne hotele, budynki.

Promenada wzdłuż potoku Grajcarka – rewelacyjna na spacer z dzieckiem

Polecamy także bardzo przyjemny spacer promenadą wzdłuż potoku Grajcarek. Rozpoczyna się obok dolnej stacji kolejki na Palenicę i ciągnie się na prawie 2 km długości. To świetne miejsce na wypoczynek i aktywne spędzenie czasu wolnego. Oprócz ścieżki pieszej jest także do wykorzystania ścieżka rowerowa. Godnym uwagi jest fakt, że po drodze jest duża ilość ławeczek, pergoli, koszy na śmieci. W ogóle ciekawe podczas naszej wycieczki było to, ze po jednej stronie potoku był śnieg i zimno, a z drugiej wiosna. Dzieci to również zaciekawiło.

Kolej linowa PKL na Palenicy

Dla nas i naszych dzieci to najlepsza atrakcja Szczawnicy. Co prawda, tym razem bez nart, ale i tak warto wyjechać na górę. Na samej Górze, tuż obok górnej stacji kolejki, znajduje się restauracja Szałas. Możecie zjeść tutaj dania barowe, takie jak: żurek, kwaśnicę, kiełbasę z grilla, bigos, zapiekanki, frytki, pierogi oraz szarlotkę, sernik czy gofry. Obok tarasu jest także fantastyczny plac zabaw z długą rurową zjeżdżalnią, która oczywiście była hitem dla dzieciaków. Z tarasu możecie podziwiać przy pięknej pogodzie nawet Tatry. Nam się udało, bo pogoda była przepiękna. Trzy Korony także są widoczne. W lecie działają tutaj również trampoliny oraz tor saneczkowy. W zimie macie przygotowane trasy narciarskie i oprócz kolejki wyciągi orczykowe na górze.

Ważne szlaki z Palenicy:

Dla osób aktywnych zaznaczamy, że macie do wyboru kilka szlaków spod Palenicy:

  • Wysoka przez Łaźne Skały i Durbaszkę – 3.30 godz
  • Schronisko PTTK „Orlica” w Szczawnicy przez Szafranówkę – 45 min
  • Czerwony Klasztor – 3 godz
  • Szczawnica Zdrój centrum – 45 min.

Ceny kolejki:
Wyjazd góra – dół – my płaciliśmy w sezonie niskim normalny bilet – 20 zł, ulgowy – 16 zł, dzieci do lat 4 bezpłatnie.
Szczegółowy cennik – TUTAJ.

Długość wyciągu – 786 m,
Czas wyjazdu – 3 min.

Sanatorium i Pijalnia Wód Mineralnych

W Szczawnicy znajduje się sanatorium „Inhalatorium”, które bezapelacyjnie jest symbolem architektonicznym miasta. Niewątpliwie jest to piękny budynek usytuowany w tak urokliwym miejscu, jakim jest sam Park Zdrojowy. Ogólnie jest tutaj 29 miejsc hotelowych. Leczy się w tym sanatorium głównie schorzenia układu ruchu – choroby stawów i kręgosłupa oraz choroby układu oddechowego.

Pijalnia Wód Mineralnych

Kolejnym miejscem, do którego warto podejść, jest oczywiście Pijalnia Wód Mineralnych. Znajduje się w pięknym budynku w „Domu nad Zdrojami” we wschodniej części Placu Dietla. Można tu spróbować sześciu wód leczniczych, które kosztują około 2-3 zł za kubeczek. Co warto dodać, na piętrze znajduje się galeria obrazów.

Godziny otwarcia Pijalni:
Poniedziałek – Niedziela: 9:00 – 17:50.

Dodatkowe atrakcje w Szczawnicy, których w tym dniu nie udało nam się zobaczyć, ale które są tego warte to oczywiście:

Schronisko PTTK Orlica

Tu można dotrzeć na dwa sposoby. Albo spod kolejki szlakiem około 45 minut drogi, albo od Szczawnicy samochodem. Jest to miejsce, które warto odwiedzić latem i zimą. Pod samo schronisko można podjechać samochodem.

Szafranówka

Szczyt o wysokości 742 m n.p.m. Ze schroniska to około godzina drogi. Znajduje się na granicy ze Słowacją. Stąd do stacji Palenicy jest około 20 minut drogi, w zimie może trochę więcej. Na górze macie polanę widokową, więc widoki przy ładnej pogodzie będą super.

Wąwóz Homole

Musimy wspomnieć o tym pięknym szlaku turystycznym Pienin, który jest jednym z obowiązkowych miejsc do zobaczenia w okolicy Szczawnicy.
Niestety nam nie udało się tam teraz trafić, ale czekamy na wiosnę lub lato i wykorzystamy wolny weekend, żeby tu przyjechać. Wejście do rezerwatu rozpoczyna się we wsi Jaworki, a cały wąwóz słynie z wyjątkowych skał wapiennych i kaskad potoku, który trzeba niejednokrotnie pokonać. A na samym końcu w Dolinie Dubantowskiej czekają liczne ławeczki i stoły na odpoczynek dla zwiedzających.

Spływ Dunajcem

Nie możemy w tym wpisie nie wspomnieć o głównej atrakcji tego miejsca, która rok w rok bije rekordy popularności wśród turystów – czyli spływ Dunajcem. To tutaj, w Szczawnicy kończy się trasa spływu, który rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych.

Gdzie zaparkować w Szczawnicy?

Miasto nastawione jest na turystów, więc na każdym kroku można zobaczyć tabliczki z napisem parking. Ceny około 20 zł za dzień. My stanęliśmy przy dolnej stacji kolejki na Palenicę i okazało się, że parking jest bezpłatny dla użytkowników kolei PKL, ale chyba tylko w zimie. Oprócz tego bezpłatnego parkingu drugi znajdował się obok Pijalni Wód Mineralnych na Placu Dietla.

Dojazd z Krakowa

Z Krakowa dojazd to około 115 km, w niecałe dwie godziny. Najlepiej jechać zakopianką i zjechać na Mszanę Dolną, Lubomierz, Kamienicę. My z Wieliczki jechaliśmy trasą na Dobczyce, Tymbark, Kamienicę.

Kończąc, uważamy, że takie małe miasteczka jak Szczawnica, są dobrym kierunkiem na wyjazdy jednodniowe, weekendowe. Mają naprawdę wiele do zaoferowania. Może Szczawnica z dzieckiem to nie top nr 1 kierunku wyjazdowego, jednak do zwolnienia, naładowania baterii idealna. Co więcej, skrywa wiele ciekawych, często nieznanych i nie popularnych miejsc, a takie odkrywać to sama przyjemność.


Oczywiście, więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy, znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!