Wycieczki poza Kraków

Żywiec – co zobaczyć przez 1 dzień z dziećmi?

Żywiec – urocze miasteczko w województwie śląskim pomiędzy Beskidem Małym i Beskidem Żywieckim. Oczywiście słynie ono z browaru, ale nie tylko. Czy jest po co się tu wybrać z dziećmi na 1 dzień z Krakowa? Jest gdzie fajnie spędzić czas? Co można tu zobaczyć? Chcecie się dowiedzieć – czytajcie dalej. 🙂 I uwaga – nie będzie tu o zwiedzaniu browaru, choć to extra miejsce, ale może nie do zwiedzania z małymi dziećmi.

Ładny, kolorowy rynek w Żywcu

W Żywcu jest piękny, zrewitalizowany rynek, a wokół ładnie i schludnie odnowione, kolorowe kamienice i sporo restauracji oraz kawiarni. Punkt o godzinie 12 grany jest hejnał żywiecki.

Ahh i na obiad zdecydowanie polecamy „Bistro Rynek 19”. Choć nie ma tam jakiś wielkich udogodnień dla dzieci to i tak polecamy, bo było pysznie.

Zabytkowy park zamkowy

26 ha teren parku może pochłonąć na długie godziny spacerowania. Co więcej, jest to park kryjący wiele ciekawych zakamarków!

Stary Zamek i pałac Habsburgów

W parku stoi zamek tzw. Stary Zamek, który jest Muzeum Miejskim oraz pałac Habsburgów, czyli Nowy Zamek. Obie budowle można zwiedzać, jednak my nie zdecydowaliśmy się na to. Za bardzo pochłonęło nas spacerowanie po parku pełnym ciekawych i niecodziennych atrakcji.

Park Miniatur

W parku powstał też park miniatur z modelami zabytków z Podbeskidzia. Jednak obecnie nie jest on czynny. Obok wejścia stoi także ławeczka księżnej Alicji Habsburgów, która mieszkała w pałacu.


Jest też staw z kaczkami oraz Domek Chiński przerobiony na kawiarnię. W samym centrum parku znajdziecie także piękny ogród różany z fontanną pośrodku.

W parku jest także mini zoo i stajnia

Tak, tak dobrze słyszycie, w samym środku parku Żywieckiego znajduje się mini zoo ze zwierzętami, a także stajnia miejska. Wstęp tutaj jest bezpłatny, zwierzętami opiekują się głównie wolontariusze, którzy pobierają datki dobrowolne za przejazd na kucyku, bądź koniu. Za karmę, którą karmi się zwierzęta, także płaci się dobrowolną kwotę. W żywieckim mini zoo mieszkają kozy, pawie, kury, ptaki, osiołki i konie. W samym parku spotkacie nawet krowy oraz pasiekę miejską.

Pamiętajcie, mini zoo w poniedziałki jest nieczynne! Od wtorku do soboty dostępne do odwiedzenia w godz. 9:00 – 17:30, a w niedzielę w godz. 11:00 – 17:00.

W parku plac zabaw

Oczywiście takie atrakcje jak plac zabaw również czekają na dzieci w zabytkowym parku żywieckim. Fajne jest to, że plac zabaw latem jest w części zacieniony. Nie jest to jakiś spektakularny plac zabaw, ale jest! Nasze dzieci miały tu mały przerywnik w spacerowaniu. Co więcej na terenie parku jest również spora siłownia plenerowa oraz pump truck.

Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie to sztuczny zbiornik utworzony niedaleko Żywca. Oferuje plażę, pływanie żaglówkami, statkami, kajakami. Warto tu przyjechać przy okazji zwiedzania miasta. Widoki i klimat jeziora jest niesamowity. Wokół wyznaczona jest trasa rowerowa, więc można się pokusić o nawet całodzienną wyprawę rowerami, o ile Wy i Wasze dzieciaki jesteście zapaleni w takich podróżach. Trasa wokół jeziora Żywieckiego ma ponad 30 km. My tu spędziliśmy prawie 2 h, spacerując, siedząc na plaży i podziwiając widoki. Niestety nie mamy więcej zdjęć, bo telefon się nam rozładował.

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Tu niestety nie byliśmy nad czym ubolewamy, bo uwielbiamy takie miejsca. Zwiedziliśmy już Nadwiślański i Orawski Park Etnograficzny, a także Muzeum Wsi Kieleckiej. Ten Park Etnograficzny jest malutki, utworzony został w 2012 roku i przybliża nas do wyglądu typowej wsi beskidzkiej. Znajduje się tam 17 zabytkowych budynków, które przeniesiono z terenu Beskidu Żywieckiego. Jedno wiemy na pewno, następnym razem koniecznie odwiedzimy to miejsce.

Góra Żar, o której pisałyśmy w osobnym poście

Tak, bo ta góra jest popularnym szczytem wśród turystów. Kolejka, tor saneczkowy, paralotniarze, wspaniałe widoki na panoramę Jeziora Międzybrodzkiego i Żywieckiego. Jest tu naprawdę sporo do zobaczenia dlatego odsyłamy Was do wpisu o Górze Żar.

Szlaki turystyczne i dobra baza wypadowa

Tu musimy powiedzieć, że nie mamy doświadczenia, ale cały Beskid Żywiecki i Śląski jest piękny. Wejście na Baranią Górę, Wielką Raczę czy Skrzyczne to najczęściej polecane do wyruszenia szlaki będąc w Żywcu.

Czy uważamy, że warto wybrać się do Żywca z dziećmi nawet na jeden dzień? Oczywiście, że tak. Tak naprawdę wymienione przez nas atrakcje można zobaczyć w jeden dzień, jak i rozłożyć na kilka i spędzić tu fajny weekend. My zdajemy sobie sprawę, że z pewnością wszystkich rzeczy nie wymieniliśmy, które oferuje miasto Żywiec i okolice, ale jednego jesteśmy pewni. Nie będziecie żałować, jeśli się tu wybierzecie!


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *