Inne formy spędzania czasu,  Nad wodę,  Okolice Krakowa

Plaża i strefa rekreacji w Januszowicach, gm. Słomniki

Zaraz, już za chwilę wakacje, sezon kąpielowy, czas zabaw na plaży, pluskania się od rana do nocy – bo wiadomo, dzieci tam się nie męczą i nie nudzą i nie chcą wracać do domu. Wokół Krakowa jest kilka dużych kąpielisk. Na tę miejscówkę, czyli plażę w Januszowicach koło Słomnik, wpadliśmy przypadkiem, zauważając ją z trasy S7 Kielce-Kraków. Ostatnio w weekend się tam postanowiliśmy wybrać i zobaczyć jak dokładnie ona wygląda. I o dziwo było tam niemalże pusto. Przez ponad godzinę siedzieliśmy nawet sami na plaży. Może to też była wina nieidealnej pogody na plażowanie – choć było bardzo ciepło, a może tego, że to nowe i mało znane miejsce? Tego nie wiemy, ale miejsce jest bardzo przyjemne, ustronne i urocze.

Plaża

Na wstępie napiszemy – jest ona niewielka! Spodziewaliśmy się zdecydowanie większej. Tu za wielu kocyków nie rozłoży się w jednym momencie. Z pewnością, gdy zyska to miejsce na popularności, może tu być tłoczno. Sama plaża jest bardzo przyjemna, położona od razu przy wejściu na teren zagospodarowanego zbiornika. Z parkingu dojście zajmuje dosłownie 2 min. Za co wielki plus, jeśli mamy dużo dzieci i dużo zabawek do piasku. Plaża ma zaledwie 150 m dostępu do wody. Przed wejściem jest również przebieralnia, WC – toi toi. Plaża ma miejsce dla ratownika, więc w sezonie jest chyba strzeżona. Nie doszukaliśmy się informacji na ten temat. Reszta brzegu stawu jest obrośnięta trawą i raczej nie nadaje się na plażowanie, a bardziej na wędkowanie. 😉

Pomost na wyspę z altanką

Jest tu wybudowany malowniczy, bardzo długi pomost prowadzący na wysepkę. Tam znajdziemy alejki spacerowe, ławeczki, stoliki i wpisującą się pięknie w krajobraz zbiornika drewnianą altankę. Brzeg wysepki jest wysypany kamyczkami. Jest to bardzo ładnie zagospodarowane miejsce. Aż chce się tam spacerować i posiedzieć dłużej, aby poobserwować otaczającą przyrodę. A obserwować jest co, bo to aż 17 hektarowy staw. Na wyspie powstał też punkt obserwacyjny ptactwa. Z pomostu jest kilka zejść do wody.

Do tego wzdłuż plaży jest poprowadzony deptak spacerowy – ale niezbyt długi. Znajdują się tam ławeczki, więc też jest gdzie posiedzieć. Dalej można zapuścić się w dzikie tereny i pospacerować udeptaną ścieżką. My nie próbowaliśmy wchodzić i nie wiemy, czy da się staw obejść.

Plac zabaw

Przed wejściem na deptak i plażę znajduje się tu nieduży placyk zabaw. Fajnie, że pomyślano tu o dzieciach! Choć wiadomo, dla nich to frajdą jest woda i piasek, ale chwilą zabawy na placu zabaw nie pogardzą. Dzieciaki mają tu do dyspozycji niewielką konstrukcję ze zjeżdżalnią, drabinkami, mostkiem oraz bujak i huśtawkę wahadłową. Placyk jest wyłożony miękką, amortyzującą upadki powierzchnią. Wokół jest dużo ławeczek, nasadzeń i stolików do spożywania posiłków. Co więcej, jest tu też murowany grill. Ale jeden minus, nie ma cienia.

Gdzie znajduje się strefa rekreacji i plaża w Januszowicach, jak dojechać, parking?

➡️ Plaża w Januszowicach nie jest zaznaczona na mapach Google. Współrzędne GPS: 50.259386, 20.076966. Jest to tuż za Słomnikami. Zbiornik wodny widać z trasy S7 prowadzącej na Kielce po lewej stronie.


➡️ Dojazd z Krakowa – ok. 30 km, 30 min.

🅿️ Parking – przy obiekcie, bezpłatny, na ok. 20-30 aut.

Plaża w Januszowicach koło Słomnik to naprawdę fajne tereny. Jest ono nowe, powstało w 2020 r. Widać, że wykonane z myślą o mieszkańcach, aby mogli mieć przyjemne miejsce do rekreacji, spacerów a latem do wypoczynku. Super, że tu trafiliśmy.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *