Na Spacer,  Okolice Krakowa

Kamieniołom w Zabierzowie, w nowej odsłonie!

Kamieniołom w Zabierzowie to miejsce, które zaskoczyło mnie bardzo na plus! Byłam tu kilka lat temu, było przepięknie, ale dziko i byle jak. A teraz? Wszystko odnowione! Miejsce do rekreacji, odpoczynku, a nawet do rozpalenia ogniska. W roku 2019 gmina Zabierzów oddała gotowy do użytku teren kamieniołomu w Zabierzowie, który zagospodarowała i współfinansowała ze środków Unii Europejskiej.

Plaża, ławeczki to idealne miejsce na wypoczynek

Na terenie kamieniołomu powstała plaża, krótkie alejki do spacerowania wraz z ławkami, paleniska na grilla. Pomyślano także o rowerzystach, dla których rozmieszczono duże ilości stojaków.

A piękne widoki, które były tutaj zawsze – dalej są! Także polecamy przyjechać i się samemu przekonać. Postawiono tutaj barierki zabezpieczające przed wodą, także dla dzieci jest to super sprawa. Obiekt jest monitorowany, dzięki czemu jest tutaj bezpiecznie. Dzięki monitorowaniu obiektu całodobowo śmieci tutaj nie uraczycie, co jest bardzo dużym plusem. Pamiętam bowiem, że jak byłam tutaj przed rewitalizacją, śmieci były tam codziennością. Teraz pomyślano też o tym i zamontowano sporo koszy na śmieci wzdłuż alejek.

Kamieniołom w Zabierzowie jest też pięknie oświetlony wieczorem. Zatem jeśli chcecie jakieś romantyczne miejsce, to jest on naprawdę fajnym pomysłem na randkę, czy też spotkanie. Niestety obowiązuje tutaj zakaz kąpieli. Kiedyś planowano tutaj kąpielisko, ale nie jest ono możliwe. Bowiem na terenie kamieniołomu występują dwa gatunki chronione: rak szlachetny oraz ropucha szara. I co ciekawe – rak szlachetny określany jest jako barometr czystości wód, gdyż pojawia się tylko w czystych zbiornikach. I naprawdę po Kamieniołomie widać, że woda w nim jest krystaliczna i czysta. Trochę szkoda, że nie może powstać tutaj to kąpielisko.

Kamieniołom miejscem na spacer

Dobrą opcją dla spragnionych spacerów jest tutaj także możliwość pójścia w górę kamieniołomu, gdzie będziemy szli ścieżką lasu zabierzowskiego. Wokół zalewu powstał bowiem szlak spacerowo-edukacyjny oraz niebieski szlak rowerowy.

Smaczny przystanek przy kamieniołomie

Smacznym przystankiem na mapie będzie także restauracja Grube Ryby. Znajduje się ona zaraz obok kamieniołomu, jednak ze względu na koronawirusa i obostrzenia nie byliśmy w stanie jej teraz odwiedzić. Na pewno polecamy, bo wiemy, że jest tam smacznie.

Jak dojechać do Kamieniołomu w Zabierzowie?

Kamieniołom znajduje się zaraz przy głównej drodze. Dokładny adres to ul. Śląska 57, Zabierzów. Ewentualnie kierować się na Restaurację Grube Ryby i też traficie;)


Podsumowując, jeśli szukacie miejsca na odpoczynek poza Krakowem w otoczeniu przyrody i krystalicznej wody to Kamieniołom w Zabierzowie będzie idealnym miejscem. Jest tu naprawdę przepięknie i my nie raz tu będziemy wracać tego lata.


Na aktywne spędzenie czasu z dziećmi, polecamy również wycieczkę do Doliny Mnikowskiej. Jeśli chcecie spędzić czas nad wodą, to polecamy Zalew w Zesławicach oraz w Kryspiniowie. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW.