Okolice Krakowa,  Tatry z dziećmi,  Wycieczki poza Kraków

Brama w Gorce – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce to nowa atrakcja Małopolski w Waksmundzie koło Nowego Targu. Odwiedziliśmy ją i jesteśmy pod wrażeniem tej inwestycji, wykonania i atrakcyjności pod kątem dzieci! 🌳🍄 🐗 🐿️ 🐻 Jest to piękne miejsce na rodzinny spacer połączony z nauką i zabawą w cudownych okolicznościach gorczańskich lasów. 🌲🌳🍃🌿 Podczas spaceru poznaliśmy tutaj przyrodę Gorców oraz lokalne tradycje.

Co oferuje Brama w Gorce?

Po pierwsze cudowny spacer najdłuższą ścieżką widokową w koronach drzew w Polsce, a nawet w Europie – mierzy ona aż 1,3 km. Na trasie nie będziemy się nudzić, bowiem są tutaj tablice edukacyjne, miejsca do odpoczynku i podziwiania przyrody oraz fajne przeszkody, jak przejście po siatce czy szklanej podłodze wysoko nad ziemią! Ścieżka jest przystosowana do przejazdu wózków dziecięcych. Ale uważajcie na szpary, tu chwila nieuwagi i drobne elementy mogą łatwo spaść w dół!

Na trasie ścieżki są dwie wieże widokowe o wysokości 35 i 17 metrów, z których można podziwiać okoliczne lasy. Warto zauważyć, że nie ma stąd widoków na góry! Świetną atrakcją podczas spaceru jest podziemny tunel, w którym zobaczymy kilka multimedialnych pokazów. Na samym końcu jest pawilon przyrodniczo-edukacyjny z bardzo ciekawą multimedialną wystawą i salą kinową. W tym budynku znajdziecie także sklepik z pamiątkami i gadżetami.

Po zejściu z trasy ścieżki na najmłodszych odwiedzających czeka fantastyczny leśny plac zabaw! Dzieci bawią się tu pośród konstrukcji, które są leśnymi zwierzętami. Plac zabaw jest ogrodzony, na piasku i już jego widok z góry ścieżki kusi dzieci! Poza placem zabaw są duże makiety gorczańskich zwierząt oraz mini plaża z leżakami przy potoku.

A czy dzieci nie będą się tu nudzić?

Nasze brzdące były zachwycone! Samą ścieżką i tym, że „idą na równi z drzewami”, a była to nasza pierwsza ścieżka wśród drzew! Co zaciekawiło nasze dzieci na trasie ścieżki to kilka torów przeszkód, które sprawiły im jeszcze większą frajdę. Kolejną rzeczą były porozmieszczane po lesie figurki zwierząt, które początkowo dostrzegliśmy ze ścieżki, a po zejściu z którymi porobiliśmy sobie zdjęcia. Można tutaj spotkać charakterystyczne dla tego regionu zwierzęta, takie jak: głuszec, żbik, niedźwiedź.

Oczywiście nie możemy pominąć całego budynku Centrum Edukacyjnego, które nas i nasze brzdące wciągnęło na dłuższą chwilę. Bardzo duża ilość interaktywnych wystaw, poznanie śladów zwierząt, ich odchodów, odgłosów. Gra, żeby zagonić owce, produkcja oscypków, dużo ciekawostek na temat owiec, dzieci biegały od atrakcji, do atrakcji. W tym budynku jest także sala kinowa, w której puszczane są filmy. Chwilkę tu usiedliśmy, ale dzieci bardzo chciały iść już na… LEŚNY PLAC ZABAW!

Leśny plac zabaw idealnie tutaj pasuje!

Sam plac zabaw nas zauroczył! Wielkie konstrukcje drewniane – lis, niedźwiedź, bocian, wiewiórka! Już z góry to miejsce zabaw dla dzieci wygląda genialnie. Przepiękne figury drewnianych zwierząt, podzielone na grupy wiekowe – bajka! Dzieciaki szalały. Oprócz konstrukcji drewnianych są też huśtawki, tunele do przechodzenia, paliki do skakania. Gwarantujemy Wam, że Wasze dzieci szybko nie będą chciały stąd wyjść! My spędziliśmy tu bardzo dużo czasu.

Kawiarnie z pięknymi widokami

To także miejsca, które trzeba wymienić. Bo jak tu się nie skusić na kawkę w takim otoczeniu? Kawiarnie na trasie mają swój niepowtarzalny klimat. Piękne zielone wnętrze, oszklenia, taras – nic tylko tam wrócić się i wyciszyć. A kawa w takich okolicznościach przyrody smakuje wybornie! Ps. Były też tutaj lody.

Bacówka

Przed wejściem na teren Bramy w Gorce funkcjonuje bacówka. Bardzo dobrze, że tu jest, bo można zgłodnieć, zwiedzając i spacerując po ścieżce. A skoro wiemy już wszystko na temat owiec, wyrobów oscypków to na sam koniec możemy ich także skosztować właśnie w bacówce. Jest także kilka innych pozycji, jak: żurek, kiełbasa z grilla. My tu nie próbowaliśmy wyrobów, ale dajemy znać, że można tu także coś zjeść.

Jak dotrzeć? Gdzie znajduje się Brama w Gorce?

➡️ Brama w Gorce Znajduje się w dolinie potoku Kowaniec, na terenie wsi Waksmund, obok Nowego Targu.

➡️ Parkingi są od dwóch stron: Nowego Targu oraz Waksmundu.

  • My zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu dedykowanym dla szlaku na Turbacz na Długiej Polanie. Bliżej jest kilka płatnych parkingów. Dojście do Bramy Gorce z tego parkingu wygląda tak, że na początku jest ok. 500 m asfaltowej drogi, potem trzeba przejść kamienistą ścieżką wzdłuż ogrodzeń i dalej przez płytki strumyk, gdzie położone są specjalne płyty (ok. 200 metrów – i tu ciężko jest wózkiem, ale się da, bo przejechaliśmy). Następnie z tego miejsca idzie się ok. 900 metrów drogą asfaltową pod samo wejście do Bramy w Gorce. Nam dotarcie tą trasą z dziećmi zajęło ok. pół godziny.
  • Można do Bramy Gorce dojść lub dojechać z Waksmundu – z tego parkingu na miejsce turystów dowozi też płatna ciuchcia, bądź busy. Tutejszy odcinek to około 4 km (tędy nie szliśmy nie wiemy jak dokładnie wygląda ta trasa)

Brama w Gorce – godziny otwarcia:

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce otwarte jest codziennie w godz. 10-18. Ostatnie wejście jest możliwe o godz. 17.00.

Cennik:

  • Bilet normalny – 65 zł,
  • Ulgowy – 50 zł,
  • Rodzinny 2+1 – 140 zł,
  • Bilet rodzinny 2+2 – 180 zł,
  • Dzieci do lat 3 – bezpłatnie.

Plac zabaw w cenie biletu wstępu na ścieżkę, bądź płatny 10 zł.

Bilet podhalański (dla mieszkańców powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego) – 40 zł.

Bilety można kupić online lub w kasie przy atrakcji.

Toalety dostępne w kawiarniach, centrum edukacji i przed kasami.

Uwaga! Na teren Centrum nie wolno wprowadzać psów.

Nam bardzo się tutaj podobało. Spędziliśmy wspaniały dzień. Łącznie ta wycieczka z dojściem i powrotem na parking zajęła nam ok. 5 godzin. Bardzo polecamy. Wspaniałe miejsce, bardzo ciekawe dla dzieci.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!