Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Place zabaw

Zalew Bagry – poza sezonem ciche, spokojne miejsce

Czy Wam zalew Bagry kojarzy się tylko z letnim szaleństwem w wodzie? Pewnie tak, bo to jedno z popularniejszych miejsc do szukania ochłody w gorące dni w Krakowie. My zdecydowanie odpuszczamy takie miejsca latem, gdy jest dużo ludzi i skwar leje się z nieba. Jesteśmy typem szukania cienia. 🙂 Ale do rzeczy. Zalew Bagry, a dokładniej to park miejski Bagry zachwyca poza sezonem równie mocno. A szczególnie wtedy, kiedy jest słonecznie, a wieczorem można obserwować cudownie, kolorowe niebo zachodzącego słońca.

 • zachód słońca
 • zachód słońca Bagry

Zalew Bagry to przecież nie tylko plaża!

Tak naprawdę wokół zalewu utworzony został park miejski, a w nim możemy znaleźć wiele ciekawych atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. Po pierwsze wokół jest wiele zieleni, szuwary, duże drzewa dające cień, ławeczki, hamaki, bocianie gniazda oraz dużo miejsca do spacerowania. Jest też nasz ulubiony uroczy mostek. 😉 My na Bagry lubimy przyjeżdżać w tygodniu, kiedy nie ma tłumów i można w ciszy nacieszyć się wodą i zielenią. Co więcej, rankiem, można spotkać tu wielu wędkarzy, jak i ludzi odważnych, którzy zażywają zimnych, porannych kąpieli. Brrr…. Mnie na sam ich widok bierze gęsia skórka! Ale na moich pociechach pan, który pływał o 10 rano, w zimnej wodzie zrobił ogromne wrażenie. Nawet biły mu brawo. 🤣 Poza tym wędkarze to również atrakcja. Czasami jakiś miły pan pokaże dzieciom złowioną rybę.

 • park Bagry
 • park Bagry

Plaża, a nawet dwie plaże!

Tak, w ostatnim sezonie otwarto drugą plażę nad zalewem Bagry. My dotarliśmy na nią dopiero jesienią, także wypowiedzieć się na temat warunków letnich nie bardzo możemy. Wiemy tylko, że plaże na Bagrach są w sezonie bezpłatne i strzeżone oraz bardzo zatłoczone… Ale cóż się dziwić. Jest to miejsce niemalże w centrum miasta, gdzie w miarę szybko można się dostać i korzystać z kąpieli wodnych. Moje, coraz większe dzieciaki w przyszłym roku już z pewnością nie tak łatwo odpuszczą mi letnią wycieczkę tu – nad wodę.

Plaża Bagry 1

Najbardziej znana. Są tu dwa pomosty oraz kaskadowa plaża. Na jeden z pomostów można zjechać wózkiem, jest tu specjalnie zrobiony zjazd! Do pomostów jesienią i zimą chętnie podpływają kaczki i łabędzie, także dla dzieci to wielka atrakcja tego miejsca. Uwaga – tylko pamiętajcie, czym karmicie zwierzęta. Przed pomostem jak coś, jest mała ściąga, czym i kiedy można dokarmiać pływające po zalewie ptactwo.

 • Zalew Bagry
 • plaża
 • pomost

A jesienią, co tu robić jesienią? To samo, co latem tylko inaczej. Przecież można położyć kocyk i zrobić piknik, wejść do wody, z tym że w kaloszach! Także jeśli wybierzecie się tu jesienią, zimą lub wczesną wiosną nie zapomnijcie zabrać kaloszy oraz ubrań na zmianę. To naprawdę wielka radocha dla dzieci!

 • zabawy w wodzie
 • kalosze
 • zabawy w wodzie

My na plaży bawiliśmy się w wędkarzy. Dzieci wielkimi patykami udawały, że łowią ryby tak, jak spotkani wcześniej panowie-wędkarze. Udało nam się nawet coś wyłowić, a mianowicie małże! Tak małże! Kto nie wierzy, niech zobaczy.

Ja zapomniałam oczywiście zabrać kilka zabawek do piasku, więc to też miejcie na uwadze, jak będziecie się tu wybierać. Choć zabawa znalezionymi patykami i kamyczkami też była fajna.

Plaża Bagry 2

Plaża Bagry nr 2 znajduje się po drugiej stronie Przystani Żeglarskiej. Aby na nią dotrzeć z plaży pierwszej, najprościej należy przejść przez teren przystani. Dzieciaki będą mieć tu kolejną atrakcję, bowiem będą mogły tu zobaczyć wiele motorówek, małych jachtów i innych sprzętów do pływania. Gdy przejdziemy przez teren przystani, należy pójść chwilę prosto i skręcić w prawo. Po drodze miniemy koleją atrakcję, a mianowicie flow park, czyli inaczej mówiąc miejsce do treningu ulicznego. Ale, ale to też fajne przeszkody dla dzieci! Inaczej mówiąc taki jakby kolejny „nie plac zabaw”. Także kolejny przystanek na zabawę gwarantowany.

 • przystań
 • Zalew Bagry
 • flow park Bagry
 • flow park Bagry

Wracając do plaży nr 2. Tu też jest piękna i piaszczysta plaża. Są ławeczki, murki do siedzenia. Jest również wiele dużych drzew, które latem z pewnością są zbawienne przy upale. A to, co nas urzekło w tym miejscu to piękny widok na zachody słońca nad miastem. W oddali można dostrzec nawet unoszący się balon widokowy. Bajka!

 • plaża Bagry
 • dzieci, zabawa w piasku

Lokalizację plaży Bagry 2 zamieszczamy na mapie poniżej. 👇


Spacer wokół zalewu

Wokół zalewu można sobie zrobić naprawdę fajny spacer z dziećmi. My całości wprawdzie nie przeszliśmy, ale fragment od ul. Łanowej do ok. 500 m za plażę nr 2 pokonaliśmy i da się bez problemu to zrobić z wózkiem. Polecamy takie spacery, to bardzo dobry pomysł na wypoczynek na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody.

 • Bagry
 • Zalew Bagry

Plac zabaw tuż obok!

Najlepsza atrakcja dla dzieci to oczywiście plac zabaw! O tym też nie możemy zapomnieć, opisując to miejsce. Tak, tuż obok zalewu Bagry znajduje się plac zabaw – tuż przy plaży nr 1 i parkingu przy ul. Koziej. Także, jeśli dzieciom znudzi się zabawa na piasku, to inne atrakcje są tutaj na wyciągnięcie ręki.

Miejsca do zabawy jest tu całkiem sporo. Po pierwsze znajduje się tutaj uwielbiany przez moje brzdące i nawiązujący do zalewu statek ze sterem. Dzieci mogą wdrapać się na niego, stanąć za sterami, spojrzeć na zalew i wyobrazić sobie, że wpływają na wodę. Obok statku są też bujaki – morskie zwierzątka oraz kilka ławeczek ze stolikami. Ta część do zabawy jest nieogrodzona.

Tuż obok statku znajduje się ogrodzony, powiedziałabym – standardowy plac zabaw. Dzieciaki mają tu do zabawy dwie konstrukcje ze zjeżdżalniami, oczywiście huśtawki – w tym również te dla maluszków. Jest piaskownica – gdyby piasku na plaży było za mało oraz bujaki i karuzela. Wielki plus tego miejsca za ogrodzenie i huśtawki, które wszystkie dzieci uwielbiają!

 • plac zabaw Bagry
 • plac zabaw Bagry
 • huśtawki

Ponadto w kolejnej strefie bliżej zalewu znajdziemy stoły do ping-ponga, siłownię plenerową. Jest tam również spora konstrukcja z liniami, drabinkami, oponami oraz elementami do podciągania. Jest to bardziej strefa dla starszych dzieci, bądź dorosłych, ale jak wiecie dzieci wszędzie znajdą coś dla sobie. U nas akurat upodobały sobie wspinaczkę po linach.

Jak dojechać nad Zalew Bagry, gdzie zaparkować?

➡️ Zalew Bagry znajduje się na terenie Płaszowa.

➡️ Można zaparkować tu w dwóch miejscach. Pierwszy najbardziej znany parking jest na końcu ul. Koziej. 👇 Stąd jest blisko na główną plażę oraz na plac zabaw. Współrzędne GPS: 50.034268, 19.995406.


➡️ Drugi mniejszy parking jest na końcu ul. Łanowej. 👇 Współrzędne GPS: 50.035233, 19.986196. Parkując tu, można przespacerować się bardziej dziką stroną zalewu Bagry. Co bardzo polecamy. 😉


➡️ Komunikacją miejską, autobusem linii 127 – przystanek Bagry. Można też dostać się tramwajem (przystanki Lipska, Rzebika lub pętla Mały Płaszów), ale trzeba wtedy przejść ok. 15 min nad zalew.

➡️ Na terenie parku Bagry jest bardzo przyzwoita, samoczyszcząca toaleta – płatna 1 zł!

➡️ Gdy byliśmy ostatni raz w październiku działa knajpka „Czarna Krowa”. Pyszne jedzonko i bardzo miła obsługa! Nie wiem, jak jest teraz, być może tylko na wynos. Najlepiej śledzić ich na FB – tutaj zostawiamy Wam link. Jeśli zapomnicie zabrać rozgrzewającej herbatki, albo zgłodniejecie to tylko tam. 😉

Ps. „Czarna Krowa” Dziękujemy za lizaki, które rozwiązały konflikt rodzeństwa o leżak. 🤣

 • czarna krowa bagry
 • dzieci
 • frytki

Kończąc, uważamy, że zalew Bagry jest piękny o każdej porze roku, nie tylko latem. A nawet śmiemy zaryzykować, że to właśnie chłodniejszą porą roku można tu znaleźć chwilę na odpoczynek wśród natury, w ciszy i z dala od zgiełku miasta. Dla dzieci też to jest bardzo ciekawe miejsce na spędzenie ładnego dnia. Kaczki, łabędzie, piasek, woda, place zabaw i dużo przestrzeni. Czego chcieć więcej? My polecamy!


Poza sezonem zdecydowanie polecamy też odwiedzić Kryspinów. 😍

Więcej inspiracji na spacery znajdziecie w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW. Szczególnie polecamy odwiedzić piękny park Jerzmanowskich z nowym placem zabaw oraz park Bednarskiego i Kopiec Krakusa.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *