Place zabaw

Smoczy Skwer w Parku Dąbie

Smoczy Skwer w Parku Dąbie to kolejny wspaniały plac zabaw na mapie Krakowa. Istnieje on już jakiś czas i często go odwiedzamy. Jest zarówno atrakcyjny latem jak i chłodniejszą porą roku. Podłoże bowiem wyłożone jest specjalnym miękkim materiałem, a alejki wybrukowane.

Do tego położony jest na wałach wiślanych, otoczony drzewami, co latem jest dużą zaletą. Przyjemny cień drzew jest bardzo istotny przy naszych coraz bardziej upalnych latach, a niestety nowo tworzone place zabaw powstają coraz częściej na otwartej przestrzeni.

Smoczy skwer z dwugłowym smokiem w Parku Dąbie

Jak smoczy skwer to musi być smok! Tu dzieciaki mają do zabawy konstrukcję smoka z dwoma głowami. 😲 Na początku od kiedy tu zaczęliśmy bywać, myśleliśmy, że smok jest słoniem! Zresztą nie ma znaczenia, czy słoń, czy smok, czy inne zwierzę – wyobraźnia dzieci nie zna granic! Komuś innemu może on jeszcze coś innego przypominać. Ponieważ ten smok ma dwie głowy i strasznie długi ogon – zapewne też straszy. 😉 Ma chyba za zadanie czuwać przy stopniu wodnym Dąbie i nie dopuścić do powodzi w mieście.

Lecz najważniejsze, że jest fajną konstrukcją dla naszych najmłodszych, gdyż posiada wiele możliwości do zabawy. Ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnię, liny. Dzieciaki go uwielbiają! Ten smok bardzo przypasował naszym brzdącom. Zabawy nigdy tu nie ma końca. 😀

Drewniany plac zabaw, współgrający z otoczeniem

Ale dwugłowy smok to nie jedyna atrakcja tego placu zabaw. Dzieciaki mają do zabawy wiele konstrukcji do wspinania, zjeżdżania. Są też mostki zwodzone, huśtawki, głuchy telefon, bujaczki. I co też istotne są konstrukcje przeznaczone dla starszaków i dla mniejszych szkrabów. Nasz tu niespełna dwulatek całkiem dobrze dawał sobie radę na niższych szczebelkach.

Cały plac zabaw to mnóstwo konstrukcji oraz dużo, dużo przeróżnych lin. Jest tu tak zwana pajęczyna, po której dzieci mogą spróbować sił we wspinaczce, co Jagodzie oczywiście się bardzo spodobało. Zresztą sami zobaczcie, jak tam jest ładnie.

Niewątpliwie wielkim plusem tego placu zabaw jest fakt, że współgra on pięknie z otoczeniem. Znajdziemy tutaj większość konstrukcji drewnianych – wszystko w ładnych, stonowanych kolorach.

Z pewnością wasze pociechy zainteresują tutaj postawione mini ławeczki w żółtych kolorach, które będą idealnym miejscem dla waszych dzieci na krótki odpoczynek lub przekąskę. Nas one zawsze zachwycają!

Stanowisko do zabaw archeologicznych

Godne uwagi jest też stanowisko archeologiczne. Z pewnością dla niejednego małego odkrywcy skamielina zasypana piaskiem będzie nie lada atrakcją, a dołączona szczoteczka będzie fantastyczną zabawą. Nasz Piotruś był tym zachwycony. On uwielbia zamiatać. Po domu teraz chodzi i wszystko sprząta (no dobra najpierw trochę też nabałagani – nie ma z nim tak łatwo). 😉 Podobną skamielinę spotkaliśmy też w smoczym skwerze Parku Lotników, o którym pisaliśmy tutaj – LINK.

Siłownia i dużo miejsca do odpoczynku

Nie brakuje także ławek dla dorosłych. Nie musicie się martwić o miejsce do odpoczynku i dla Was rodzice.

Jest też siłownia na powietrzu. A więc każdy rodzic spragniony jakiejś aktywności przy opiece nad dziećmi może sobie poćwiczyć. A jeżeli należycie do tych intelektualnych, to zapraszamy do gry w szachy, bo znajdziecie tu takie stanowiska.

Samo miejsce, czyli bulwary wiślane i stopień wodny Dąbie robią klimat tego placu zabaw. Naprawdę polecamy się tam wybrać, jeśli ktoś nie zna i ktoś nie był.

Niedaleko placu zabaw w parku Dąbie znajdują się także dwa stoły do ping-ponga oraz dwa boiska do koszykówki. Starszaki więc będą tu mieć dodatkowe atrakcje i możliwości ruchu na świeżym powietrzu.

Gdzie jest ten plac zabaw smoczy skwer w Parku Dąbie?

➡️ Plac zabaw znajduje się bezpośrednio przy ścieżce rowerowej nad Wisłą w Parku Dąbie. Można więc tam dojechać rowerem. Ścieżka ta prowadzi z samiusieńkiej Nowej Huty wprost na Wawel, a nawet pod Błonia.

➡️ Dokładna lokalizacja placu zabaw na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.055260, 19.977451.


➡️ Jeżeli jednak wybieracie się tu samochodem to najlepiej zaparkować na pobliskim osiedlu. Miejsca do zaparkowania znajdują się wzdłuż ulicy i spacerkiem wtedy można przejść się do parku.

➡️ Dojazd komunikacją miejską: najbliższy przystanek Ofiar Dąbia. Dojedziecie tam tramwajami nr 1, 14 oraz 22, autobusami linii nr 125 oraz 128. Z przystanku jakieś 5-10 min drogi pieszo.

Minusy smoczego skweru w Parku Dąbie

Minusem jest tutaj to, że plac zabaw nie jest ogrodzony. Możliwe, że dla jednej osoby będzie to plus, gdyż dzieci po zabawie mogą po prostu iść na trawkę i pograć w piłkę. Jednak przy takich maluchach, brak ogrodzenia, a w pobliżu rzeka Wisła i ścieżka rowerowa, to dla nas nie do końca dobry pomysł. Tu przydałoby się według nas ogrodzenie miejsca do zabawy.

Minusem jest tutaj także brak huśtawki dla malutkich dzieci. Piotruś uwielbia tę atrakcję, lecz huśtanie na zwykłej huśtawce jeszcze mu się niezbyt podoba. Szkoda, że nie pomyślano tu o mniejszych szkrabach.

Warto zaznaczyć, że plac zabaw przeznaczony jest według nas dla starszych dzieci, takich myślę + 3 lata. Młodsze dzieci mają tu niewiele atrakcji. Jednak nasz młodszy synek nie nudził się i znalazł sobie zajęcie.

Kończąc, uważamy, że okolica placu zabaw smoczy skwer w Paru Dąbie jest jedną z piękniejszych w Krakowie. Wokół alejki, nasadzenia krzewów i kwiaty, a także w pobliżu Wisła. To wszystko przenosi nas w miejsce, w którym możemy na chwilę odpocząć, a nasze dzieci mogą wyszaleć się do woli.


Inne opisane przez nas place zabaw znajdziecie w zakładce PLACE ZABAW. Zachęcamy odwiedzić inne krakowskie smocze skwery w Parku Lotników oraz w Parku Decjusza.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!