Świętokrzyskie z dzieckiem,  Wycieczki poza Kraków

Słynny Dąb Bartek i inne atrakcje gminy Zagnańsk

Przez wiele lat uznawany na najstarsze i największe drzewo w Polsce. Może nie jest i najstarszy i największy, ale jest imponujący nasz stary kolega Dąb Bartek, zwany królem puszczy świętokrzyskiej! Jest to dokładnie dąb szypułkowy, który niezaprzeczalnie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych drzew w Polsce. Uczą o nim się dzieci w książkach do przyrody. My mamy takie szczęście, że jeżdżąc do babci i dziadka mamy kolegę Bartka na wyciągnięcie ręki! Często go odwiedzamy, ba nawet przejeżdżamy tuż obok. Nasze dzieciaki zawsze machają staremu drzewu, bo wiedzą, że to prawdziwy unikat i bardzo ważne przyrodniczo, ale i historycznie drzewo w naszym kraju.

Dąb Bartek w liczbach

Po pierwsze ile on ma lat? Ocenić wiek jest trudno. Jego szacowany wiek to ok. 1000 lat. Czyli zasadzono go ok. 1020 r.! Wow prawda, robi wrażenie? Bartek ma wysokości ok. 28.5 m, a obwód pnia to ok. 10 m. Imponującą liczbą jest rozpiętość korony – 20 x 40 m. Liczby liczbami, lecz drzewo naprawdę jest swoją wielkością imponujące i godne zobaczenia! Choć stan jego z każdym rokiem się pogarsza – od środka próchnieje, przechyla się, jego gałęzie podtrzymywane są przez specjalne metalowe konstrukcje.

Ale wracając do Dębu Bartka jako swego rodzaju atrakcji turystycznej, to tu nie ma się do czego przyczepić. Nawet byśmy powiedzieli, że jest za co chwalić. Teren wokół drzewa jest przygotowany pod przyjazd turystów, chcących zobaczyć ten niewątpliwie ważny pomnik przyrody.


Wokół drzewa jest drewniane ogrodzenie, wiec nie bójcie się, że dzieci mogą podejść do drzewa i coś na mnie może spaść. Ogrodzenie to jest na tyle odsunięte, że bez problemu możemy podziwiać w pełnej okazałości Bartka. Wokół drzewa można sobie, a nawet trzeba zrobić spacer – jest przygotowana ścieżka, ale uwaga są tu schodki. Kiedyś nawet odbywały się tu biegi bijące rekord zrobionych okrążeń. Sami braliśmy w nich udział z półroczną wtedy Jagódką. Ponadto jest wokół sporo tablic wyjaśniających historię i rozmiary drzewa. Jest również kilka ławeczek oraz zadaszona wiata ze stolikami.

Kilka ciekawostek

Tuż obok Dęba Bartka rośnie jego potomek Bartuś! Ma już ponad 40 lat! Może kiedyś również osiągnie takie rozmiary.

Na dębie Bartku umieszczone są dwa żeliwne rzucające się w oczy odlewy Chrystusa. Na jednym jest data 1853, która sugeruje prawdopodobnie pamiątkę po epidemii cholery (ciekawe czy powieszony zostanie 3 odlew upamiętniający trwającą obecnie epidemię?). Drugi odlew ma przypominać o ofiarach Polaków walczących o niepodległość.

Kolejną jak dla nas bardzo ciekawą informacją na temat dębów jest to, że są drzewami, w które najczęściej uderzają pioruny! Niestety te nie oszczędzają również Bartka.

Gdzie dokładnie rośnie dąb Bartek ?

➡️ Dąb Bartek rośnie w gm. Zagnańsk, przy drodze nr 750, ok. 14 km na północ od Kielc w kierunku Warszawy. Poniżej na mapie zaznaczamy dokładną lokalizację. 👇 Współrzędne GPS: 50.987319, 20.650081.


➡️ Po drugiej stronie ulicy znajduje się duży, darmowy parking.

➡️ Czas ziewdzania – raczej powiedziałabym, że krotki. Choć jeśli ktoś chce może wczytywać się w tablice i spacerować wokół Bartka do woli, to można tu i godzinę spędzić.

➡️ Z Krakowa dojazd to ok. 1 h 40 min.

A co jeszcze można ciekawego zobaczyć w gminie Zagnańsk?

Rezerwat Zachełmie

To tu właśnie odkryto na najstarszy na świecie trop czworonogów – tetrapody. Słyszeliście kiedyś o tym miejscu? W 2010 roku było dosyć głośno na temat tego odkrycia. Wiek odkrytych skamieniałości szacowany jest na ok. 395 milionów lat. A czym jest w rzeczywistości rezerwat Zachełmie? Jest to dosłownie straty kamieniołom u podnóża góry Chełm, znajdujący się tuż za miejscowym kościołem.

W kamieniołomie tym wydobywano w złożach dolomitu surowiec do budowy linii kolejowych oraz dróg. Wyrobisko pozostałe ma ok. 20 m głębokości i jest rozlegle na ok. 50 m. Z góry robi wrażenie. Najłatwiej tu dojść, zaczynając spacer, spod miejscowego kościoła, pw. św. Rozalii i Marcina, kierując się w stronę góry Chełm. Cały teren jest od 2010 roku objęty ochroną. Ustawiono tu wiele tablic informacyjno – edukacyjnych. Jest to miejsce lubiane do odwiedzania przez mieszkańców niedalekich Kielc. My bardzo lubimy ten surowy klimat kamieniołom, a dzieci zawsze zafascynowane są widokami i spacerem po tym terenie.

Aby zobaczyć rezerwat Zachełmie, najlepiej auto zostawić na parkingu kościoła. Miejsce to zaznaczamy na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.969235, 20.685530.


Dla dzieci polecamy duży plac „Bartuś” zabaw z prawdziwą lokomotywą

Jak wycieczka z dziećmi to zaliczyć trzeba jakiś plac zabaw. Oczywiście w gminie Zagnańsk jest kilka placów zabaw mniejszych i większych, ale ten nazwany na cześć dębu „Bartuś” jest naprawdę fajny, duży i ciekawy, choć nie nawiązuje w żaden sposób do znanego dębu. Śmiało, można go porównywać z miejskimi miejscami do zabawy. Ale jest tu coś, co zawsze nas przyciąga, a bardziej naszego małego fana pociągów – stara lokomotywa. Co istotnie można do niej wejść, zobaczyć z bliska, a nawet wdrapać się na wagonik! Dla nas to zawsze atrakcja nr jedne tego miejsca.

Ponadto tu na placu zabaw znajdziecie wydzieloną strefę dla maluszków z małą konstrukcją ciuchci, strefę dla starszaków ze ścianką wspinaczkową oraz uwielbianą piramida do wspinaczki. Jest tu również zadaszona wiata z miejscem do siedzenia, grill, siłownia plenerowa oraz boisko do gry w piłkę i koszykówkę. Tuż obok jest parking – nie za duży, ale jest. Obok znajduje się też staw, po którym pływają kaczki. Tu też można zobaczyć ślady obecności bobrów, które w tej okolicy mają liczną populację.

Dokładne położenie placu zabaw „Bartuś” oznaczamy na mapie poniżej.👇 Współrzędne GPS: 50.973833, 20.654226. Znajduje się on przy torach, więc też można zobaczyć przejeżdżające pociągi na trasie Kraków- Warszawa!


Gmina Zagnańsk warta jest odwiedzenia!

Jak widać Zagnańsk to nie tylko Dąb Bartek. Jak widać gmina na wiele do zaoferowania: rezerwat Zachełmie, ale również dwa zbiorniki wodne, ruiny huty w Samsonowie, zabytkowy dworzec kolejowy, kościół św. Rozalii i Marcina oraz kompleks „Oceanika”, gdzie można zwiedzić piękne akwaria. Ale o tym może napiszemy innym razem. 😉 Warto zatem wybrać się tu za wycieczkę.


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *