Zabawy w domu

Kalendarz adwentowy jako świąteczne opowiadanie 📖🎄🎅🏻

Kalendarz adwentowy, czyli najprościej mówiąc, odliczanie do Świąt. Dla dzieci przede wszystkim zabawa połączona z nauką oczekiwania. Dzięki takiej formie odliczania dni do Bożego Narodzenia stwarzamy niepowtarzalny, świąteczny klimat, a to chyba uwielbiają wszyscy. 🎄

Kiedyś były tylko bombonierki z numerkami, gdzie codziennie zjadało się jedną czekoladkę, a teraz do wyboru do koloru. Można kupić kalendarz z klockami lego, z dodatkami do bransoletki, gumkami do włosów, kosmetykami i wiele innych, ale nie o tym tu będzie. Będzie o tym zrobionym w domu. W tym roku postawiłyśmy na pomysł i na zadania. Kalendarz adwentowy będzie, więc częścią opowiadań, które na samym końcu zwieńczone będą okładką. I tym samym powstanie nam piękna pamiątka w postaci naszej własnej książki.

Stwórz własny kalendarz, bo to świetna zabawa

Tak naprawdę stworzenie własnego kalendarza adwentowego od dawna chodziło nam po głowie. Jednak nasze dzieci, po 2-letnich próbach wytrwania w otwieraniu kolejnych paczuszek kalendarza, niekoniecznie chciały otwierać je po kolei. Zawsze zabawa kończyła się ok. 10 dnia otwarciem większości zawartości kalendarza (ciekawość jednak wygrywała). 🙈 Ale jak, co roku mamy plan zrobić taki kalendarz. Tym razem wypada już go zrobić dla dwójki dzieci, bowiem te młodsze już są o rok starsze, niż rok temu, i rozumieją coraz więcej, także i zadania i drobiazgi, które umieścimy w środku, muszą być dostosowane dla dwójki dzieci i to w różnym wieku. A to już nie lada wyzwanie. 🙂

Przez ostatnie 2 lata korzystaliśmy z gotowych, kupnych kalendarzy. W tym roku nasze pokłady kreatywności wzniosły się naprawdę na wyżyny! Może to przez kilku miesięczne zamknięcie w domu? A może dlatego, że same odnalazłyśmy chęć sprawienia wspaniałej zabawy dzieciom w tym roku i znowu łudzenie się, że tym razem się uda wytrwać do 24 grudnia.

Zatem koniec gadania pora pokazać, co wymyśliłyśmy. A będą to dwa, różne pomysły. Jeden można powiedzieć typowy – wiszący kalendarz, drugi – mniej typowy, gdy nie ma miejsca w mieszkaniu, żeby zaaranżować powieszenie kalendarza. Zatem zaczynamy!

Jak zrobić kalendarz adwentowy – dwa pomysły

Tradycyjny – wiszące paczuszki lub koperty

Wykonanie jest banalne. Kupujemy lub same robimy koperty z szarego papieru. Oznaczamy cyferkami i mocujemy na sznurku. Tu mamy takie rozwiązanie, że w kopertach znajdują się karteczki z zadaniami oraz fragment bajki. Drobiazgi codziennie ukrywamy w specjalnym pudełku lub innym schowku i dzieci po rozpieczętowaniu koperty zaglądają do magicznego pudełka. Tam schowane są drobiazgi potrzebne do wykonania zadania.

Kalendarz „mniej” typowy – do ustawienia na stole, najlepiej na paterze na tort

Tak, na paterze na tort, bo dlaczego by nie. To zawsze ładne i uroczyste wyeksponowanie naszego dzieła. 😉 Ten mniej typowy kalendarz to zwinięte 24 rolki papieru, przewiązane sznurkiem z cyfrą. A co jest w tych rolkach? Fragmenty opowiadań świątecznych – dokładnie 23 części trzech bajek pt. „Najważniejszy prezent”, „W lapońskiej wiosce”, „Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju”* oraz w ostatnim dniu czeka na dzieci okładka na ich własny zbiór świątecznych opowiadań. Ponadto w każdej rolce schowana jest karteczka z zadaniem. A tak, jak przy kalendarzu wiszącym w magicznych woreczkach lub skrytce ukryte są niezbędne do wykonania drobiazgi.

Oczywiście tak wykonane rolki można zawiesić na wiele różnych sposobów. Przypiąć spinaczami, przywiązać na sznurku. Ja pokusiłam się również na zawieszenie kalendarza nad łóżkami dzieci, choć obawiam się, że może on tam długo nie przetrwać. 😉

Zadania do kalendarza adwentowego

Do kalendarza możemy włożyć, co tylko chcemy. Można zdecydować się tylko na małe drobiazgi, na same zadania, albo połączyć to razem. Okazać się może, że wspólne otwieranie cegiełek kalendarza będzie i dla Was fajną zabawą. My oczywiście podsuniemy Wam pomysły dla maluchów, bo takie mamy w domu, ale chwila wyobraźni i na pewno można wymyślić też coś dla starszych dzieci. A więc zacznijmy od odliczania, czyli cyferek oraz zadań specjalnych. Tu możecie przemyśleć, jak wyglądają wasze wieczory i kiedy macie więcej czasu, żeby dostosować zadania do dnia. W jeden dzień spacer na jarmark świąteczny, w drugi praca artystyczna typu łańcuch choinkowy z bibuły. Do tego dorzucić fajną ciekawostkę, lub fragmenty świątecznych opowiadań i kalendarz gotowy. 😉 Tu podrzucamy Wam zadania, które my wykorzystałyśmy do naszego kalendarza:

Kalendarz adwentowy – nasze zadania:
 1. Napisz list do Św. Mikołaja – kolorowe kartki, kredki, długopis
 2. Przygotuj dla Św. Mikołaja talerzyk z łakociami i szklankę mleczka – ciasteczka dla Św. Mikołaja
 3. Pójdź na spacer i pooglądajcie przedświąteczne dekoracje w mieście – ciepłe rękawiczki
 4. Zrób kartki świąteczne dla rodziny i dziadków – gotowe kartki świąteczne lub kolorowe kartki, naklejki
 5. Wyślij przygotowane kartki świąteczne – koperty i znaczki
 6. Upiecz wspólnie z rodzicami świąteczne pierniczki – foremki do pierniczków
 7. Udekoruj razem z rodzicami świąteczne pierniczki – kolorowe pisaki do dekoracji, lukier, posypki
 8. Obejrzyj wspólnie z domownikami świąteczną bajkę – popcorn
 9. Zrób świąteczną sesję zdjęciową i najładniejsze zdjęcia wywołajcie dla najbliższych – nowe, świąteczne skarpetki
 10. Zbuduj z klocków lego choinkę lub inną świąteczną budowlę – kilka klocków lego
 11. Przeczytaj razem z rodzicami przedświąteczną historię – książeczka o tematyce świątecznej
 12. Idź na spacer nakarmić ptaki, lub kaczki – ziarenka dla ptaszków
 13. Udekoruj okna świątecznymi ozdobami – naklejki na okno, sztuczny śnieg, szablony
 14. Udekoruj swój pokój światełkami lub świątecznymi ozdobami – światełka, lampiony, inne ozdoby świąteczne
 15. Przygotuj wraz z rodzicami gorącą czekoladę lub domowe kakao dla wszystkich domowników – świąteczne kubki
 16. Zrób łańcuch na choinkę – wycięte z bibuły elementy do łańcucha
 17. Posłuchajcie razem z domownikami kolęd i nauczcie się jednej z nich śpiewać – tekst z wydrukowaną kolędą
 18. Ususz pomarańcze na choinkę – pomarańcza
 19. Ubierzcie wspólnie choinkę – ozdoby choinkowe
 20. Zrób z pomocą rodziców porządki w swoich zabawkach – ściereczki, gąbeczki
 21. Ułóż ze swoich ulubionych zabawek choinkę – resoraki
 22. Zrób wspólnie z rodzicami dekoracje na świąteczny stół – pomarańcze z goździkami, stroik świąteczny – pomarańcze i goździki, choinka, bombki
 23. Przyszykuj odświętny strój na wigilię – gumeczki, spineczki, szelki, muszka
 24. Zrób własną, świąteczną książkę – okładka na nasze fragmenty opowiadań

Lista drobiazgów, które możemy włożyć do kalendarza adwentowego i sami wymyślić do nich zadanie:

 • Gumki, spinki świąteczne
 • Świąteczna kolorowanka
 • Ozdoby choinkowe
 • Świąteczne puzzle
 • Kauczukowe piłeczki
 • Naklejki świąteczne
 • Książeczki o świętach
 • Świąteczne pierniczki
 • Ciastolina w ulubionym kolorze
 • Balony
 • Kredki
 • Skarpetki świąteczne
 • Foremki do pierniczków
 • Ozdoba do okna
 • Świąteczne kubeczki dla dzieci
 • Małe autka resoraki
 • Nowe bombki na choinkę
 • Lukrowe piaski do pierniczków, posypki kolorowe

Pliki do pobrania – kalendarz adwentowy

Jeśli chcecie dla swoich pociech skorzystać z naszego pomysłu, to poniżej macie do pobrania gotowe 24 strony z opowiadaniami oraz okładkę do samodzielnego uzupełnienia imieniem dzieci lub dziecka.

Również listę zadań do kalendarza adwentowego przygotowałyśmy na karteczkach z elementami świątecznymi, które można pobrać i wydrukować. Samodzielnie należy dopisać tylko numery dni, bo wiadomo, każdy w innym dniu ubierze choinkę, lub pójdzie na świąteczny spacer.

Oczywiście do pobrania udostępniamy także zawieszki z numerkami do kalendarza. 😉

Kalendarz adwentowy ma głównie stworzyć emocje oczekiwania oraz przygotować malucha do nadchodzących Świąt. Fajnie, jak pobudza on kreatywność dziecka i zachęca do poznawania i uczestniczenia w przygotowywaniach nie tylko tych przyjemnych, jak ubieranie choinki, ale również tych potrzebnych, jak przygotowanie swojego stroju na wigilię, czy porządki w domu. Mamy nadzieję, że przydadzą Wam się nasze gotowe pomysły i wydruki do pobrania. Udanej zabawy!

* Opowiadania pochodzą ze stron internetowych: https://dziecisawazne.pl/, oraz http://magia-swiat.web21.pl/.


A jeśli spodobał Ci się nasz wpis o kalendarzu adwentowym, podaj go dalej, udostępnij, zostaw komentarz. Dla nas dużo znaczy i motywuje do tworzenia.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *