Inne formy spędzania czasu,  Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Kopalnia soli w Wieliczce – czyli nasz wielicki cud świata

Kopalnia soli w Wieliczce, czyli miejsce, które musisz zobaczyć Ty i Twoje dziecko! Powiemy Wam, że Kacper pomimo zaledwie 4 lat był już w kopalni drugi raz! A my sami kolejny i za każdym razem udaje nam się zobaczyć coś nowego. Tym razem padło na trasę turystyczną, która trwa lekko ponad 2 godziny. Do przejścia jest 3,5 km. Uważamy, że na małe nóżki to wystarczająca trasa, a przede wszystkim bardzo ciekawa, więc dzieciaki nie będą miały powodu do narzekań.

Zwiedzanie kopalni soli z dziećmi

Kopalnia Soli w Wieliczce oferuje, poza trasą turystyną na której byliśmy tym razem, zwiedzanie kopalni przez rodziny z dziećmi programem „Odkrywanie Solilandii”. Ponieważ Kacperek zwiedzał już w ten sposób kopalnię ze swoim przedszkolem, postanowiliśmy tym razem wybrać trasę turystyczną. Solilandia jest o tyle ciekawsza dla dzieci, że po drodze dzieci spotykają się z tajemniczym Skarbnikiem, skrzatem. Opowiadane są specjalne historyjki o kopalni. Przewodnicy zadają specjalnie przygotowane zagadki i quizy, które na pewno zaciekawią dzieci. Na pewno będzie to świetna zabawa dla całej rodziny. Pamiętamy, że 3-letni wówczas Kacper, wrócił zachwycony z wycieczki do kopalni.

Kopalnia soli kiedyś

Pierwsze szyby górnicze w Wieliczce powstały w XIII wieku. Działała przez ponad 700 lat, gdzie wybito 26 szybów i wydrążono 9 mln m3 pustek poeksploatacyjnych. Kopalnia ma 9 poziomów i 245 km korytarzy, a maksymalna głębokość to 327 metrów. Zwiedza się tylko 3 poziomy i jedynie 2 % solnych korytarzy!

Kopalnia dziś

Dzisiaj kopalnia pełni funkcję turystyczną, a każdego roku podziemia Wieliczki zwiedza blisko 2 mln turystów. Te liczby mówią same za siebie jakie cudo mamy tuż pod nosem. 😉 Kopalnia w 1978 roku została wpisana na Pierwszą Listę Dziedzictwa Unesco. W 1996 roku w Wieliczce zapadła decyzja o zakończeniu przemysłowej produkcji soli. W 1994 roku kopalnia soli została uznana przez prezydenta RP za Pomnik Narodu.

Z ciekawostek kopalnia soli w Wieliczce oferuje noclegi, kolację i śniadanie w Komorze Słowackiego 125 m pod ziemią. Ceny od około 200 zł za osobę.

A co więcej, kopalnia to także uzdrowisko, gdzie można załagodzić objawy chorób alergicznych i układu oddechowego oraz infekcji. Oferują płatne dzienne pobyty warte około 140 zł za dzień lub pobyty na NFZ.

Co można zobaczyć na Trasie Turystycznej?

Oczywiście największą atrakcją są tutaj piękne podziemne komory, w których poznajemy metody stosowane w przeszłości, jeśli chodzi o wydobycie i transport soli. Zobaczymy dawne narzędzia, maszyny, a także osoby związane z kopalnią. Ważnym punktem wycieczki są solankowe jeziora oraz główna atrakcja kopalni, czyli Kaplica Św. Kingi.

Bilety wstępu:

  • Normalny – 66 zł,
  • Ulgowy – 48 zł,
  • Rodzinny (2+2) – 180 zł,
  • Studenci i seniorzy – 57 zł,
  • Dzieci do lat 4 – bezpłatnie!

Jeśli chodzi o turystów zagranicznych i zwiedzanie w języku obcym to cennik jest wyższy.

Oczywiście obowiązuje rezerwacja biletów! Więcej o cenniku i rezerwacji na stronie kopalni w Wieliczce – LINK TUTAJ.

Przydatne informacje:

✅ Nie obowiązuje już dodatkowa opłata za robienie zdjęć. 😀

W kopalni panuje temperatura koło 15 stopni, więc jak na zimowe warunki to jest tu cieplutko. 😉 Kopalnię zwiedza się zawsze z przewodnikiem, o określonych godzinach.

Na trasie będą trzy toalety także bez problemu można skorzystać w ciągu tych dwóch godzin zwiedzania. Jeśli chodzi o postoje, to właśnie wszystkie są obok toalet i sklepików działających w podziemiach. Można kupić pamiątki, działa też bistro z kawą i przekąskami.

Gdzie znajduje się Kopalnia soli?

➡️ Dokładny adres to: ul. Daniłowicza 10, Wieliczka. Poniżej zaznaczamy na mapie.👇


Parkingi koło kopalni

W okolicy znajdziecie dużo oznaczonych parkingów. Ceny około 10-20 zł, ewentualnie można zaparkować na mieście – jest tu strefa płatnego parkowania, ale obowiązuje tylko od poniedziałku do piątku. 😉

Kopalnia w czasie pandemii

Oczywiście na trasie obowiązują maseczki. A każdy turysta musi przejść przez namiot, gdzie mierzona jest temperatura. Na trasie jest kilka punktów do dezynfekcji dłoni.

Podsumowując, my uważamy, że Kopalnia soli w Wieliczce to obowiązkowy punkt do zobaczenia nie tylko dla każdego przyjezdnego, ale także Krakusa! Pamiętajcie, cudze chwalicie swego nie znacie – w tym przypadku to naprawdę idealne stwierdzenie. Zapytaliśmy się naszych znajomych i rodziny, kiedy ostatnio byli w kopalni soli i co usłyszeliśmy? „Oj dawno, 10, 20 lat temu”. Mamy pod nosem takie piękne miejsce, i nie korzystamy, a powinniśmy! My kopalnią soli w Wieliczce jesteśmy zachwyceni. I gorąco polecamy!


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *