Inne formy spędzania czasu,  Muzea przyjazne dzieciom,  Na Spacer

Muzeum Lotnictwa Polskiego – samoloty na żywo

Byliście już tutaj ze swoimi pociechami? Znacie Muzeum Lotnictwa?

Jeśli nie znacie Muzeum Lotnictwa Polskiego, to zachęcamy do odwiedzenia, gdyż dla wszystkich będzie to niesamowita przygoda! Nie tylko dla fanów samolotów i innych podniebnych wynalazków, ale także dla Was! A przy okazji spacer na świeżym powietrzu i nauka w jednym to bez wątpienia jest to, czego chcemy dla naszych dzieci. Niezaprzeczalnie warto to zobaczyć, bo wszystkie eksponaty, nie tylko samoloty robią wrażenie na każdym, nie tylko na małym człowieku!

Atrakcje w Muzeum Lotnictwa

W Muzeum Lotnictwa znajdują się ekspozycje stałe, magazyn, wystawy czasowe oraz biblioteka. Z pewnością nie zaznacie tu nudy!

Obecna liczba eksponatów to ponad 200 statków powietrznych. Wśród eksponatów znajdują się samoloty, szybowce, motoszybowce, śmigłowce, rakietowe systemy przeciwlotnicze oraz mnóstwo różnego rodzaju silników. W bibliotece znajduje się blisko 30 tysięcy pozycji. Istotnym faktem jest, że nasze krakowskie muzeum znalazło się na ósmym miejscu listy najlepszych muzeów lotnictwa na świecie wg. telewizji CNN!

 • muzeum lotnictwa
 • samolot
 • samolot
 • muzeum lotnictwa
 • Muzeum lotnictwa
 • muzeum lotnictwa
 • muzeum lotnictwa
 • muzeum lotnictwa
 • muzeum lotnictwa

Godnym uwagi jest fakt, że niektóre samoloty można podotykać, a jak wiemy każde dziecko lubi takie rozrywki.

W gmachu głównym znajduje się także specjalne miejsce dla najmłodszych. Jest fajny stymulator lotu, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim dzieciom (w czasie pandemii niedostępny). Oprócz tego jest też kącik dla dzieci, a nawet kawiarnia, jakbyście musieli na chwilę odpocząć i coś zjeść, bo ta wycieczka może trwać bardzo długo – ostrzegamy! Naprawdę Wasze pociechy nie będą chciały stąd wyjść.

Muzeum Lotnictwa to fajne miejsce na spacer!

Bowiem znaczna część eksponatów jest na zewnątrz budynku, gdyż są to prawdziwe samoloty, więc stoją one pod gołym niebem. Dlatego warto się tu wybrać w dobrą pogodę. Inaczej prawdopodobnie będziecie zmuszeni przez dzieci do wychodzenia na deszcz, bo żaden szkrab nie odpuści sobie widoku samolotu z bliska.

Papieski helikopter – można go zwiedzić od środka

Bez wątpienia fajną atrakcją, a także eksponatem jest helikopter, którym latał papież Jan Paweł II. Służył on Papieżowi podczas pielgrzymek do Polski. Choć został on zrekonstruowany na podstawie zdjęć, to naprawdę jest on godny zobaczenia. Dzięki rekonstrukcji odnowiono lakier oraz wnętrze śmigłowca. Co ciekawe do jego wnętrza możemy także wejść, ale UWAGA o odpowiednich godzinach. I niewątpliwie warto!! Dlatego polecamy i zapewniamy, będzie to dla Was i Waszych dzieci niecodzienny widok – można tam bowiem podziwiać luksusowe wnętrze – stolik, kanapę, fotele oraz toaletę, które naprawdę robią wrażenie na zwiedzających.

Czołgi i inne maszyny

Choć bezsprzecznie w Muzeum Lotnictwa wygrywają samoloty, to możecie podczas zwiedzania trafić też na inne fajne i ciekawe dla dzieci pojazdy, na przykład czołgi!

Ciekawostki na temat Muzeum Lotnictwa Polskiego

Choć muzeum powstało w 1964 roku na dawnym lotnisku Rakowice – Czyżyny to nie wygląda na stare, bowiem nowy gmach budynku otworzono w 2010 roku obok starego budynku. Dla wyjaśnienia większość eksponatów w muzeum to tak naprawdę wycofane z użytku przez wojsko lub władze państwowe egzemplarze. Część eksponatów to także wymienione z innymi muzeami na świecie eksponaty, dzięki czemu znajdziemy tu różne rodzaje samolotów.

Na terenie muzeum znajdują się też trzy pomniki dla upamiętnienia lotników.

Ciekawą coroczną organizowaną przez Muzeum imprezą jest MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY. Odbywa się on w czerwcu i jest on z pewnością największym pokazem lotniczym na południu Polski. Bez wątpienia największą atrakcją są tutaj podniebne akrobacje prowadzone przez pilotów w różnych samolotach oraz niskie przeloty nad głowami tłumnie zgromadzonych kibiców. Istotnie podczas pikniku odbywają się też różne prezentacje grup rekonstrukcji historycznych oraz mają miejsce różne strefy rozrywki dla dzieci. Choć raz w 2009 roku doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły dwie osoby lecące w samolocie turystycznym Cessna piknik ten cieszy się wielkim powodzeniem zarówno pilotów, jak i oglądających.    

Bezpłatny wtorkowy wstęp

I pamiętajcie, że jak wtorek, to Muzeum Lotnictwa jest bezpłatne! Ale nie tylko. Duża ilość muzeów w Krakowie ma bezpłatne wstępy, więc może warto wykorzystać ten i inne dni w zależności od muzeów i nauczyć czegoś nowego dzieci lub zaciekawić tym, co oferuje Kraków i krakowskie muzea. 😉

Godziny otwarcia Muzeum Lotnictwa Polskiego:

 • Poniedziałek- Nieczynne
 • Wtorek – Niedziela 9:00- 17:00, teraz w sezonie wakacji otarte do 18:00!

Cennik:

 • Wtorki wstęp wolny (na wystawy stałe Muzeum)
 • Bilet normalny: 15 zł
 • Bilet ulgowy (dzieci, młodzież, studenci, doktoranci, emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne): 7 zł
 • Dzieci do 7 lat oraz asystent osoby z niepełnosprawnością bezpłatnie
 • Posiadacz Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty z N: 4 zł
 • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci lub 1 osoba dorosła + 3 dzieci): 34 zł
 • Posiadacz Karty Airport Loyalty: 10 zł
 • Posiadacz karty euro 26: 5 zł
 • Bilet urodzinowy: 18 zł
 • Bilet dla działaczy opozycji antykomunistycznej: 1 zł
 • Zwiedzanie z przewodnikiem (język polski + bilety): 40 zł
 • Zwiedzanie z przewodnikiem (język angielski/ niemiecki + bilety): 65 zł
 • Lekcja muzealna (+bilety): 50 zł
 • EduMuzo Pakiet (lekcja muzealna+ zwiedzanie z przewodnikiem + bilety): 80 zł

Odsyłamy też do cennika na stronie Muzeum, gdyż ceny jak wiadomo, mogą się zmieniać. 🙂

Dojazd do Muzeum Lotnictwa:

Wejście do Muzeum Lotnictwa znajduje się od ul. Markowskiego. Patrz mapa poniżej. 👇


Dojazd samochodem – parking od strony al. Jana Pawła II, wyłącznie po skręcie w ul. Markowskiego. Parking bezpłatny przed Gmachem Głównym oraz przy drodze dojazdowej.

Dojazd komunikacją miejską – w pobliżu znajdują się trzy przystanki:

 • Muzeum Lotnictwa – najbliżej wejścia do Muzeum,
 • Ugorek – oddalony o około 650 metrów od Muzeum,
 • Tauron Arena Kraków Wieczysta – oddalony o 1,4 km od Muzeum.

Jeśli macie w domu fana samolotów to wizyta w muzeum to idealne miejsce dla małego szkraba. Ale nie tylko, Wam też się będzie podobać, bo samoloty i ich ilość robią wrażenie. Fajnie, że takie miejsca mamy w Krakowie i do tego z możliwością bezpłatnego zwiedzania. Bądźmy turystami w swoim mieście, bo warto! Nie trzeba wcale daleko szukać jak pod nosem mamy takie ciekawe miejsca.


A jeśli już będziecie w pobliżu, to zapraszamy Was na spacer po Parku Lotników, który opisywałyśmy TUTAJ. W parku czekają na dzieci dwa place zabaw: plac zabaw „Samoloty” oraz dalej Smoczy Skwer. A jeśli zgłodniejecie i będziecie potrzebować odpoczynku to w sezonie letnim działa Garden Arena, tuż przy Tauron Arenie Kraków. Jest tam wiele atrakcji dla dzieci, a co najważniejsze można coś smacznego zawsze zjeść.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!