Inne polecane miejsca

Ciuciu Cukier Artist – darmowe pokazy wyrobu cukierków i lizaków

Powiedzcie nam, ile razy spacerując po Rynku Głównym, snujecie się bez planu, a chętnie byście coś ciekawego z dziećmi zobaczyli bez płacenia milionów monet? Mamy dla Was małą podpowiedź w tym temacie – najmniejsza na świecie fabryka cukierków Ciuciu Cukier Artist! Wiedzieliście, że tu co godzinę, dokładnie wtedy co wybrzmiewa hejnał w mariackiej wieży, odbywa się darmowy pokaz wyrobu lizaków i cukierków!

Ciuciu Cukier Artist – co to za miejsce?

Ciuciu Cukier Artist to jedna z najmniejszych na Świecie Fabryk Cukierków. Cały lokal łącznie ze sklepikiem ma zaledwie 50 metrów kwadratowych. Tutaj łakocie produkowane są wyłącznie ręcznie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII – wiecznych małych manufaktur.

Czy każdy może po prostu wejść i zobaczyć jak wyrabia się cukierki?

Tak! To miejsce zaprasza wszystkich małych i dużych. Tutaj możecie wejść prosto z ulicy o pełnej godzinie – oczywiscie w godzinach otwarcia sklepu i zobaczyć na żywo produkcję lizaków, bądź cukierków. My trafiliśmy na pokaz produkcji lizaków w foremkach oraz panie pokazały nam również drugi sposób bez foremek. Interesujące jest też to, że nie zawsze pokazy są takie same. Jednego dnia wyrabia się tu cukierki, innego – lizaki. Raz w kształcie smoka wawelskiego, myszki Miki, a jeszcze innego dnia – kolorowe lizaki w kształcie serduszka.

Jak wygląda pokaz?

Na końcu sklepu znajduje się stół do wyrobów cukierniczych wraz z całym zapleczem. Oddzielony jest od sklepiku szybą. Dzieciaki mają tu gdyby potrzebowały stanąć wyżej, by móc lepiej widzieć – wysokie podnóżki. W tej części znajdują się również wieszaki na kurtki – to duży plus, jeśli przychodzicie tu zimą.

Sam pokaz wyrobu rozpoczyna się od wyjaśnienia, z czego robi się słodycze. Następnie panie wylewają na stół gorącą masę i na naszych oczach nadają masie kolory, objaśniając, z czego powstały barwniki. Podczas tej czynności po wnętrzu roznosi się przepiękny zapach! Następnie masa jest mieszana i napowietrzana między innymi na specjalnym haku. Nasze dzieci z zafascynowaniem oglądały każdy etap produkcji. Na koniec z gotowej masy formuje się lizaki w foremkach lub innymi sposobami.

Godnym uwagi jest fakt, że można tu spróbować ciepłego cukierka! Podczas etapu produkcji pani odcina jeszcze ciepłą masę i mamy okazję na degustację. To nam się bardzo podobało. Dodamy też, że obsługa tu jest bardzo przyjaźnie nastawiona na dzieci i ich niekończące się pytania.

Ile trwa pokaz?

Około 30-40 minut w zależności od tego jakiego rodzaju produkcja jest przewidziana. Oczywiście w sklepie można spędzić dużo więcej czasu – oglądając i wybierając piękne, ręcznie robione słodycze!

Piękny i kolorowy sklepik

Oczywiście jakby inaczej w sklepie można zakupić słodkości! Nawet jest to wskazane – aby wesprzeć tę małą manufakturę, docenić możliwość oglądania za darmo pokazu oraz oczywiście sprawić dzieciom ciut radości! Wiadomo – ząbki nie lubią cukru, ale od czasu do czasu przecież można. 😊 Ponadto, jak tu się oprzeć takim ręcznie wykonanym lizakom?

Gdzie dokładnie znajduje się Ciuciu Cukier Artist, godziny pokazów?

➡️ Dokładny adres: ul. Grodzka 38.

➡️ Godziny pokazów:

  • Niedziela – czwartek o godzinach 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
  • Piątek – sobota o godzinach 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18

Aktualne godziny podane są na stronie internetowej Ciuciu Artist Cukier.

🅿️ Parking – jest to samo centrum miasta, najbliższe możliwe parkowanie przy Plantach – jest tu oczywiście strefa płatnego pakowania.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Plac Wszystkich Świętych.

➡️ Warto też przed wybraniem się sprawdzić na fb Ciuciu Artist czy nie ma zarezerwowanych pokazów dla większych grup. Choć my tu weszliśmy prosto z ulicy o godzinie 11 w sobotę i mieliśmy cały pokaz tylko dla nas.

❤️ Można tu też zorganizować cukierkowe urodziny! Więcej info na stronie internetowej Ciuciu Cukier Artist.

Pomimo tego, że słodycze, a szczególnie lizaki są niezbyt zdrowe i zalecane dla dzieci i tak Wam polecamy to miejsce. Wiadomo, bez zakupionego lizaka dla dziecka stąd nie wyjdziecie, ale sama prezentacja wyrobu cukierków i lizaków jest naprawdę ciekawa. Fajnie jest zobaczyć taki proces na żywo. Nam się podobało, dzieciom również, a do tego mieliśmy ciekawy przystanek podczas zimowego spaceru po Rynku.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *