Na Spacer,  Place zabaw

Park Maćka i Doroty – Smoczy Skwer i inne atrakcje

Park Maćka i Doroty to kolejny całkiem spory krakowski park z dużym placem zabaw zwanym Smoczym Skwerem. Znajduje się on na Klinach. Co nas przyciągnęło do parku Maćka i Doroty? Co nam się tu podobało? Jak wygląda Smoczy Skwer w tym parku? Czy warto się tu wybrać nawet z drugiego końca miasta? My się wybrałyśmy i nie żałujemy. 😉 Zapraszamy Was zatem do zwiedzania z nami, bo dużo fajnych rzeczy tu można odkryć. 😉

Skąd się wzięła akurat taka nazwa dla parku?

Otóż od redaktorów Gazety Krakowskiej Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, którzy byli patronatami tego miejsca. Na ich część posadzono tutaj jarzębinę i wiąz oraz ustawiono tablicę pamiątkową – my tej tablicy niestety nie znalazłyśmy, więc i wspomnianych drzew również, ale wierzymy, że takowe tu rosną. Bowiem bardzo dużo pięknych, czerwonych drzew jarzębiny mijałyśmy, spacerując tu z chłopakami.

Na terenie parku jest sporo pięknych alejek spacerowych z licznymi ławeczkami. Jest piękny kącik relaksu i odpoczynku, gdzie znajdziemy krzesła i leżaki obrotowe, a także hamaki. I jest coś jeszcze, co nas urzekło w tym miejscu. Otóż stoi wielka szafa, w której możecie znaleźć naprawdę całkiem sporo książek! Jesteśmy w szoku, bo to super przedsięwzięcie. 🙂 Ale, ale do sedna, bo przyjechałyśmy tu z naszymi brzdącami, które tylko wypatrywały obiecanego placu zabaw. 🙂

Kolorowy i duży Smoczy Skwer w parku Maćka i Doroty

Tak jest! To naprawdę ogromne pole do zabawy dla dzieciaków. Wielki plac zabaw, ogromna piaskownica, mnóstwo konstrukcji drewnianych, huśtawki. Jest tu wszystko to, co być powinno znaleźć się na placu zabaw. No może brakuje nam huśtawki dla malucha, ale bocianie gniazdo nam to wynagrodziło. 😉

Plac zabaw powstał w 2016 roku i nie widać po nim tych lat. Nie jest zniszczony albo zepsuty, wręcz przeciwnie – jest zadbany. Jedyne co się rzuca w oczy to to, że jest kolorowy i nie wygląda tak jak te budowane nie dawno, czyli na przykład ten w parku Decjusza lub koło parku Lotników. Ale czy jest on gorszy? Oczywiście, że nie!! Jest inny i równie ciekawy dla dzieci, jak te nowoczesne miejsca zabaw.

Plac zabaw wyłożony jest bezpieczną nawierzchnią dla dzieci, za co ma ogromny plus. Filipek mógł tu spokojnie raczkować. Do tego ten Smoczy Skwer jest naprawdę duży. Już na wejściu wita nas zielony smok, a za nim mamy sporo instalacji i urządzeń do wspinaczki – liny i pajęczyny dla starszych dzieciaków. Po drugiej stronie alejki znajdziemy niższą konstrukcję dla młodszych pociech z wielką do wbiegania ścieżką oraz zjeżdżalnią. Dalej dzieci mają istny raj, czyli gigantyczną piaskownicę! Takiej dużej nie spotkałyśmy dawno. Mamy tutaj także dwie zwykłe huśtawki, a także bocianie gniazdo.

Na ogrodzonym terenie placu zabaw znajdziemy także plenerowe urządzenia do siłowni. To super, że teren jest ogrodzony, bowiem zawsze można przysiąść na ławeczce i chwilę się zrelaksować, gdy dzieciaki zajmą się zabawą w piaskownicy.

Dwa mniejsze place zabaw

Oprócz Smoczego Skweru w parku Maćka i Doroty istnieją jeszcze dwa inne place zabaw. Już mniej atrakcyjne, ale też i mniej oblegane, oraz z huśtawkami dla maluchów, więc zawsze coś się znajdzie nowego do zabawy. 😉 Jeden znajduje się tuż obok Smoczego Skweru, a drugi za ulicą bliżej boiska i części leśnej parku, przy ulicy Borkowskiej.

Cudowne miejsce do odpoczynku

Fajnym miejscem relaksu jest strefa z obrotowymi krzesłami, leżakami, hamakami, a także kącikiem do czytania. Czy ktoś widział szafę pełną książek w parku? Jeśli nie to zawitajcie do Parku Maćka i Doroty, tam ją znajdziecie. Nas ona zachwyciła! A leżaki i książka to połączenie idealne. Hmm tylko chyba dzieci przydałoby się, żeby spały, bo inaczej marne szanse na lekturę. Aha i oczywiście te obrotowe leżaki to kolejna atrakcja dla dzieciaków. Taka karuzela, tylko z krzesełka. 😉

Boiska, wypożyczalnia rowerków

Cały park to także dużo miejsca do spacerowania, w zacienieniu, choć jakąś ławeczkę w słoneczku dla chętnych też znajdziecie. W parku Maćka i Doroty jest także boisko do gry w piłkę nożną i koszykówkę, oraz stół do pin-ponga i sprzęty do ćwiczeń. A dla dzieciaków mała górka do wbiegania i zbiegania! Zimą pewnie oblegana, gdy spanie śnieg. W sąsiedztwie jest także wypożyczalnia rowerków i innych pojazdów jeżdżących.

Kamyki, kamyki, czyli trochę niecodzienne miejsce do zabawy

Oj tak. Te kamyki to tutaj był hit! Układanie, przekładanie, rzucanie, wrzucanie, a nawet próby zdjęcia bucików i chodzenie gołymi stopami. Ścieżka sensoryczna z takim innym placem zabaw w jednym. Spędziłyśmy tu chyba więcej czasu niż na Smoczym Skwerze, tak zabawa kamieniami pochłonęła chłopaków. Według nas to tu powinni wokół poustawiać ławeczki! Wtedy to mamy by mogły dopiero odpocząć. 😉

  • Park Maćka i Doroty
  • Park Maćka i Doroty
  • Park Maćka i Doroty

Gdzie znajduje się Park Maćka i Doroty oraz Smoczy Skwer?

➡️ Park Maćka i Doroty znajduje się pomiędzy ul. Wichrową, a ul. Narvik.

➡️ Najlepiej dojechać od strony ul. Borkowskiej, lub też można od ul. Pustynnej, gdzie zaparkujemy wzdłuż ul. Zawiszy pomiędzy jedną a drugą częścią parku.

➡️ Lokalizację Smoczego Skweru zaznaczamy pinezką na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.002015, 19.914047.


Kończąc, Park Maćka i Doroty to bardzo ładny park z ogromnym Smoczym Skwerem. Z pewnością jest wart zobaczenia. My wybrałyśmy się tu z niemal drugiego końca miasta i spędziłyśmy fajny dzień. Warto zawitać tutaj na chwilę zabawy, a także chwilę odpoczynku. Dzieciaki na pewno nie będą się nudzić, bo ilość miejsc do zabawy jest duża. Szczególnie po zabawie na Smoczym Skwerze idźcie na skwerek z kamykami! Gwarantujemy, że dzieci zajmą się tam dłuższą chwilę.


Więcej inspiracji na spacery po Krakowie znajdziecie w naszych zakładach na blogu: NA SPACER oraz PLACE ZABAW. Szczególnie polecamy park Decjusza, park Lotników, park Dąbie, park Dębnicki oraz park Krakowski. W każdym z nich jest super plac zabaw. 😀


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!