Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Zamek w Ogrodzieńcu – wycieczka na „mały Wawel”

Ogrodzieniec – wstąp na ruiny zamku

Zamek w Ogrodzieńcu, a dokładnie jego ruiny są najciekawszym i największym zamkiem wśród Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Tak naprawdę zamek znajduje się we wsi Podzamcze, 2 km od Ogrodzieńca na Górze Janowskiej, zwanej także Zamkową.

XIV – wieczny zamek nosi dokładnie nazwę: Zamek Bonerów. Od właścicieli zamku, którzy kupili go w XVI wieku. W XIV wieku był grodem obronnym, zniszczonym przez najazd Tatarów. Bonerowie przekształcili go we wspaniałą rezydencję, jednak wraz z potopem szwedzkim jego część spłonęła. Później popadał w coraz większą ruinę, a ostatni mieszkańcy wyprowadzili się stąd w XIX wieku.

Legendy wokół zamku w Ogrodzieńcu

Podobno nocą na szczycie baszty pojawia się tajemnicza postać – biała dama, zaś na zamkowych murach – wielki czarny pies. Strzeże on nieprzebranych skarbów kasztelana Warszyckiego, które ukryte są ponoć  w tajnych skrytkach pod zamkiem! O północy zaś podobno żaden koń nie da się zaprowadzić na dziedziniec zamkowy.

Zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu

W kasie, przy kupnie biletów, dostajemy mapkę ruin zamku z opisanymi miejscami. Można zwiedzać i wędrować po całym terenie. To naprawdę świetna zabawa, bowiem możemy zacząć od skałek, sali tortur lub udać się na zamek, gdzie zwiedzanie rozpoczniemy od samego dziedzińca zamku, przechodząc przez Bramę Bramną. Wszystkie pomieszczenia zamku zostały wyczerpująco opisane tabliczkami znajdującymi się w środku danego miejsca.

Cały zamek to piękne mury kamienne z wapieni. Na uwagę zasługują Baszty – Kredencerska, na którą da się wejść, a także Baszta Skazańców – niedostępna dla zwiedzających. Widoki są niesamowite! 😍 Najlepszym miejscem na sam koniec zwiedzania będzie sala tortur, w której możecie zobaczyć eksponaty tortur z dawnych lat! 😲

A co tu mogą robić dzieci?

Otóż dla dzieci taka wycieczka do zamku wiąże się z naprawdę super zabawą! Zdobywanie wiedzy, słuchanie ciekawostek, legend oraz czytanie każdej z tablic na zamku. Kacperka fascynowało poznawanie nowych pomieszczeń na zamku i co chwilę dopytywał się: co tu kiedyś było? i co się tu robiło? Ahhh to już ten cudowny wiek na pytania: dlaczego?, po co?, czemu? Jak widzicie, już nawet 3-letnie dziecko jest zainteresowane takimi atrakcjami, a my sami przy okazji też możemy odświeżyć w swojej głowie trochę historii!

Już nie wspomnę o największej rozrywce na zamku, czyli bieganiu po nieskończonej ilości schodów oraz ich liczeniu. A schodków tu jest sporo! 😀 Ale i tak najlepsza zabawa była przy próbie zamknięcia taty, a później siebie w dybach! Takie rzeczy na pewno zostaną zapamiętane na długo w głowie Kacperka. A przynajmniej jeszcze są, bo co chwilę o tej wycieczce wspomina. Gdzie teraz nie jedziemy, a w oddali widzi olbrzymi budynek, to zawsze mówi, że to te ruiny zamku, na których byliśmy. 😀 Cieszymy, się, że powoli zaszczepiamy w dzieciakach chęć poznawania świata!

Ciekawostki z zamku

  • Zamek w Ogrodzieńcu brał udział w wielu ekranizacjach m.in. w Janosiku, Zemście, a także w niedawnym serialu Wiedźmin.
  • Na zamku można za opłatą wziąć ślub cywilny lub humanistyczny na dziedzińcu, przedzamczu bądź na samym zamku.
  • Często w weekendy na zamku odbywają się różne pokazy rycerskie oraz inne imprezy plenerowe.
  • W wakacyjne piątki na terenie zamku organizowany jest „Wieczór z Duchami”. Wówczas przewodnik zabiera turystów w nocną podróż po zamkowych murach, opowiadając historie owiane legendą, a na turystów czekają liczne niespodziewane zjawy i upiory oraz animacje.

Gród na Górze Birów

Atrakcją bliską zamku w Ogrodzieńcu jest osada w Birowie. To Gród Królewski kamienno – drewniany zrekonstruowany na szczycie góry w 2008 roku. Składa się on z wieży obserwacyjnej, strażniczej oraz obronnej, a także chaty mieszkalnej oraz wału skrzyniowego drewniano – ziemnego z palisadą. Wystylizowano go na słowiańską twierdzę, która według archeologów istniała tu na przełomie XIII i XIV wieku. Nam nie udało się już tam pojechać, ale to dobry pretekst, żeby znów wybrać się w to piękne miejsce. 😉

Dla dzieci mnóstwo atrakcji także pod zamkiem

Bowiem znajduje się tu park miniatur, tor saneczkowy, park rozrywki z placem zabaw i park doświadczeń oraz dom legend i strachów.

Cennik za wejście na zamek w Ogrodzieńcu, do Grodu na Górze Birów lub łączony (zamek + gród):

  • Bilet normalny – 17 zł, 7 zł, 21 zł,
  • Bilet ulgowy – 10 zł, 5 zł, 13zł.
  • Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo 😀

Godziny otwarcia zamku w zależności od miesiąca. Patrz na stronę internetową.

UWAGA: Po zamku nie ma szans poruszać się wózkiem, bowiem co chwilę trzeba wchodzić i schodzić po schodach. Natomiast z nosidełkiem nam udało się go bez problemu zwiedzić, pozostawiając wózek na dziedzińcu. Ponadto teren zamku daje możliwość odpoczynku na licznych ławkach lub poleżenia na trawie, także możecie tutaj zabawić dłuższą chwilę.

Jak dojechać na zamek w Ogrodzieńcu?

Najlepiej w nawigacji wyszukać: Zamek w Ogrodzieńcu, ul. Zamkowa w Podzamczu. Mapa poniżej. 👇


Jak dojechać do Grodu na Górze Birów?

Gród na Górze: Birów, ul. Partyzantów w Podzamczu. Mapa poniżej. 👇


Parkingi znajdują się pod zamkiem w całej miejscowości. Parking w większości płatny 5 lub 10 zł od auta za cały dzień.

Według nas wycieczka do ruin zamku w Ogrodzieńcu to kolejna fajna propozycja na niedaleką weekendową wycieczkę z dziećmi. Mimo iż jest to już województwo śląskie, to tak naprawdę mamy w to miejsce około godziny drogi z Krakowa. Wycieczkę na zamek fajnie połączyć ze spacerem na Pustynię Błędowską, o której poczytacie więcej TUTAJ. Dzięki czemu cały dzień możemy spędzić na aktywnym wypoczynku połączonym ze zwiedzaniem i poznawaniem nowych zakątków naszego pięknego kraju.


A jeśli szukacie kolejnych miejsc na weekend, to zapraszamy do Parku Gródek w Jaworznie, albo do Czernichowa do Muzeum – Ostatnia Kolejka. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Park Gródek w Jaworznie – tylko godzinę od Krakowa

Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!