Na Spacer

Ścieżka edukacyjna „Drugie Życie Drzew” – Sudół Dominikański k. Parku Reduta

Ścieżka edukacyjna „Drugie Życie Drzew”, prowadząca wzdłuż potoku rzecznego Sudół Dominikański, znajdująca się koło Parku Reduta, to niesamowite miejsce. Zielone, spokojne, żyjące własnym rytmem i to prawie w centrum miasta. Miejsce to, nie tylko na tablicach pokazuje nam, jak ważne w ekosystemie są martwe drzewa. Tu można to zobaczyć namacalnie. Wiele powalonych, starych drzew, specjalne ambony, aby wejść i móc zobaczyć je z bliska. I to wszystko w sąsiedztwie Parku Reduta, w którym byliśmy nie raz! Teraz w końcu zdecydowaliśmy się na spacer tutaj i polecamy go i Wam.

Czego dowiemy się na ścieżce edukacyjnej „Drugie życie Drzew”?

Na ścieżce znajdziecie kilka tablic edukacyjnych, dwie ambony, ekspozycje z drewna pokazujące m.in. jak wyglądają dziuple ptaków. Oczywiście dowiemy się jaką ważną rolę pełnią martwe drzewa w środowisku. Bo nie wiem czy wiecie, ale takie powalone konary drzew to schronienie dla wielu istnień od grzybów i roślin zaczynając od owadów, mrówek i na ptakach kończąc. Bardzo ciekawa jest ambona ze zdjęciami ptaków. Cudownie by było jakiegoś stąd wypatrzeć. Dalej w przeźroczystej ekspozycji przedstawiony jest etap rozkładu drewna. Tutaj również znajdziemy odpowiedzi na pytania jak długo żyją drzewa, dlaczego zamierają i od czego zależy tempo ich rozkładu. Dalej poznamy również owady żyjące w drzewach, a na sam koniec jakie grzyby związane są z martwymi drzewami. Dla dzieci przygotowana jest również leśna klasa z tablicą do pisania kredą na polance przy potoku.

Ścieżka edukacyjna „Drugie Życie Drzew” to przyjemne miejsce na spacer z dziećmi

Nawet jeśli macie małe dzieci, które niezbyt będą zainteresowane walorami edukacyjnymi tego miejsca, to nic nie szkodzi. Tu jest naprawdę ładnie, spokojnie, a spacer w tym miejscu jest samą przyjemnością. Nasze dzieci były zainteresowane tematem, ale nawet gdyby nie wykazywały uwagi i tak mielibyśmy tu przyjemny spacerek. Są tu wyznaczone miejsca na rozłożenie kocyka, ławeczki, stolik i leśna klasa. Choć to ostatnie może być również i takim „nieplacem zabaw”.

Sudół Dominikański – czy da się tu z wózkiem?

Ścieżka nie jest utwardzona, ale spokojnie da się jechać wózkiem. Ale jedna UWAGA – początek (zejście od Parku Reduta) i koniec trasy jest po schodach! Jednak nie trzeba decydować się na ich pokonanie. Poza schodami spokojnie można tu zrobić sobie spacer, tylko ciut krótszy. Warto dodać, że na trasie tej ścieżki edukacyjnej znajdują się specjalne, rowerowe, naturalne skocznie, miejsca do zjazdów i innych akrobacji.

Czas przejścia całej ścieżki to około 30 min. Trasa ma około 1,5 km. Z dziećmi, zabawą i przystankami na czytanie tablic doliczcie sobie tak plus 1,5 h.

Ścieżka „Drugie Życie Drzew” Sudół Dominikański – jak trafić, gdzie zaparkować, jak dojść?

➡️ Dojazd autem: parking na końcu ul. Rozrywka. Zaznaczamy go na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.097828, 19.984641.


‼️ Ale uwaga, zaparkujecie tu i nie wiadomo gdzie iść. Trochę jakby dziko! Należy wtedy przejść przez rzeczkę Sudoł trochę dzikim „mostkiem” (zdjęcia poniżej), i kierować się na lewo. Po schodach do góry dojdziecie do Parku Reduta i pierwszej tabliczki na ścieżce „Drugie Życie Drzew”.

➡️ Możecie wejść na ścieżkę również od Fortu 48 Batowice (kierunek z górki).

➡️ Komunikacją miejską: najbliższy przystanek Kurzei.

Co ciekawego tutaj w okolicy?

Po pierwsze tuż przy wejściu do strony ul. Rozrywka są cztery fantastyczne place zabaw w Parku Reduta oraz kawiarnia Poview. Więcej o Parku Reduta i placach zabaw tam istniejących pisałyśmy we wpisie TUTAJ.

Od strony Fortu Batowice, gdy wyjdziemy ze ścieżki, kierując się w górę, znajdziemy się w parku, którym po obejściu Fortów (także terenu zielonego z alejkami) dotrzemy do Parku Mistrzejowice z licznymi placami zabaw.

Ścieżka edukacyjna „Drugie Życie Drzew” – Sudół Dominikański to miejsce bardzo przyjemne na spacer z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie tak nie daleko. Co więcej, dzięki tablicom, ambonom można wiele dowiedzieć się o ekosystemie i dlaczego martwe drzewa są tak ważne dla środowiska. Nam się tu bardzo podobało, dzieciom również.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *