Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Wieża widokowa Szpilówka – przepiękne widoki Małopolski

Wieża widokowa Szpilówka w Iwkowej ma już dwa lata i jej budowa została dofinansowana z funduszu Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że budowa miała zwiększyć dostępność atrakcji przyrodniczych i kulturowych subregionu tarnowskiego i tak też się stało. Bezsprzecznie jest to warte odwiedzenia miejsce, szczególnie z dziećmi, bo dojście tu jest mało wymagające. Z pewnością dla większości istotnym faktem będzie, że da się pod wieżę wjechać z wózkiem. Dla nas przy młodszym maluchu jest to jeszcze dosyć istotne.

Turystyczna wieża widokowa Szpilówka mierzy ponad 34 metry wysokości. Znajduje się na najwyższym szczycie Pasma Szpilówki na Pogórzu Wiśnickim na górze Szpilówka o wysokości 516 m n.p.m. Bez wątpienia istotnym faktem jest, iż platforma widokowa mieści się tóż nad koronami drzew, na wysokości 28 metrów, dzięki czemu widoki z niej są naprawdę cudowne. Panorama przy dobrej widoczności sięga od Krakowa, po Brzesko, Tarnów, a nawet Babią Górę i Jaworzynę Krynicką. Nasz Kacperek po wejściu po schodach na wieżę powiedział: „wow, mamo jakie tu są piękne widoki!” Cóż dodać do takiej niewymuszonej opinii prawie 4-latka? Chyba tylko tyle, że trzeba się wybrać i samemu sprawdzić.

Trochę historii z tego miejsca

Ciekawostką bowiem z tego miejsca jest fakt, że już w latach 50 XX wieku na Szpilówce stała wieża, która przez mieszkańców była dobrym punktem widokowym. Jednak nie przetrwała i zawaliła się. Jak widać ten punkt widokowy był już w dawnych czasach świetnym miejscem obserwacyjnym. Cieszymy się, że powstała nowa wieża widokowa, która stała się świetnym punktem turystycznym.

Widoki z wieży widokowej Szpilówka

Nie martwcie się, jeśli tak jak my słabo rozpoznajecie pasma górskie oraz ukazujące się szczyty – czeka tu na Was mała niespodzianka. W tym miejscu z pomocą przychodzą mapki, które zamieszczone są na tablicach na dole wieży. Można zrobić zdjęcie i potem wypatrywać u góry interesujące pasma.

Widok na stronę północną: Góry Świętokrzyskie, Garb Pińczowski, Brzesko, Okocim i Nowy Wiśnicz.

Panorama na stronę południową: Kotlina Iwkowska, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce.

Widok na stronę wschodnią: Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Strzyżowskie, Beskid Sądecki, Beskid Niski.

Panorama na stronę zachodnią: Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Pogórze Wiśnickie i Kraków! Tak widać z wieży sam Kraków!

Pustelnia Św. Urbana oraz ziemianka pod wieżą

Po drodze na wieżę mijaliśmy też znaki na pustelnię Św. Urbana. Niestety droga do pustelni prowadziła ścieżką bardzo błotnistą i w dół, co mogłoby dla nas się źle skończyć z wózkiem i drugim zmęczonym dzieckiem. Postanowiliśmy, więc odpuścić ten punkt naszej wyprawy. Jednak z wyczytanych w internecie źródeł dowiadujemy się, że jest tam naprawdę malutka pustelnia, w środku, której podobno znajduje się obraz oraz krzyż.

Ziemianka natomiast znajduje się tuż pod wieżą widokową i można do niej wejść. Kacper był przeszczęśliwy, że mógł się tam schować!

Tablice edukacyjne po drodze

Na trasie prowadzącej do wieży widokowej nie brakuje ciekawych tablic edukacyjnych, z których dowiemy się, jaka jest fauna i flora iwkowskiej przyrody, jakie drzewa pojawiają się w tej części terenu. Oczywiście tak jak już pisałyśmy jest też tablica pokazująca z jakimi widokami spotkać możemy się na szczycie wieży widokowej!

Parkingi prowadzące do wieży widokowej Szpilówka

➡️ Tu parkingów jest mnóstwo. Patrz zdjęcie poniżej. 👇

➡️ My zaparkowaliśmy na oznakowanym na mapie Google parkingu B2 przy kapliczce i z tego, co zobaczyliśmy na mapie, to była to najlepsza trasa z pięknymi widokami. Lokalizację parkingu zaznaczamy na mapie poniżej. 👇


➡️ Z Krakowa dojazd w ok. 1h.

➡️ Oczywiście wycieczkę tu można zaliczyć w drodze nad Jezioro Rożnowskie lub połączyć z wycieczką do Bochni, lub Tarnowa.

Czy da się tu dojść z wózkiem?

Tak, da się. My trasę pokonaliśmy z jednym dzieckiem w wózku. Także odpowiedź jest prosta, da się tutaj wjechać wózkiem. Tylko ostatnia część trasy jest ciut gorsza dla wózka, bo ostrzejsza i z kamieniami. Reszta w miarę płaska, przez łąki, las, lekko pod górę. W związku z tym, że był to spacer w tempie 4-latka, wyjście zajęło nam godzinę drogi. Oczywiście nie brakowało nam przystanków na jedzenie, zabawy w zbieranie patyków, liści i kamieni. Myślę, że gdybyśmy szli sami, to byłoby to pół godziny maksymalnie. Początkowo trasa prowadzi przez łąki z pięknym widokiem, później ścieżka wchodzi do lasu. Ponieważ na trasie jest wszędzie dużo oznaczeń, trafić jest tam łatwo.

Czy warto zawitać, więc do Iwkowej i wyjść na Szpilówkę? Och, zdecydowanie tak! My jesteśmy zachwyceni tym miejscem i wracamy tu po raz kolejny. Na pewno pojawimy się tutaj w piękną pogodę, żeby można było pooglądać te cudne widoki. I jedno wiemy na pewno. Będziemy starać się wybrać tu zimą i zabrać sanki, może to być super przygoda!Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *