Wycieczki poza Kraków

Niedzica – zapora, zamek i Jezioro Czorsztyńskie

Niedzica to miejsce, które zawsze chętnie odwiedzamy, zarówno latem, jesienią, jak i zimą. Jest to urokliwe miejsce. A przede wszystkim jest tu mnóstwo atrakcji, które zachęcają do spacerowania, zwiedzania, odpoczynku oraz naładowania baterii przepięknymi widokami. 😍 Nam szczególnie podoba się zamek w Niedzicy, który oferuje ciekawe wnętrza do zwiedzenia.

Zapora wodna

Zapora wodna to pierwsza atrakcja, którą opiszemy, bo woda dla naszych dzieci to zawsze jest atrakcja nr jeden. 😉 Bez wątpienia zapora na Dunajcu prezentuje się okazale. Powstała głównie, by pełnić funkcje przeciwpowodziowe, ale z pewnością stała się atrakcją dla turystów. Powstało tu bowiem malowidło, czyli namalowany obraz 3D „Moc Żywiołów”, który zachęca nie tylko do spacerowania, ale także do zrobienia ciekawych ujęć. Oprócz tego niewątpliwie macie stąd wspaniałe widoki na Pieniny Spiskie i Tatry i przy pięknej widoczności jest tu magicznie.

Jezioro Czorsztyńskie i Jezioro Sromowskie

Jezioro Czorsztyńskie i Jezioro Sromowskie to tak naprawdę także zbiorniki zaporowe na Dunajcu powstałe przez zbudowanie zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Zbiornik Czorsztyński pełni przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową. Jest atrakcyjnym miejscem do wypoczynku nad wodą z możliwością kąpania, żeglowania, nurkowania oraz wędkowania. Z pewnością wspaniałą atrakcją na Jeziorze Czorsztyńskim są także rejsy statkiem. Zbiornik Sromowski jest zbiornikiem wyrównawczym dla Czorsztyńskiego. Wody te podlegają całkowitej ochronie, w związku z czym nie mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Na obu zbiornikach znajdują się także elektrownie.

Stanowiska ekologiczne dla dzieci

Na zaporze i przy zamku jest też kolejna atrakcja, która prawdopodobnie zaciekawi wasze pociechy. Otóż znajduje się tutaj pięć stanowisk ekologicznych, z których dowiecie się między innymi czegoś na temat motyli, ptaków, drzew w Pieninach.

Zamek „Dunajec” w Niedzicy

Średniowieczny zamek z połowy XIV wieku położony na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego z pewnością zaciekawi nie jednego. Kiedyś był on strażnicą węgierską na granicy z Polską. Teraz niewątpliwie jest jedną z głównych atrakcji historycznych na południu Małopolski. Jest to oczywiście obiekt muzealny, ale także hotelowy. Do zwiedzania mamy m.in. wnętrza zamku, wozownię oraz spichlerz. Zamek to tak naprawdę kilkanaście pomieszczeń, w których ekspozycja ukazuje izbę żupana spiskiego, sypialnię, izbę straży, komnaty ostatnich właścicieli, a także salę tortur. Atrakcję na zamku stanowią także dwa tarasy widokowe, skąd rozprzestrzenia się wspaniały widok na jezioro i zaporę. Wozownia to ekspozycja nieopodal parkingu pod zamkiem. Mieszczą się w niej stare, zabytkowe wozy, a także sanie. Zobaczycie pojazdy konne z Krakowa, Kielc, oraz dawnych Kresów Wschodnich. Spichlerz to drewniane miejsce, które mieści stałą wystawę – Sztuki Ludowej Spisza. Miejsce to znajduje się za wozownią, po drugiej stronie ulicy.

Cennik Zamku i Wozowni:

  • Bilet normalny- 19 zł,
  • Ulgowy- 14 zł.
  • Wstęp bezpłatny – dzieci do 5 roku życia.
  • Bilet na zwiedzanie spichlerza czynnego tylko w sezonie (1 maja- 30 września) – 5 zł.

Godziny otwarcia zamku:

  • W sezonie (1 maja- 30 września) od 9.00 -18:30
  • Poza sezonem (1 października – 30 kwietnia) od 9.00 – 15:30 spichlerz poza sezonem jest zamknięty.

Zwiedzanie Zamku i Warowni trwa około godziny – półtorej. Spichlerz to około pół godziny. Jest możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem. Wszystkie informacje możecie znaleźć na stronie zamku: www.zamekniedzica.pl

Ruiny zamku w Czorsztynie

Po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego możecie również zwiedzać zamek, ale tym razem są to ruiny. Stąd macie także wspaniałe widoki na jezioro, zamek w Niedzicy, a nawet Pieniny i Tatry. Nam nie udało się wejść na ruiny, gdyż dzieci usnęły nam, gdy przejeżdżaliśmy samochodem z Niedzicy do Czorsztyna. Odwiedzimy innym razem.

Cennik zwiedzania ruin zamku w Czorsztynie:

  • Bilet normalny- 7 zł,
  • Ulgowy- 6 zł.
  • Dzieci do 7 lat wstęp bezpłatny.

Oczywiście uprzedzamy, że teraz w czasie obostrzeń jesiennych zamki zamknięte do odwołania. Nam udało się zwiedzić w ostatnim momencie, przed zamknięciem.

Gdzie zaparkować pod zamkiem w Niedzicy?

➡️ Poniżej 👇 na mapie zaznaczamy parking obok zamku w Niedzicy. Cena to 7 zł za cały dzień. 😀


➡️ Z Krakowa dojazd w ok. 1h 40 min.

Niewątpliwie Niedzica i okolice to ciekawe miejsce na wycieczkę z dziećmi z Krakowa. Piękne widoki, zapora, dwa jeziora, dwa zamki czynią to miejsce bardzo interesującym. My uwielbiamy tu wracać. Latem, wiosną, zimą, jesienią. Nie zliczymy nawet, ile razy tu byliśmy, a za każdym razem zachwycamy się bajkowością tego miejsca.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery znajdziecie w naszych zakładach na blogu: NA SPACER oraz WYCIECZKI POZA KRAKÓW.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *