Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer

Ogród Botaniczny UJ – wśród kwiatów i drzew z dzieckiem

Do ogrodu botanicznego z dzieckiem czy to dobry pomysł?

Ciekawa jestem, kto stwierdził po tytule, że to średnio fajny pomysł, bo po co mam iść z dzieckiem do ogrodu botanicznego? Co go tam zaciekawi, albo co on tam będzie robił? A więc ja tak nie pomyślałam, może dlatego, że Kacper ostatnio bardzo cieszy się ze spacerów po lesie, z wycieczki nad staw czy nad zalew. Pomyślałam, czemu nie ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie?! A skoro babcia Kacperka ma takie małe marzenie na dzień mamy i można przy okazji zabrać dzieciaczki to, czemu nie. 🙂 Na pewno znajdą się przecież plusy takiego spaceru i moje dzieci będą szczęśliwe, spędzając czas z babcią i ciocią przy okazji.

Plusy zwiedzania ogrodu z dzieckiem

Kilka plusów nasuwa się od samego początku. Przede wszystkim dzień na świeżym powietrzu. Przecież to zawsze dobry pomysł, żeby wyjść na spacer z dzieckiem. Co więcej, teren ogrodu jest ogrodzony, więc dziecko może spacerować i biegać, a my mamy je zawsze na oku.

Ważnym elementem takiego wyjścia jest także uczenie dzieci, że natura może być piękna. Otwarcie dzieci na wrażliwość, na piękno, na przyrodę. Twoje dziecko naprawdę może się zainteresować jakimś drzewem lub kwiatami i będzie mu się tutaj podobać. Tak naprawdę może Cię zadziwić.

Ogród botaniczny to także podróż do różnych miejsc na ziemi. Mamy tutaj przegląd roślin z całego świata. My zachwyciliśmy się palmami i opuncją. Niestety kaktusów nie mogliśmy pozwiedzać, bo palmiarnie w dobie koronawirusa są jeszcze zamknięte. A to właśnie ta atrakcja w tamtym roku na Kacperku zrobiła największe wrażenie!

Kolejnym plusem wizyty w ogrodzie botanicznym była możliwość obserwacji małych kaczuszek, a w sumie to całej kaczej rodzinki w stawie. Jest też fontanna, a więc zabawa gwarantowana. Gdy my byliśmy w ogrodzie, było troszkę zimno, więc Kacper mógł tylko lekko zmoczyć ręce. Z pewnością w upalne letnie dni fontanna zawsze jest atrakcją dla dzieci.

Ubite ścieżki, ławeczki, altany – przyjazne miejsce dla rodzin

Po ogrodzie spaceruje się ścieżkami ubitymi, bez problemu przejedziemy po nich wózkiem. Do szklarń nie wolno jednak ich wprowadzać. Po ogrodzie nie wolno jeździć rowerami oraz nie wolno wprowadzać psów. Pamiętajcie o tym i nie zabierajcie dla dzieci rowerków ani hulajnóg.

W ogrodzie można odpocząć na ławeczkach, jest także altanka wśród róż, w której możecie się schronić przed deszczem, słońcem lub po prostu coś zjeść.

Oprócz samego ogrodu kwiatów, krzewów i drzew, na terenie obiektu mamy jeszcze do zwiedzenia Muzeum Botaniczne. Jest to najstarszy zbiór botaniczny, w którym można zobaczyć fragmenty pni, nasiona i owoce. Modele kwiatów, grzybów, tablice dydaktyczne oraz preparaty mikroskopowe. Niestety także niedostępne w dobie koronawirusa. Namiastkę tego możemy jednak zobaczyć w arboretum na tyłach ogrodu botanicznego.

Z ciekawostek dotyczących naszego Ogrodu Botanicznego UJ Kraków

Nasz krakowski ogród botaniczny to najstarszy ogród w Polsce. Został założony w 1783 roku w centrum miasta. To 10 hektarowy obszar kwiatów i roślin, gdzie zgromadzono tysiące okazów. To naprawdę warte zobaczenia i zwiedzenia miejsce.

A gdy już będziecie zwiedzać ogród, to zwróćcie także uwagę na pomniki przyrody znajdujące się tutaj. Między innymi jest tutaj Dąb Jagielloński, którego w 1992 roku wiek oznaczono na około 230 lat. A uwaga! Obwód jego pnia to ponad 6 metrów! My z Kacperkiem próbowaliśmy go nawet objąć, ale nam się to nie udało. 😉

Cennik:

  • Bilet normalny – 9 zł,
  • Ulgowy – 5 zł,
  • Rodzinny – 25 zł (2 osoby dorosłe + 2 dzieci),
  • Bezpłatny wstęp dla osób powyżej 70 roku życia i dzieci do 4 lat.

Godziny zwiedzania są różne w zależności od miesiąca. Szczegóły na stronie ogrodu.

Pamiętajcie, że w zależności od pory roku kwitną inne kwiaty i cały ogród się zmienia, dlatego można go odwiedzać częściej i na nowo poznawać. A nie tylko raz w roku na wiosnę. My na pewno wybierzemy się tam za jakiś czas, żeby zobaczyć co się zmieniło.

Jak dojechać do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagielońskiego?

Lokalizacja ogrodu botanicznego UJ Kraków – centrum miasta Krakowa. Dokładny adres: ul. Kopernika 27 w Krakowie. Mapa poniżej. 👇


Ogród Botaniczny nie posiada własnego parkingu, dlatego należy parkować wzdłuż ulicy Kopernika, na której jest dużo miejsc parkingowych lub po prostu podjechać tramwajem i wysiąść na przystanku Lubicz, bądź Rondo Mogilskie i dojść spacerkiem.

Także jeśli szukacie miejsca na spacer w pięknym otoczeniu, kolorowych kwiatów i wysokich drzew to warto się tutaj wybrać. Kończąc mam nadzieje, że ten post przekonał Was, że spacer do ogrodu botanicznego z dzieckiem to jednak dobry pomysł na spędzenie dnia.


Jeśli szukacie innych ciekawych miejsc, na spędzenie czasu w pięknych okolicznościach przyrody z dziećmi, to polecamy spacer w Dolinie Mnikowskiej, Pustynię Błędowską, las i stawy na Grabówkach. A jeśli coś w Krakowie to fajnym pomysłem będą zielone łąki nowohuckie. Więcej inspiracji znajdziecie także na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!